שתף קטע נבחר

בלארוס: בתי העלמין היהודיים נהרסו, עצמות מתגוללות בשטח

"עצמותיהם של יהודים הופכות לפסולת בניין": בית המשפט המחוזי בבלארוס קבע כי מגדלי מגורים ייבנו על השטח שעליו עמדו שני בתי קברות יהודיים בגומל. מאות מצבות נהרסו כליל, ועצמות צולמו מתגוללות בשטח המיושר. "נרצה להגיע - ואין יותר את הקבר של סבתא. איך עושים דבר כזה?" אומרת ריטה, שסבתה קבורה במקום

 

מגדלים ייבנו על שטח בתי הקברות העתיקים של בלארוס, כך קבע בית המשפט המחוזי במדינה, בתגובה לעתירת הקהילה היהודית בראשות יעקב גוטמן, נשיא ההתאחדות העולמית של יהודי בלארוס.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

שני בתי הקברות היהודיים בעיר גומל שבבלארוס (לפחות אחד מהם מהמאה ה-12), ובהם מאות מצבות - נהרסו לאחרונה כליל, לאחר מאבק שנוהל על שימורם, ועצמות צולמו מתגוללות בשטח המיושר. "עצמותיהם של יהודים הופכות לפסולת בניין, ומתערבבות עם הבטון", אמר גוטמן לאחר הפסיקה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפני כשנתיים התקבלה בבלארוס החלטה דומה על הרס בית העלמין היהודי שבעיר מוזיר. עוד האשימה הקהילה היהודית במדינה את הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, בהריסת שלושה בתי כנסת בערים לובאן ומינסק, ושני בתי קברות יהודיים נוספים.

 

בית העלמין בשנת 2010: "עכשיו אנחנו לא יודעים איפה הקבר" ()
בית העלמין בשנת 2010: "עכשיו אנחנו לא יודעים איפה הקבר"

 

"זו בושה וחרפה", אומרת ל-ynet ריטה, שסבתה קבורה בבית העלמין. "לא הודיעו לנו כלום. אנשים עברו את השואה, וככה מסיימים". לדבריה, "עכשיו אנחנו לא יודעים איפה הקבר. נרצה להגיע - ואין יותר את הקבר של סבתא. איך עושים דבר כזה?"

 

אין עם מי לדבר

כעשרת אלפים יהודים חיים בבלארוס כיום, בקהילה שראשיתה במאה ה-12. גוטמן מספר כי המורשת היהודית בבלארוס סובלת מנזק בלתי הפיך תחת לוקשנקו, וכי פעילים מפחדים להיאבק בבתי משפט מקומיים. הנשיא עצמו נעצר בשנת 2004 בגין פעילויות הנוגדות זכויות אדם.

 

השטח המיושר שעליו עמד בית העלמין העתיק  (צילום: gp.by) (צילום: gp.by)
השטח המיושר שעליו עמד בית העלמין העתיק (צילום: gp.by)

 

משרד הבינוי והשירותים החברתיים בבלארוס מסר בתגובה להחלטת בית המשפט, כי אין לו מידע על מיקום בתי קברות אלה. ח"כ קסניה סבטלובה מ"המחנה הציוני" פנתה במכתב לנשיא לוקשנקו, במטרה שיסייע בנושא.

 

 (צילום: zvarot.by) (צילום: zvarot.by)
(צילום: zvarot.by)

העיתונות המקומית ופעילים בבלארוס פרסמו תמונות ובהן עצמות אדם שנמצאו בשטח אתר הבנייה (צילום: zvarot.by) (צילום: zvarot.by)
העיתונות המקומית ופעילים בבלארוס פרסמו תמונות ובהן עצמות אדם שנמצאו בשטח אתר הבנייה(צילום: zvarot.by)

 

"אבקש כי תתערב ותדאג כי לא יאונה לבתי הקברות כל רע", כתבה עוד בשלב המאבק נגד ההריסה, וכיום היא פועלת במטרה למנוע את הבנייה. "לפני כשנה חתם שר החוץ של ממשלתך על הצהרה בהובלת הקונגרס היהודי העולמי שלפיה ממשלתך, לצד הממשלות האחרות החתומות על האמנה, תעשה כל דבר אפשרי כדי לשמור על אתרי מורשת הקדושים לכל אחת מן הדתות. בין אתרים אלה, בתי קברות יהודיים.

 

"אתרי מורשת ותרבות יהודיים רבים פזורים בבלארוס, ועד כה הרגישו יהודים חופש דת ופולחן, כמו בני דתות אחרות. בתי עלמין הם אתרים קדושים. עד כה הדבר הובן בבלארוס, וכובד באדיקות".

 

 (צילום: zvarot.by)
(צילום: zvarot.by)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים