שתף קטע נבחר

כסף מסומן: חרדים קיצוניים מוחקים את הנשים מהשטרות

בריכוזים חרדיים בירושלים מסתמנת תופעה חדשה: המשוררות לאה גולדברג ורחל מסומנות באיקס או נמחקות בצבע שחור מהשטרות החדשים, ועל חלקם נכתבים משפטי מחאה: "חרדי, לא ציוני". איש העדה החרדית: "מנסים לפגוע בנו, ואנחנו מחזירים מלחמה. זאת המחאה שלנו"

 (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
(צילום: ישי פורת)

 

תופעה חדשה בריכוזים חרדיים קיצוניים בירושלים: השחרת פניהן של הנשים על גבי השטרות שעליהם דמויותיהן של המשוררות לאה גולדברג ורחל. איש העדה החרדית, יואליש קרויס, טוען: "מאשימים אותנו בהדרת נשים ואנחנו מחזירים מלחמה. זה לא קשור לצניעות. את דמי החנוכה לא ניתן מהשטרות האלה".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

לפני כשבועיים נכנסו לארנקים השטרות החדשים. על שטר ה־20 מופיעה רחל המשוררת, ואילו דיוקנו של הנשיא לשעבר, יצחק בן צבי, שהוטבע על שטר המאה, הוחלף בלאה גולדברג.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

אלא שתופעה חדשה קוראת תיגר על הכסף החדש, כאשר חרדים מחסידויות קיצוניות, לרוב אנטי-ציוניות, החליטו שלא מקובל עליהם שנשים יופיעו על השטרות והם צובעים אותן בדיו שחור, סתם צבע או סימוני "איקס". על חלקם מופיעים גם כיתובי מחאה, כגון: "חרדי, לא ציוני".

 

"יוצאים מהבנק - וישר מקשקשים"

יואל, בעל מכולת שכונתית במאה שערים, סיפר כי "מאז שנכנסו השטרות אנחנו מקבלים הרבה כאלה שמסמנים איקס או מקשקשים על השטרות. אנשים עושים את זה כי הם לא רוצים להסתכל על נשים. אנשים יוצאים מהבנק, ישר מקשקשים וככה אנחנו מקבלים את השטרות".

 

 (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
(צילום: ישי פורת)

 

כשיואל פותח את הקופה הרושמת שלו ומראה את ערימת השטרות החדשים, אפשר לראות שהרוב כבר סומן באיקס. כמאה מטרים משם בחנות הפיצה מספר המוכר כי גם הוא נתקל בתופעה, וגם בחנות הפירות הסמוכה שלפו שטרות מושחרים.

 

מבקשים שטרות ישנים

אחת הדמויות המוכרות בשכונת מאה שערים היא יואליש קרויס, שמסביר את התופעה: "אנשים פשוט הפסיקו להוציא כסף בכספומט כי הוא מוציא שטרות חדשים עם תמונות של נשים. במקום זה הם ניגשים לבנק ומבקשים באופן ישיר מהפקיד לקבל את השטרות הישנים. באופן כללי, אין איסור על שימוש בשטרות החדשים, אלא שכדאי להימנע מכך. זו מוסכמה לא כתובה".

 

קרויס אומר כי הציבור החרדי מותקף על הדרת נשים, אז הוא בוחר לעשות דווקא. "נלחמים בנו, מנסים לפגוע בנו, ואנחנו מחזירים מלחמה. זאת המחאה שלנו והיא נמצאת על השולחן כרגע - ואנחנו עושים את זה בכוונה".

 

ובכול הקשור לדמי החנוכה שבהם יפנקו את הילדים, יש לקרויס הסבר מעניין. "רוב האדמו"רים לא מחלקים כסף. מי שכן נותן, יקפיד להביא לנכדים שלו 20 שקל מהשטרות הישנים. בסופו של דבר אני מעריך כי המחאה הזו תיפסק, שהרי בעוד כמה שבועות או חודשים לא יהיה יותר כסף ישן בשוק, וכמה זמן עוד יקשקשו על השטרות?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישי פורת
"חרדי, לא ציוני"
צילום: ישי פורת
מומלצים