שתף קטע נבחר

העליון באולטימטום לעירייה: להסיר את שלטי הצניעות

כשבועיים - זה הזמן שיש בידי עיריית בית שמש להסיר סופית את שלטי הצניעות המדירים נשים מהמרחב הציבורי, ואף לדאוג שלא יועלו בשנית. "לא יהיה בישראל רחוב שסגור לנשים", קבעו השופטים, לאחר שראש העיר טען כי מדובר ב"שלטים אידיאולוגיים"

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הסוף לשלטי הצניעות: בית המשפט העליון הטיל אולטימטום על עיריית בית שמש - להסיר את שלטי הצניעות עד יום ראשון הבא. בדיון שנערך היום (ב') קבעו השופטים כי השלטים המדירים נשים במרחב הציבורי יורדו, ואף תבע מהעירייה למצוא פתרון לשמירת הסדר ומניעת הישנותם עם המשטרה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"לא תהייה הדרת נשים באף עיר בישראל", קבעו השופטים, לאחר שראש העיר, משה אבוטבול, כינה את המודעות "שלטים אידיאולוגיים" – ואמר לבית המשפט כי שלטים דומים קיימים גם במאה שערים. "ביום ראשון ה-18/12 השלטים ירדו", הבהיר השופט חנן מלצר בדיון. "אין בישראל רחוב שסגור לנשים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הוראת העליון היום באה בתגובה לערעור שהגישה עיריית בית שמש על פסיקת בית המשפט לעניינים מנהליים לפני כשנה, שהורתה לה להסיר את השלטים עד יולי 2017, וחייבה אותה בקנס על סך עשרת אלפים שקלים על כל יום שלא תעשה זאת.

 

"ראש העיר מדבר בשני קולות"

זה כבר שלוש שנים שנשות בית שמש קובלות על סירובה של העירייה להסיר את שלטי הצניעות בעיר, כפי שקבע בית המשפט בשנת 2015, לאחר עתירה שהגישו בעניין עם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, באמצעות עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז.

 

 (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה ) (צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )
(צילום: באדיבות המרכז הרפורמי לדת ומדינה )

 

בפסיקתו אז קבע השופט כי מדובר בהשפלה, וכי "השלטים גוררים פגיעה חמורה בכבוד האדם, בשוויון, בחירות האישית ובאוטונומיה". בית המשפט קבע עוד כי העירייה התרשלה בכך שלא הסירה את השלטים - והורה לה לפצות את התובעות בסכום של שישים אלף שקלים.

 

שנתיים חלפו, השלטים לא הוסרו, והנשים שבו לבית המשפט לעניינים מנהליים, שכאמור הורה לעירייה להסיר את השלטים עד יולי 2017 – עם קנסות על כל יום פיגור. עיריית בית שמש עירערה על פסק הדין לבית המשפט העליון, ובמסגרת הערעור הסירה את השלטים, אך הם נתלו מיד שוב ומאז לא נעשה דבר.

 

"שמחנו לשמוע את הנחרצות והאמירה החד-משמעית נגד השלטים והגבלת רחובות לכניסת נשים", אמרה מירי שלם, תושבת בית שמש ואחת העותרות. "השופט היה נחרץ באמירה שבישראל לא יהיה מקום שלנשים לא תהיה אפשרות לעבור בו, והבהיר בדיון שגם 'קוד לבוש' במרחב הציבורי לא מקובל על בית המשפט. רוב השלטים שאנחנו מדברות עליהם נמצאים ברחובות ראשיים שכולם עוברים בהם, לא ברחובות צדדיים או 'במתחמים' חרדיים".

 

שלם הוסיפה כי היא וחברותיה חשוב "שראש העיר מהתל בנו", כדבריה. "הוא מדבר כל הזמן בשני קולות. זה לא סוף פסוק, וכול הכבוד לעורכות הדין שלא מרפות. לפעמים זה מתיש ואנחנו שואלות את עצמנו בשביל מה אנחנו צריכות את זה, אבל זה מאבק מאוד חשוב".

 

"ניצחון שלטון החוק"

עו"ד ארז לחובסקי, אמרה בתגובה להחלטה: "אנו מברכות על האמירה החד-משמעית של בית המשפט העליון שקבע כי שלטי הצניעות פוגעניים וחמורים ביותר, וכי אין להשלים עם פגיעה כזו בזכויות נשים".

 

לדבריה, "ההוראה החד-משמעית להסיר את כל השלטים תוך ליווי משטרתי ונוכחות משטרתית קבועה, מהווה מסר ברור שזכויותיהן של נשות בית שמש אינן הפקר". היא הוסיפה כי ההחלטה היא "ניצחון גדול של שלטון החוק על פני שלטון האלימות, ושל זכויות נשים לכבוד ושוויון. נמשיך לעקוב ולהילחם בכל תופעת הדרת נשים בישראל"..

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שלטים אידיאולוגיים. משה אבוטבול, ראש העיר בית שמש
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים