שתף קטע נבחר

הבילוי האולטימטיבי: טשולנט בלילות חמישי

בלי אלכוהול או מוזיקה רועשת: איפה תמצאו את תלמידי הישיבות החרדים הערב? בבילוי השבועי - אוכלים טשולנט. למה דווקא בחמישי, ומה הקשר בין זה לבין לימוד תורה? צפו בסרטון

 

איפה תמצאו את תלמידי הישיבות החרדים הערב? בבילוי השבועי – אוכלים טשולנט. המסעדות היהודיות חוות פריחה לקראת סוף השבוע, כאשר ניחוחות הטשולנט (החמין האשכנזי) מתערבבים בניחוחות הקיגל.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בלי אלכוהול או מוזיקה רועשת: מדובר בבילוי החרדי האולטימטיבי לבחורי הישיבות, שחזרו אתמול (יום ד') לספסל הלימודים עם תום תקופת "בין הזמנים".

 

בפרקים הקודמים:

 

למה דווקא בחמישי בלילה? במגזר החרדי נפוץ המנהג לאכול טשולנט בערב שישי, דהיינו חמישי בלילה, אור ליום שישי. המקור לכך התחיל ב"מישמער" - הנוהג ללמוד כל הלילה בישיבות. כדי להשביע את רעבונם של הבחורים, מגישים להם צלחות טשולנט.

 

למה דווקא טשולנט? לפי הפסוק "טועמיה חיים זכו" יש עניין לטעום מהאוכל של שבת לפני כניסתה. עם הזמן הפכה הפסקת הטשולנט למפגש חברתי שבועי, שבו הלומדים יושבים לקראת חצות הלילה סביב צלחות מעלות ניחוחות ומעבירים ביניהם "נייעס" – חדשות – על הכול.

 

המושגים שאתם לא מכירים

הודיה טולדאנו (25) גרה רוב חייה בשכונת רמות החרדית בירושלים. אף שלא השתייכה לזרם החרדי, מאז ילדותה היא התעניינה בניואנסים של הציבור החרדי, על מושגיו ואורחות חייו. לאחרונה החליטה לשלב את הסקרנות הטבעית ואת הידע האישי בעבודת הגמר שעשתה בחוג לתקשורת צילומית במכללת "הדסה": טולדאנו חיפשה את הרגעים הקטנים והלא מוכרים לישראלי המצוי, וכך נולד "ואס איז דוס?" - משחק מילים חביב על המשפט "מה זה?" ביידיש, ובפראפרזה על כך - "מה זה דוס?".

 

 (צילום: הודיה טולדנו) (צילום: הודיה טולדנו)
(צילום: הודיה טולדנו)

 

טולדאנו צילמה לא פחות מעשרה סרטונים במסגרת הפרויקט, שעלו לראשונה ב-ynet. "עשיתי תחקיר ובעזרת שכנים ומכרים בעולם החרדי הכנתי רשימת מושגים שאנשים מבחוץ לא מכירים. הדגש היה דווקא על מה שלא נמצא במרכז השיח התקשורתי, וגם על מה שניתן להעביר לצופה באופן ויזואלי".

 

הסרטונים עצמם הם דוקו מבוים למחצה. כל סרטון אורך דקה ועשוי היטב, שזור בלא מעט הומור ומשולב בגרפיקה מקורית של בראל טולדאנו (אח של), בעצמו בוגר "בצלאל". בין הנושאים הנידונים: הרגלי הבילוי של בחורי הישיבות והמקור להם; איך "מחרדים" חטיפים ומוצרי מזון; ולמה ללכת עם תיק על הגב זה "ספאסט-נישט".

 

  • "ואס איז דוס?" הוצג במסגרת תערוכת הבוגרים של החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה ירושלים

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה טולדנו
עניין של טעם
צילום: הודיה טולדנו
מומלצים