שתף קטע נבחר

מיילי סיירוס - אאוט: היוטיוב הכשר למהדרין

בלי נשים, עם אמנים חילונים - אבל בעיקר עם המון מוזיקה יהודית. 7,000 קליפים, ליתר דיוק: הכירו את "הידברוטיוב", פלטפורמת המוזיקה שנראית כמו יוטיוב, עובדת כמו יוטיוב, אבל בהכשר חרדי מהודר: "על 'והאמת' של שלמה ארצי וישי ריבו ויתרנו בגלל כמה שניות של תמונות שלא עברו אצלנו"

 

מה עושים חרדים שרוצים לצפות בסרטונים כשרים, מבלי להיתקל בפרסומת לתחבושות הגייניות או בקליפים של מיילי סיירוס? מקימים לעצמם "יוטיוב כשר". ליתר דיוק, קוראים לו "הידברוטיוב", פלטפורמת מוזיקה חדשה מבית "הידברות", שעלתה לאוויר אך לפני חודש בלבד, אך הספיקה כבר להעלות 7,000 סרטונים של 200 אמנים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

אמנים – אך לא אמניות, מטעמי "שירת נשים". זה לא מפריע למנהלים להכניס שירים של זמרים שבית הכנסת הוא לא הבית השני שלהם. שלמה ארצי, למשל. "השיקול המנחה אותנו, בסופו של יום, הוא ה'שולחן ערוך'", אומר דודו כהן, לשעבר מבקר המוזיקה הישראלית של "רייטינג" - וכיום מנהל מחלקת תוכן בארגון "הידברות" ומי שעומד מאחורי היוזמה.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

"מה שלא פורץ את גבולות ההלכה - ייכנס. שירי אהבה לא ייכנסו, וגם לא כאלה שיש בהם תמונות שאינן מתאימות. כך למשל, 'והאמת' של שלמה ארצי וישי ריבו, שיר מדהים, שבצער רב ויתרנו עליו בגלל כמה שניות של תמונות בקליפ שלא עברו אצלנו".

 

"איתרנו מתנדבים המומחים לאמן מסויים ולדיסקוגרפיה שלו, כך שקיבלנו עשרות ומאות שירים מכל ז'אנר". דודו כהן ()
"איתרנו מתנדבים המומחים לאמן מסויים ולדיסקוגרפיה שלו, כך שקיבלנו עשרות ומאות שירים מכל ז'אנר". דודו כהן

 

כהן מסביר כי "אין היום הרבה אנשים שלא עושים שימוש ביוטיוב כדי להאזין למוזיקה, או לשיעורי תורה והרצאות. הבעיה היא שמשם הם מגיעים בקלות למחוזות שהם לא היו רוצים להגיע. לכן יזמנו ערוץ מוזיקה איכותי אבל מפוקח. בכלל, אנחנו מאמינים כי ניתן להביא את הכל, אבל 'כשר', לתת אלטרנטיבות ראויות למי שמעוניין".

 

בלי חשש "תכנים שאינם הולמים"

יחד עם צוות מתנדבים גדול הוא אסף במשך שישה חדשים אלפי שירים "יהודיים" לכדי שורת פלייליסיטים של כל הז'אנרים במה שמכונה היום "המוזיקה היהודית", ובהם קטעים נדירים ולא מוכרים. "יש לנו מאות שירים והופעות נדירות שלא הופיעו בתקליטים במהלך השנים. רק אצל הזמר עמיר בניון לצרוך העניין, מופיעים אצלינו יותר ממאה שירים שלא הועלו כלל על תקליטים".

 

זה נראה כמו יוטיוב ואף עובד על השרת של יוטיוב, אך המעטפת שנבנתה על ידי עידו פורטל – מוזיקאי מוכר בפני עצמו - עוברת סינון קפדני. "אם יש בן אדם שאוהב את אהרן רזאל, למשל, הוא לוחץ על הפליליסט שהכנו, ורזאל שר לו כמה שעות בלי פרסומות, ובלי חשש למעבר לתכנים שאינם הולמים", אומר כהן.

 

שירת נשים? זמרים חילוניים?

 

"שירת נשים לא נכניס, אבל יש אצלנו לא מעט שירים של זמרים לא דתיים כמו שלמה ארצי, יהורם גאון, קובי אפללו ועוד. המוזיקה היהודית האלטרנטיבית - וגם החסידית והמזרחית - כל כך מפותחת, שניתן למצא בה שירים מכל הז'אנרים".

 

 

במחצית העשור הקודם, כאשר שימש ככתב מוזיקה במדיות שונות, זיהה כהן - לצד מבקרי מוזיקה נוספים - את התפתחותה של המוזיקה היהודית האלטרנטיבית. שולי רנד והאחים יונתן ואהרן רזאל היו שמות שעדיין לא פגשו את האוזן הישראלית, אך מאז הפכו "אייכה", "בן אהוב" ו"קטונתי" לאורחים רצויים בכל בית, והז'אנר החדש פרח והרחיב את גבולותיו.

 

"עשינו חריש עמוק מתוך אהבה למוזיקה", אומרים כהן וצוות המתנדבים שלו. "איתרנו מתנדבים המומחים לאמן מסויים ולדיסקוגרפיה שלו, כך שקיבלנו עשרות ומאות שירים מכל ז'אנר, כולל קטעי ארכיון שכמעט בלתי אפשרי להגיע אליהם".

פורסם לראשונה 22/06/2017 18:35

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים