שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עורך "יום ליום": לא נהסס לבקר את ש"ס

  לאחר שנקלע לקשיים ונרכש, הרגישו מנהיגי ש"ס כי איבדו את השליטה על הבטאון המיתולוגי "יום ליום" והקימו את "הדרך" - אבל העיתון הישן חי ובועט, בעיקר בכל מה שיקר למנהיגות הנוכחית. "אני אשתדל לשמור על ש"ס בתוך העיתון החדש, אבל לא אבחל בשום אמצעי גם לבקר את המפלגה", אומר העורך החדש, שלמה בניזרי

   

  ש"ס הכריזה לפני כשלושה שבועות על השקת בטאון חרדי-ספרדי חדש, "הדרך" – אך העיתון שמלווה את המגזר, "יום ליום", לא ירד מעל המדפים – ואף התחדש בעורך חדש ופוליטיקאי ישן, הרב שלמה בניזרי.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  מי שכיהן בשלל תפקידים במסגרת ש"ס, ובהם שר הבריאות ושר העבודה והרווחה, ואף ריצה עונש מאסר בעוון קבלת שוחד – התגייס להציל את עיתון הבית, ועל הדרך להכניס קצת ליו"ר המפלגה, אריה דרעי.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

 1. ספרדים וחוזרים בתשובה: 45 ילדים בלי בית ספר בקריית יערים

  אחרי ההוריקן: "שנים תמכנו בישראל, עכשיו אנחנו צריכים עזרה"

   

  "לא הייתה פה איזושהי אידיאולוגיה", אומר הרב בניזרי בראיון לאולפן ynet. "פשוט הציעו לי פרנסה טובה. בשנים האחרונות הציעו לי הרבה הצעות, וסירבתי להן מהסיבה הפשוטה - כי זה היה מצריך אותי לעזוב את לימודי התורה וכתיבת הספרים שאני עוסק בהם. פה הציעו לי עריכת עיתון הנעשית ברובה דרך הבית".

   

  ההחלטה על הקמת "הדרך" הגיעה לאחר שהתנועה איבדה את השליטה בשופרה המיתולוגי מזה 23 שנה, "יום ליום", ואת ההשפעה על תכניו. מיד עם השקתו זכה הבטאון לכינוי "דרעיתון", וכבר בגיליון הראשון שלו, התקבלה החלטת מערכתית שנויה במחלוקת: מעמודי החדשות בלטה בהיעדרה (שלא במפתיע) התייחסות כלשהי לחקירתם במשך שעות ארוכות של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ושל רעייתו יפה, בחשד לביצוע עבירות של טוהר המידות.

   

  "לא אבחל בשום אמצעי לבקר את המפלגה"

  בעידן הסמרטפונים נותר המגזר החרדי אולי היחיד שניזון מעיתונות פנימית בלבד, בעיקר בקרב ציבור "בני התורה" הניזונים ממנה כצינור מידע יחיד. ועל אף הקמת "הדרך" על ידי דרעי, "יום ליום" ממשיך לראות עצמו כבטאון הציבור החרדי-ספרדי.

   

  "אני אשתדל לשמור על ש"ס בתוך העיתון החדש, אבל לא אבחל בשום אמצעי גם לבקר את המפלגה כפי שעשיתי בשבוע שעבר", מצהיר הרב בניזרי.

   

  "יום ליום" הופך להיות אופוזיציה לש"ס? לדרעי?

   

  "לא הייתה פה איזושהי מטרה לנגח. יש לי הרבה ביקורת על דרעי, אני לא חושב שההתנהלות שלו היא התנהלות נכונה, ויעידו על כך הסקרים האחרונים... הוא מוכשר וכישרוני, זה בסדר, אבל הוא לא כל-יכול ואנחנו רואים את זה.

   

  "מה השיקול לעזוב עיתון שבנית במשך 23 שנה? הבעלים החדשים הציעה לו את העורך ואת המנכ"ל, ומשום מה הוא החליט לפתוח עיתון. כל הבלאגן הזה בש"ס לא מביא בריאות ולא מבטיח עתיד ורוד לתנועה".

   

  "לי אין מה להפסיד"

  המהלך של "יום ליום" והביקורת הגלויה על דרעי מצד בניזרי, מצטרפים למהלכים נוספים של בכירים לשעבר בש"ס נגד היו"ר הנוכחי, עד כדי התגבשותה של אופוזיציה רבנית, פוליטית ותקשורתית מולו. הבולטים ביותר הם כמובן היו"ר לשעבר אלי ישי ופטרונו הרוחני הרב מאיר מאזוז שפרשו מהתנועה. גם תחנת הרדיו החרדית-ספרדית "קול ברמה", שש"ס והרב עובדיה יוסף דחפו להקמתה והיו מזוהים איתה במשך שנים, הפנתה עורף לדרעי, ובניזרי משדר בה אף הוא.

   

   

  בניזרי מוסיף כי הוא משקף "ביקורת ציבורית קשה שקיימת היום בתוך הציבור הספרדי, שלא אוהב לראות את מה שקורה בתוך ש"ס. הציבור בורח מאיתנו. הידרדרנו מ-17 ל-11 מנדטים, וכעת ל-7... זה אומר שמשהו פה לא התנהל בצורה הנכונה... לכולם אולי יש אינטרס והם מפחדים לומר מה שהם חושבים. אני האחרון שיש לו לחשוש ממשהו. אני פנסיונר של הכנסת וזה בכלל לא רע. אין לי מה להפסיד. אם צריך לפרגן - אפרגן לאריה דרעי, ואם צריך לבקר - אבקר בלי לחשוש. לא כולם אמיצים".

   

  בטאון ש"ס, "הדרך" ()
  בטאון ש"ס, "הדרך"
   

   

  נכון להיום, במסגרת היותו עורך העל של "יום ליום", הרב בניזרי מקפדי לכתוב את מאמר המערכת, ולא שולל גם שילוב נשים בעיתון. לדבריו, "יש נשים שכותבות אצלנו, אין בזה שום בעיה ושום מניעה". עם זאת, כדרכם של העיתונים החרדיים (כן, גם "הדרך" מתהדר בזה), אין סיכוי לתמונות של נשים.

   

  "זה עניין הלכתי. זה לא עניין של פסילת נשים. זה שאני לא מכניס תמונה, לא אומר שאני שונא נשים, ותעיד על כך אישתי כמה אני אוהב אותה, ברוך השם, וכמה אני אוהב את בנותיי ואחיותיי. אי הצגת תמונה זה עניין הלכתי נטו. לכן אל תנסו לצייר את היהדות או את ש"ס כהקצנה פנאטית. זה עניין הלכתי. תשאלו את בורא עולם, אני אתן לכם את המספר שלו. אנחנו אוהבי נשים, אוהבי הבריות ונותנים כבוד לכולם במסגרת ההלכה".


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים