שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הלוואה לחגים? שימו לב - החוב שלכם זינק
  לווים וקונים: מדצמבר 2015 ועד יוני 2017 זינק החוב של משקי הבית לחברות האשראי ב-30% ותקופת ההחזר התארכה באופן דרמטי. ובכמה זינק החוב של מי שאינם לקוחות חברות האשראי? בדיקת ynet

  חשבתם על הלוואה לחג? יתרת החוב של משקי הבית לחברות כרטיסי האשראי זינקה בתוך שנה וחצי ב-30% מ-13.4 מיליארד שקל ל-17.42 מיליארד שקל, כך עולה מבדיקת ynet המבוססת על נתוני בנק ישראל.

   

   

  הזינוק הדרמטי נובע מהגידול ברכישות שלנו בכרטיסי אשראי, בייחוד גידול בשימוש בתשלומים, זאת בנוסף לגידול בהלוואות שנלקחו מחברות האשראי. כך, סך החוב בגין הלוואות שנטלו מחזיקי כרטיסי האשראי מהחברות, גדל ב-20% בין דצמבר 2015 ליוני 2017, מ-7.4 מיליארד שקל ל-8.9 מיליארד שקל, מתוכם 3.17 מיליארד שקל מוגדרים אשראי מתגלגל.

   

  כידוע, חברות כרטיסי האשראי עושות מעל ומעבר כדי לשדל את הלקוחות ללוות מהן כסף. אחת השיטות של החברות להציע אשראי במחיר מופקע היא "האשראי המתגלגל". התוכנית הזו מוצעת בצורות שונות, אך העיקרון זהה. בכל חודש, בתאריך בו אמור לרדת מחשבונכם בבנק סכום הרכישות שביצעתם בכרטיס האשראי, ירד רק חלק מהחיוב – סכום קבוע שהגדרתם מראש. שאר החוב יתגלגל לחודש הבא ואף לחודשים אחריו. תמורת "הגלגול" הזה, תשלמו ריבית שתנוע בין כ-8% ועד 18% ויותר.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  עוד סיבה לזינוק החד בחובות הציבור לחברות האשראי הוא הגידול הדרמטי בהלוואות שלוקחים מחברות האשראי גם מי שאינם מחזיקים בכרטיס האשראי של החברה. כאמור, החברות משקיעות בפרסום ושיווק אגרסיבי לעידוד נטילת הלוואות וכך האשראי למי שאינו מחזיק כרטיס זינק בכ-365%, מ-504 מיליון שקל בדצמבר 2015 ל-2.34 מיליארד שקל ביוני 2017.

   

  מהנתונים עולה כי הבעיה היא לא רק בגידול החד בהלוואות. תמונה מדאיגה עולה גם מהתארכות תקופת ההלוואה. כך, סך החוב לפירעון מעל שנה גדל ב-50% בתוך שנה וחצי מ-4.4 מיליארד שקל ל-6.6 מיליארד שקל.

   

  נזכיר כי על פי נתוני בנק ישראל, נכון לסוף חודש מרס 2017 הסתכמו החובות של משקי הבית ב-511 מיליארד שקל, גידול של 22% בתוך פחות משלוש שנים וחצי . 168 מיליארד שקל מתוכם הוא מה שמכונה אשראי צרכני (שאינו לדיור). הנתח הזה זינק במהלך התקופה ב-27% ואם נבדוק שש שנים אחורה, מדובר בזינוק של יותר מ-50%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הלוואה לחגים? שימו לב - החוב שלכם זינק"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים