שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחדל הפגיות בישראל: "שיעור הזיהומים פי 3 מהמערב"

  הדו"ח שמתפרסם לרגל יום הפג הבינלאומי מצביע על מחסור קריטי במיטות טיפול נמרץ לפגים ומחסור חמור בצוות רפואי מטפל. "ד"ר שמואל צנגן יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה: "הרוב מוחלט של הפגיות בישראל אינן עומדות בסטנדרטים של פגייה מערבית"

  לרגל יום הפג שיצוין היום (ג') ברחבי העולם, מפרסם "הפורום למען הפגים" דו"ח המציג תמונת מצב קשה בטיפול בפגים בישראל.

   

  על פי הדו"ח, שיעור התחלואה מדימומים תוך-מוחיים בפגים הנולדים בשבועות 24-28 להריון גבוה פי 3 ואף יותר מאשר במערב. כך למשל, השיעור בישראל הוא גבוה פי 5 מיפן ופי 3 משבדיה. דימום תוך-מוחי עלול לגרום לפיגור התפתחותי קשה ואף למוות.

   

  קראו על מצב הפגיות בשנים האחרונות

  דו"ח משרד הבריאות: ירידה משמעותית בתמותת פגים

  דו"ח: שיעור הזיהומים בקרב פגים בישראל גבוה פי 4 מהעולם

  הפגייה בשיבא נסגרה - יולדות מועברות לבתי"ח אחרים

   

  מחסור קריטי במיטות טיפול נמרץ בפגיות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מחסור קריטי במיטות טיפול נמרץ בפגיות(צילום: shutterstock)

   

  על פי הדו"ח קיים מחסור קריטי במיטות טיפול נמרץ בפגיות בבתי החולים של הכללית. על פי הערכה, קיים מחסור של כ-70% במיטות טיפול נמרץ בפגיות בבתי החולים של שירותי בריאות כללית (23 מיטות טיפול נמרץ מתוך 82 מיטות נדרשות), בנוסף יש מחסור של רופאים בפגיות.

   

  על פי ההערכות, קיים מחסור של כ-100 רופאים ניאונטולוגים (רופאי פגים) הנחוצים לטיפול בפגים. בפועל המחסור אף חריף יותר, בגלל שבישראל חסרים גם 60 רופאי ילדים לטיפול ביילודים שנולדו במועד והרופאים הניאונטולוגים בפגיות נאלצים לטפל בהם אף בהם על חשבון זמינותם לפגים המאושפזים בפגיות.

   

  כמו כן, חסרות בישראל כ-730 אחיות בפגיות, כ-45% מהאחיות הנדרשות. מחסור זה חריף יותר בבתי החולים באזור הדרום (קפלן וסורוקה), בהם 60% מהאחיות הנדרשות חסרות.

   

  שכיחות זיהומים נרכשים בדם בפגים במשקל לידה מתחת ל- 1,500 גרם ירד בכ-50% במהלך שלוש השנים האחרונות. אולם, למרות ירידה שיעור הזיהומים הנרכשים, בדגש על זיהומים מעירויים מרכזיים, גבוה פי 2-3 מהמקובל במדינות המפותחות.

   

  עוד עולה מהדו"ח כי הקמת בנק חלב אם בישראל היא הכרחית וזאת כדי לאפשר שימוש נכון תחת פיקוח בתרומות חלב אם, החיוניות להתפתחות הפגים. לאחרונה, החליט משרד הבריאות להקים בנק חלב אם שיפעל תוך מספר חודשים בניהול מגן דוד אדום. האפשרות למתן תרומת חלב אם תביא לצמצום התחלואה וקיצור משך האשפוז של הפגים.

   

   ( ) ( )

   

  כמחצית מהפגים לא מקבלים טיפול התפתחותי

  מסקר שערך לאחרונה הפורום למען הפגים בשיתוף המכון להתפתחות הילד בשיבא, עולה כי כ-45% מהפגים לא קיבלו זימון לפיזיותרפיה למרות שהם צריכים להגיע עד חודש מאז השחרור. מעל 70% מהפגים לא זומנו כלל למעקב תזונאית. כ-80% מההורים לפגים לא זומנו כלל להערכה של עובד סוציאלי בהתאם להנחיות וכ-90% מהפגים לא זומנו כלל לאבחון אצל קלינאית תקשורת.

   

  "ד"ר שמואל צנגן יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, אומר כי: "מצד אחד, המדינה מכירה ומוסיפה תקני אחיות לפגיות והוסכם גם על הקמת בנק חלב אם שיחל לפעול מאפריל 2018. מצד שני, עדיין יש תמותה ותחלואה גבוהים בהשוואה למדינות המערב ביילודים בשבועות 24-28, שיעור הזיהומים הנרכשים עדיין גבוה פי 2-3 בישראל בהשוואה למערב. כמו כן, יש חוסר קיצוני במיטות טיפול נמרץ בבתי החולים של הכללית ועדיין רוב מוחלט של הפגיות בישראל אינן עומדות בסטנדרטים של פגייה מערבית".

   

  הוא מוסיף ואומר: "ישנם פערים משמעותיים ברמת הטיפול, בתשתיות ובתוצאות הטיפול בפגים במשקל לידה נמוך מאד וצריך להקצות משאבים כדי לסגור את הפערים הללו כמה שיותר מהר, מכיוון שזה עולה לנו בתחלואה ותמותה".

   

  ח"כ אורלי לוי- אבקסיס, יו"ר הפורום למען הפגים בישראל, הוסיפה כי: "עם כל ההישגים, ישראל עדיין נמצאת מאחור ביחס לעולם המערבי, הן מבחינת תקינה והן מבחינת שיעור הדימומים התוך מוחיים בפגים. אם לא נמשיך לפעול למען שיפור המצב, הילדים הללו יגדלו להיות בוגרים עם לקויות התפתחותיות שילוו אותם כל חייהם".

   

  "חשופים לזיהום במשך ימים"

  לירז אלול- שריג ילדה את בנה בר בשבוע 32 במשקל 1,215 גרם, מספרת: "בתחילה הוא אושפז בטיפול נמרץ, בעיקר בגלל המשקל הנמוך. לאחר 24 שעות יכולנו לעבור לפגייה אך בשל צפיפות לא הועברנו במשך חמישה ימים. מדובר בימים ארוכים בהם היינו חשופים לזיהומים, שעות רבות שלא יכולנו להיכנס להיות עם ילדנו בגלל ניתוחים שנערכו בטיפול נמרץ או בדיקות פולשניות שלא מאפשרות להורים להיכנס".

   

  בר בפגייה. צילום: באדיבות המשפחה ( ) ( )
  בר בפגייה. צילום: באדיבות המשפחה

   

  היא אומרת עוד: "גם כשעברנו לפגייה גילינו שעל קיר אחד מוצמדים 5 אינקובטורים ואין אפילו כיסא לשבת".

   

  גם ליאור גורפיין ילדה את בתה במשקל 878 גרם והיא אושפזה בפגייה. "ישבתי שם בין האינקובטורים הצפופים בחדר טיפול נמרץ בפגייה על כיסא שלא מיועד לישיבה ארוכה עם כאבי גב, כאבים של אחרי ניתוח קיסרי ותינוקת קטנה בידיים.

   

  ליאור ובתה. צילום: באדיבות המשפחה (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
  ליאור ובתה. צילום: באדיבות המשפחה

   

  "היה חשוב היה לי להיות שם כמה שיותר, לעזור כמה שיותר, לחתל, להאכיל, לשאוב חלב ולתת לה בזונדה, לתרום כמה שיותר לבת שלי, אבל אין מספיק אחיות בפגייה, חסר להם כוח אדם. לפתע, ראיתי את כל צוות הפגייה רץ לאינקובטור ומאחורי עושים החייאה לתינוק לידינו, הצוות עושה כל מה שהוא יכול במגבלת המחסור בכוח אדם שלא תלוי בהם".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מצב הפגיות בישראל. הגרוע במערב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים