שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ליברמן למזכ"ל האו"ם: אבו מאזן מדרדר את המצב בעזה כדי להוביל לעימות

  שר הביטחון נועד עם אנטוניו גוטרש, העלה בפניו את סוגיית השבויים הישראלים ואת האיומים מצד חיזבאללה ואיראן בלבנון: "ישראל תפעל בעוצמה גדולה מאוד בעת עימות"

   

   

  שר הביטחון נועד בצהריים (יום ב') עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, והזהיר כי המציאות שבה איראן פועלת להקים מפעלים לייצור נשק מדויק בלבנון "בלתי נסבלת מבחינת מדינת ישראל, ואנו נחושים למנוע כל איום על ביטחונם של אזרחי ישראל". עוד התייחס למצב בעזה, ואמר כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הוא שמוביל להסלמה.  

  שר הביטחון ליברמן ומזכ"ל האו"ם גוטרש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  שר הביטחון ליברמן ומזכ"ל האו"ם גוטרש(צילום: EPA)
   

  "מדרדר את המצב בעזה". ליברמן על אבו מאזן (צילום: AP) (צילום: AP)
  "מדרדר את המצב בעזה". ליברמן על אבו מאזן(צילום: AP)

   

  בפגישה בירושלים בירך ליברמן את גוטרש על ביקורו הראשון בישראל כמזכ"ל האו"ם, והציג לו תצלומים ותיעוד נוסף של התבססות חיזבאללה בדרום לבנון: "חיזבאללה מפר באופן שיטתי את החלטת האו"ם 1701, וממשיך להתבסס באמתלות שונות לאורך גבולנו עם לבנון. חיזבאללה מציב בבתי התושבים בכפרים ובערים לאורך הגבול אמצעי לחימה שונים, בהם טילים ורקטות, שמכוונים נגד אזרחי ישראל.


  "על ממשלת לבנון ותושבי דרום לבנון לדעת, שישראל תפעל בעוצמה גדולה מאוד בעת עימות בו ישוגרו טילים ורקטות אל אזרחיה. אין לנו רצון לפגוע בבלתי מעורבים, אך גם לא נישאר אדישים למצב בו יורים לעבר אזרחינו, ונפעל במהירות, בעוצמה ובנחישות. על יוניפי"ל לממש את המנדט שניתן לו על ידי האו"ם, ולאכוף את החלטה 1701".

   

  עצרת חיזבאללה בלבנון, לפני כשבועיים ()
  עצרת חיזבאללה בלבנון, לפני כשבועיים

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  על המצב בגבול עם סוריה אמר שר הביטחון למזכ"ל האו"ם: "לכוח אונדו"ף יש תפקיד חשוב בייצוב הגבול עם סוריה, ולכן אנו תומכים בשימור מעמדו, הבטחת ביטחונו והחזרתו לתפקוד מלא, כדי שיוכל לממש את המנדט שלו. אנו נמצאים במצב רגיש מאוד, מאחר שאיראן מנסה לקבוע מציאות חדשה בסוריה ולשנות את המאזן הגיאו-אסטרטגי באזור באופן שישפיע על ישראל, ואין לנו כוונה לאפשר את זה".

   

  לדבריו, "איראן מתכננת לבנות בסוריה בסיסי חיל אוויר וחיל ים, להחדיר אלפי שכירי חרב שיעיים וליצור פרוזדור בינה לבין סוריה ולבנון דרך עיראק, שיאפשר לה להבריח אמצעי לחימה מתוחכמים ומדויקים, ולבסס הגמוניה שיעית שתאיים על כל מדינות האזור, בראש ובראשונה על ישראל. אנו עדים בשנים האחרונות לניסיונות חוזרים ונשנים של איראן להבריח אמצעי לחימה ללבנון דרך סוריה, ובמקביל להקים מפעלים לייצור נשק מדויק בלבנון עצמה. המציאות הזו היא בלתי נסבלת מבחינתה של מדינת ישראל, ואנו נחושים למנוע כל איום על ביטחונם של אזרחי ישראל". 

  ליברמן לגוטרש על המוחזקים בעזה: "חמאס מציב דרישות לא הגיוניות" ()
  ליברמן לגוטרש על המוחזקים בעזה: "חמאס מציב דרישות לא הגיוניות"

  בנוגע למצב ברצועת עזה, אמר לגוטרש כי "אבו מאזן מדרדר את המצב ברצועת עזה, כדי להוביל לעימות בין מדינת ישראל לחמאס, ובכך הוא ייהנה מכל העולמות. האשמים במצב החיים הגרוע של תושבי רצועת עזה הם אבו מאזן, שלא מהסס להקריב אותם עבור מלחמות פנימיות, וחמאס, שגובה מסים מתושבי עזה ומשקיע את מרבית הכסף בחפירת מנהרות וייצור והברחת אמצעי לחימה, במקום לשפר את איכות החיים של אזרחי הרצועה".

   

  השר ליברמן התייחס גם לחללים ולאזרחים המוחזקים על ידי חמאס בעזה: "חמאס מחזיק בשני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, ומציב דרישות לא הגיוניות בפני מדינת ישראל. הוא גם מחזיק, בניגוד לדין הבינלאומי, באזרחים ישראלים שחצו את הגבול לעזה, ומסרב לתת כל פרט על מצבם, או לכל הפחות לצלב האדום לבקר אותם. זו התאכזרות כלפי משפחות החיילים והאזרחים, ואני מצפה מהקהילה הבינלאומית ומהאו"ם להביע זאת בקול ולהפעיל לחץ על חמאס".

   

  צור גולדין, אחיו של הדר גולדין שמוגדר כחלל במעמד שבוי, כתב היום בחשבון הטוויטר שלו: "מהבוקר עסוק שר הביטחון בתדרוך נגד משפחות גולדין ושאול. אותי לימדו כלוחם בצה"ל שהמשימה שלנו זה לנצח את חמאס, לא משפחות שכולות".

   

  אתמול התייחס ליברמן לחיילים ולאזרחים המוחזקים בעזה, בתגובה לביקורת שמתחו משפחותיהם בעקבות פרישתו של ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לנושא השבויים והנעדרים. הוא אמר כי "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל יחיא סינוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה ומציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי". הוריו של החייל סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס תקפו אותו בתגובה וטענו שהוא לא מפעיל לחץ על חמאס משום ש"למדינת ישראל יש שר ביטחון חלש ופחדן".

   

  מזכ"ל האו"ם גוטרש, שהחל הבוקר את ביקורו הראשון בישראל, פגש קודם לכן את נשיא המדינה ראובן ריבלין ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים