שתף קטע נבחר

פשקווילים במאה שערים: נשים, אל תעברו ברחוב הראשי

אחרי שבג"ץ אסר את המחיצות ברחוב הראשי, ואת ההפרדה בין נשים לגברים על המדרכות - במאה שערים לא מתייאשים: בימים האחרונים נתלו פשקווילים המבהירים לציבור הנשים כי בלילות חול המועד - שמחת בית השואבה - יימנעו מלעבור ברחוב הראשי. נשים שאינן תושבות השכונה, אינן מוזמנות

אז למי שייך המרחב הציבורי? בימים האחרונים נתלו פשקווילים בשכונת מאה שערים בירושלים, ובהם "הנחיות צניעות" לנשים במהלך חול המועד סוכות - ובמיוחד בערב שמחת בית השואבה, האירוע המרכזי המתקיים במקום מדי ערב, ומושך אלפי אנשים הבאים להשתתף בחגיגות שנמשכות אל תוך הלילה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בעבר הוצבו מחיצות ברחובות שהפרידו בין הגברים והנשים, אך לפני שש שנים קבע בג"ץ כי הדבר פסול, והנוהג נפסק. בית המשפט הבהיר כי גם הצבת סדרנים מטעם ועד השכונה, שישמרו על הצניעות במקום, אסורה מכל וכל. עם זאת, בכרזות שנתלו השבוע – התבקשו הנשים להימנע מלעבור ברחובה הראשי של השכונה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בין היתר, נכתב במודעות: "ובקשה מיוחדת לציבור הנשים - הן תושבות האזור והן לעוברות ושבות - להשתדל מאוד למעט ככל האפשר מלעבור ברחוב הראשי של מאה שערים בשעות הלילה של חול המועד, וללכת רק מהרחובות הצדדיים, וכן באופן כללי למעט הביקור בשכונת מא"ש (מאה שערים) בשעות אלו, כדי למנוע תערובת והירוס קדושת המחנה ח"ו (חלילה וחס)".

 

 (צילום: בחדרי חרדים) (צילום: בחדרי חרדים)
(צילום: בחדרי חרדים)

 

במודעות אף הובהר כי אורחות "מבחוץ" אינן מוזמנות לאירועים המתקיימים בבתי הכנסת השונים, וכי "עזרת הנשים של כל בתי המדרשות בשכונת מא"ש יהיו פתוחות אך ורק לנשות הקהילה בלבד, ולא יינתן לנשים מבחוץ הכניסה לשם".

 

"נשים מודרות מהמרחב הציבורי"

בעקבות תליית הפשקווילים, פנתה תנועת חדו"ש ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים ולמשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בדרישה להסרת הפשקווילים מדירי הנשים: "ירושלים הנה בירת ישראל - על גבריה ונשיה, בניה ובנותיה, בני כל הדתות וכל הזרמים הדתיים", אמר מנכ"ל תנועת חדו"ש, עו"ד אורי רגב.

 

עוקפים את בג"ץ: כך זה היה נראה כשהמדרכות הופרדו - נשים לימין וגברים לשמאל (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
עוקפים את בג"ץ: כך זה היה נראה כשהמדרכות הופרדו - נשים לימין וגברים לשמאל(צילום: חיים צח)

 

"לא ייתכן כי ברחוב ראשי של עיר, גם אם מדובר בשכונה חרדית, ימצאו את עצמן נשים מודרות מן המרחב הציבורי, ומתבקשות להתהלך ברחובות צדדיים בשל גחמותיו של גוף קיצוני אלים. הדבר מביא לזילות כבוד האדם, ולזילות כבודה של העיר ירושלים כבירת ישראל. תופעות כאלו יש לעקור מן השורש".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי הפנייה הגיעה לעירייה בערב יום כיפור, וכי "היא תטופל על ידי אגף האכיפה והשיטור העירוני, בהתאם לחוק".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בחדרי חרדים
"על משמר הקודש": הפשקוויל
צילום: בחדרי חרדים
מומלצים