שתף קטע נבחר

כבש את עולם הטלוויזיה והספורט וגם "נתן מכות בתחת". זהו אלכס גלעדי

איש הטלוויזיה שהגיע מישראל לעמדה בכירה בתקשורת האמריקנית ובוועד האולימפי מתמודד מול האשמות במעשי אונס ובתקיפות מיניות. ח"כ מרב מיכאלי אמרה בעבר: "לקח זמן עד שהסברתי לו למה זה לא בסדר לתפוס למלצרית את היד". דן שילון: "אני מאמין בחפותו". אלכס גלעדי, פרופיל

 

 

"הוא נתן לי מכה על התחת", סיפרה חברת כנסת מכהנת. "מצאתי את עצמי על הרצפה", העידה אשת תקשורת לשעבר שאמרה כי נאנסה. "הוא חשף את עצמו בפני ואמר לי 'דברי אליו'", גילתה עיתונאית.

 

בחודש הבא אלכס גלעדי יציין את יום הולדתו ה-75. קשה לומר שהוא יחגוג. ההאשמות הקשות נגדו בימים האחרונים על הטרדות מיניות ושני מעשי אונס סודקים את תדמית גאון הטלוויזיה, זה שמישראל הקטנה הגיעה עד עמדה בכירה בתקשורת האמריקנית ובוועד האולימפי הבינלאומי.

 

 
מערוץ 1 ל-NBC. ביקור סאדאת סלל את הדרך (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
מערוץ 1 ל-NBC. ביקור סאדאת סלל את הדרך(צילום: ראובן שוורץ)

הצונאמי הזה בחייו של נשיא קשת 12 החל בשבוע שעבר. אושרת קוטלר סיפרה בשידור חי על הצעה מגונה ב-1994. "הייתי בחורה צעירה שהגיעה לחדשות. הגיעה הצעה להגיש את תוכנית הבוקר של ערוץ 2 שהיה אז בתחילת דרכו. אלכס גלעדי, מנכ"ל קשת, מקבל אותי לריאיון. הראיון עובר בהצלחה, תיק העבודות שלי מצא חן בעיניו, ואז אני מקבלת טלפון כמה שעות אחר כך, והוא מזמין אותי לארוחת ערב. כשאני מנסה להתחמק ואני אומרת לו שאולי צהריים דווקא, הוא מבהיר לי - 'לא, לא, ארוחת ערב וגם תפני את הערב'".

 

בהמשך הגיעו דבריה של העיתונאית נרי ליבנה שטענה כי חשף את עצמו בפניה בפגישה עמה בביתו. גלעדי לא הכחיש ואמר כי מה שנעשה במסגרת יחסים פרטית בין אנשים הוא עניינם בלבד. ימים בודדים אחר כך הגיעו שתי תלונות נוספות וחמורות יותר - שתיארו לכאורה אונס.

 

בקשת לא מיהרו להשעות את גלעדי, שמחזיק ב-6 אחוז ממניות החברה, ונמנה עם מקימיה. הם הסתפקו בגינוי של יושבת ראש הדירקטוריון דרורית ורטהיים. הבוקר הודיע גלעדי כי הוא "זז זמנית מתפקידו" עד אשר תוכח חפותו, וורטהיים מסרה כי בעקבות הודעתו גלעדי כבר אינו נשיא קשת.

גלעדי. נחשב לאדם שאוהב את החיים הטובים (צילום: ערוץ 10) (צילום: ערוץ 10)
גלעדי. נחשב לאדם שאוהב את החיים הטובים(צילום: ערוץ 10)

כדור השלג הזה הפתיע את מכריו של גלעדי. לא רבים מהם הסכימו להתראיין, ואלו שכן טענו כי מדובר בצד שלא הכירו בגלעדי. "עבדתי איתו באופן צמוד כמה חודשים", מספרת אישיות בכירה בעולם התרבות בישראל, "והוא היה ג'נטלמן. הוא היה מזמין אותי ואת בן הזוג שלי לאירועי ספורט גדולים בעולם ומעולם לא זרק חצי רמז או משהו בסגנון שמתואר. אני יכולה לומר לך שכן הייתה תקופה שאנשים הרשו לעצמם יותר - אבל זה לא משהו שראיתי מאלכס גלעדי". 

 

"אחרי המשחקים של נבחרת ישראל בכדורגל היינו יושבים בלובי של המלון - מאמנים, שחקנים, עסקנים ומקורבים", מספר איש הטלוויזיה והרדיו אבי רצון. "כל אחד היה מזמין אוכל ושתייה, אלכס גלעדי היה מגיע לבוש בחליפה מתוקתקת, יורד מהאוטו שלו עם הנהג ומשלם לכולם את החשבון. זה לא היה 100-200 שקל. תחשוב, זאת חבורה גדולה של אנשים. ואני אומר לך שזה היה לפחות שלוש פעמים ממה שאני זוכר".

  

דן שילון: "אלכס חזק מאוד ביחסים בין אישיים"

גלעדי היה אחד מ"ילדי טהרן" שבאו לארץ מפולין דרך רוסיה ואיראן בזמן השואה. הוא החל את דרכו בעולם התקשורת בישראל כשכתב טור ב"ידיעות אחרונות". בהמשך הצטרף לשידור הציבורי כשדר ספורט ובהמשך כמנהל מחלקת הספורט. "אני מכיר את אלכס 50 שנה", מספר חברו של גלעדי, דן שילון, "קיבלתי אותו לעבודה בטלוויזיה, והוא היה איש מקצוע וחבר טוב, הוא ידע ליצור קשרים עם אנשים. היה חזק מאוד ביחסים בין אישיים".

 

גם משה גרטל שעבד אז בערוץ הראשון מספר על עשייה מרשימה של גלעדי. "כאיש עבודה ומנהל - הוא היה מהמעלה הראשונה. הוא ידע הכי טוב לסגור קצוות ולהביא דברים על המסך הכי טוב בארץ, ויודע מה? אולי הכי טוב בעולם". בניגוד לשילון, גרטל גם יודע לספר על אווירה קשה במשרדי הערוץ הראשון בעת העבודה עם גלעדי. "היו עליות ומורדות. לכולנו הייתה מטרה אחת - שהתוצר הסופי יהיה טוב. וזה לא משנה אם בדרך היו צעקות, והיו צעקות. אבל ברור שזה בגלל הרצון של כולנו להיות טובים".

בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי(צילום: אורן אהרוני)
 

טור של אודטה דנין ב"ידיעות אחרונות" ב-1988 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
טור של אודטה דנין ב"ידיעות אחרונות" ב-1988(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

ב-1976 אחרי ששימש כמנהל מחלקת הספורט בערוץ הראשון, גלעדי קיבל את התפקיד שיהפוך אותו לאחד האנשים החזקים שיצאו ממדינת ישראל - מנהל האירועים המיוחדים ברשות השידור. "בשנה הזאת הבנתי שאני טוב יותר מאחורי הקלעים", סיפר בראיונות לאורך השנים.

 

בקדנציה שלו הוא היה האחראי על שלושה משדרים מרכזיים - ביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל, זכייתה של מכבי תל אביב בכדורסל לראשונה באליפות אירופה ואירוויזיון 1979 שהתקיים בארץ. בראיונות השונים סיפר כי ביקור סאדאת היה זה שגם העניק לו את הג'וב ברשת NBC האמריקנית. "האמריקנים התלהבו ורצו שאעבוד אצלם אחרי ההפקה של סאדאת", סיפר.

 

ב-1981 החל לעבוד ברשת האמריקנית. "היא הייתה רשת שרק הפסידה כספים", סיפר אז. גלעדי חיזק את קשריו באותה הרשת עד כדי ש-17 שנה אחר כך, בגיל 56 בלבד, מונה לסגן נשיא בכיר ברשת. "אגדה בתעשיית הטלוויזיה", כינה אותו אז דיק אוברסול, נשיא NBC.

 

"הוא עשה זאת שוב, ובעטתי לו בתחת בכל כוחי"

ההתקדמות בסולם הדרגות ברשת האמריקנית סייעה לגלעדי להפוך לבכיר גם בתחום הספורט, והוא מונה ב-1994 להיות חבר ועד האולימפי הבינלאומי. "הוא היה אלוף ביצירת קשר עם אנשים", סיפר גורם בתעשיית הטלוויזיה, "כל מי שהיה נוסע ללונדון, ספרד או צרפת - היה מרים טלפון לאלכס. הוא היה שולח נהג ודואג לו לבתי מלון ולפינוקים". וגלעדי, כך מספרים אנשים בתעשייה, ידע לגבות תשלום חזרה. "אם הוא היה מבקש ממני משהו - הייתי עושה בשבילו, בטח. הוא ידע לפנק וקיבל בחזרה. אלכס ידע להיות חבר טוב".

 

בתחילת שנות ה-90 גלעדי הקים את קשת, הקבוצה שתתחרה על מכרז הערוץ המסחרי שהוקם ב-1993. אותה קבוצה שממנה ייצא לחופשה זמנית ב-2017 בעקבות תלונות קשות על הטרדות מיניות ושני מקרי אונס לכאורה. אולם לפי דבריה של חברת הכנסת מרב מיכאלי, בראיון ל"ידיעות אחרונות" בשנת 2000, נדמה שאולי הכתובת הייתה על הקיר כבר בשנים הראשונות של החברה. 

 

"כשאלכס גלעדי היה מנכ"ל קשת הוא נתן לי מכה על התחת", סיפרה אז. "בפעם הראשונה לא אמרתי כלום מרוב הלם. בפעם השנייה אמרתי לו: 'אתה לא תעשה את זה יותר'. אחרי חצי שנה הוא עשה את זה שוב ובעטתי לו בתחת בכל כוחי. ולימים, אחרי שהפכנו לחברים טובים, לקח הרבה זמן עד שהצלחתי להבהיר לו למה זה לא בסדר לתפוס למלצרית את היד ולהסביר לה מה שהוא רוצה להסביר. היום, ברוך השם, הוא מבין".

נשיא קשת עד היום ()
נשיא קשת עד היום
 

אחרי פרסום פרשת ההטרדות המיניות וההאשמות הקשות, ח"כ מיכאלי נשמעה אחרת. "אכן, הייתי בידידות עם אלכס גלעדי", צייצה השבוע בטוויטר. "לא ידעתי על הטענות נגדו, כואב לי לשמוע אותן ואני מחזקת את ידי אלה שנפגעו על ידו".

 

את הישיבה הראשונה שלו בקשת, אחרי שזכה במכרז בערוץ 2, גלעדי מתפאר לספר שפתח במשפט - תחשבו על תוכניות שנוכל לשדר בין הפרסומות. הוא גם התגאה במרוצת השנים בכך שהיה זה שאמר כי ערוץ 2 צריך לפנות ל"מסעודה משדרות". בראיון בגלי צה"ל ב-2010 אמר כי אנשים שכחו את חלקו השני של המשפט "משה רבינוביץ' ביבנאל". 

 

לדבריו, "יותר קל לשכוח ולומר שזה אפילו גזעני. זה למעשה מיצג את המכנה המשותף הרחב ביותר. היה חשוב להדגיש שמוכרחים להגיע לקהל הרחב ביותר – אחרת נהיה שבויים של מבקרי הטלוויזיה האלטיסטיים". לצד אלה שמספרים על גאון טלוויזיה גאון, איש טלוויזיה אמר כי גלעדי יצר סביבת עבודה לא נעימה. "מדובר באיש מאוד וולגרי וגס, אין לו אלוהים, יש לו פה לא נעים בכלל".

 

שלושה בתים ומרצדס

בשנים האחרונות גלעדי אמנם נושא את הטייטל של "נשיא קשת", אולם מדובר בתואר שאין הרבה מאחוריו. "נותנים לו את ההרגשה כי יש לו מניות", מספר גורם בתעשייה, "הוא מחזיק בשישה אחוז ורחשו לו כבוד, אבל הוא לא קיבל שם החלטות. אבי ניר היה המחליט הבלעדי". כך, לדוגמה, במסיבת פיצול ערוץ 2, שנערכה בבנייני החברה, גלעדי שלח ברכה מצולמת ולא הגיע לאירוע. בשידור האחרון הוא דווקא כן התארח.

 

חברו הקרוב של גלעדי, דן שילון, אמר כי המצב של חברו עצוב לו. "אני מאמין בחפותו", אמר שילון.

 

גלעדי נחשב לאדם שאוהב את החיים הטובים. יש לו שלושה בתים - בספרד, בלונדון וברמת השרון, העיר שבה גדל. "לא הייתה פעם אחת שראיתי אותו לבוש שלא בחליפה", סיפר גורם שעבד איתו, "תמיד נראה מיליון דולר. יש לו הרבה כוח, ובאיזה שהוא מקום כמו הרבה אחרים - השתן עלה לו לראש והוא נהנה מזה. הוא היה מגיע עם מרצדס מפואר ואוכל במסעדות יוקרה. הוא יכול היה להרשות לעצמו. אתה יודע מה זה שלבן אדם יש נהג במשך יותר מ-30 שנה? איפה יש דברים כאלה".

 

בראיון לגלי צה"ל לפני כשבע שנים נשאל גלעדי על הרומנטיקה בחייו. איש הטלוויזיה השיב: "רומנטיקה זה תמיד טוב, איזו בחורה לא שמחה שמציעים לה לנסוע לוויקאנד כאן או שם"?

פורסם לראשונה 08/11/2017 22:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אלכס גלעדי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים