שתף קטע נבחר

יריב לוין: "המפכ"ל איבד קצת את הדרך"

בריאיון באולפן ynet התייחס השר מהליכוד לחקירת ביטן ותקף את המשטרה: "ההדלפות, העיתוי, המינויים - הדברים לא נראים טוב". הוא בירך על הכרזת טראמפ על ירושלים - וגם על ההבהרה בנושא שתי המדינות: "כל עוד ישראל לא תרצה בפתרון הזה, הוא לא יהיה"

 

 

השר יריב לוין מהליכוד התייחס הבוקר (יום ה') בריאיון באולפן ynet לחקירה נגד יו"ר הקואליציה דוד ביטן, שמתרחבת בינתיים, ואמר ש"מפכ"ל המשטרה איבד קצת את הדרך בסוגיות האלה". הוא גם בירך את ראש הממשלה על הכרזתו ההיסטורית של הנשיא האמריקני דולנד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל.

 

"דוד ביטן עשה עבודה מצוינת כיו"ר הקואליציה, אנחנו זקוקים להובלה שלו בכנסת ואני מאוד מקווה שכאשר הוא יסיים לתת את התשובות לשאלות שהוא נשאל, הוא לא רק יחזור לתפקידו אלא גם מהר מאוד יתברר שאין בהאשמות האלה דבר".

 

- אתה רואה בעיה בעיתוי שבו ביטן נלקח לחקירה?

"הדבר הזה מעורר אי נוחות. לו זה היה עומד כאירוע בפני עצמו, אני הייתי מניח שהדבר מקרי, הבעיה היא בהצטברות הכוללת של הדברים. אני חושב שהמשטרה כגוף באמת עושה עבודה מדהימה, בהרבה מאוד היבטים, בתנאים מאוד קשים. לצערי הרב יש בה מספר אנשים שאיבדו קצת את הדרך".

 

- למי אתה מתכוון?

"בראשם מפכ"ל המשטרה, אני אומר בצורה ברורה".

 

- אתה חושב שהמפכ"ל איבד את הדרך?

"איבד קצת את הדרך בסוגיות האלה. המשטרה הייתה חייבת לבער את נגע ההדלפות בצורה חדה וברורה. כאשר יש קצינה בכירה שמעורבת בחקירות וקוראת ברשתות החברתיות להשתתף בהפגנות שתכליתן הפלת הממשלה, היא היתה צריכה להיות מסולקת מהשירות באופן מיידי ובוודאי לא לעבור לאיזשהו תפקיד אחר, במין צעד שנראה כמין קריצה כזאת שהדבר הזה בסדר ועובר".

 

 

- המפכ"ל נגוע והחקירה לא מקרית?

"הרוב המוחלט של המערכת הזאת היא מצוינת, אנשים שעושים עבודת קודש בתנאים קשים. אבל אני חושב שהמפכ"ל עושה שגיאה גדולה מאוד, בצבר של הדברים - מהעובדה שליאור חורב מועסק על ידו, תחשוב שבזמן חקירות אולמרט אדם כמו שעיה סגל היה מועסק כיועץ המפכ"ל".

 

- חורב התפטר .

א' אני חושב שאסור היה להעסיק אותו מלכתחילה והמפכ"ל היה צריך להבין ולא להמתין שהוא יתפטר אלא להוציא אותו משם, ו-ב' אם הבנתי נכון גם ההתפטרות הזאת היא מין חצי התפטרות כי לפי מה שאני הבנתי, הוא אולי הפסיק אבל חברתו ממשיכה לתת את השרותים. זה לא נראה טוב, אסור שיהיה ככה וכשאתה מחבר את הכל ביחד - הדלפות, העיתוי, המינויים האלה, הדברים לא נראים טוב".

 

-פוליטיקה קצת. הקואליציה נרעדת מדי כמה ימים, ויש את חקירת ביטן.

"הקואליציה מתמודדת עם משברים לא קלים, אני לא הייתי מגמד אותם, אני חושב שהאירוע שהיה לנו מול הסיעות החרדיות היה בהחלט משבר שבנקודה מסוימת היה נראה שעלול אפילו להביא להתפרקות של המערכת, אבל אני חושב שמכל המשברים האלה מה שמוכח בצורה הברורה ביותר שכל מרכיבי הקואליציה מבינים שהממשלה זו היא ממשלה מצוינת, עם הישגים מאוד גדולים, שהם יעשו שגיאה מאוד גדולה אם יפרקו אותה, שאין שום סיבה והיגיון ללכת כל שנתיים או כל שלוש שנים לבחירות, ואני חושב שכל עוד האחריות הזאת תגבר אנחנו נוכל לצלוח גם את המשברים שעוד יהיו ובוודאי להמשיך ולהתקדם בדברים שאנחנו עושים".

 

"שתי מדינות זה לא פתרון"

לגבי הצהרת טראמפ, לוין אמר כי "זה הישג עצום - למדיניות ישראל, באופן אישי לראש הממשלה ולדרך שהוא מוביל. זה באמת אירוע היסטורי והוכחה ברורה שכאשר אנחנו עומדים על שלנו, על הדרך שלנו, אנחנו מסוגלים לשכנע את העולם".

 

 

- מה הרווחנו?

"דבר ענק, הכרה בירושלים כבירתה של ישראל, הדבר הזה שם סוף למחלוקת שהיתה קיימת עוד מראשית ימי המדינה, היא לא התחילה ב-67, היא הייתה עוד מיום הקמת המדינה. אין ספק שזה פותח פתח להכרה דומה ממדינות נוספות, כבר ראינו את צ'כיה הולכת בעקבות ארה"ב ואני משוכנע שלא תהיה האחרונה. אני חושב שזה פותח הסתכלות לגמרי אחרת על כל הסוגיה של הסכסוך והמציאות באזור. אני חושב שהיתה בדברי טראמפ נקודה מאוד חשובה שבגלל האירוע העצום שנוגע לירושלים פחות מתייחסים אליה, האמירה המפורשת שלו שפתרון שתי המדינות יתקיים רק אם שני הצדדים ירצו בו

 

- הפלסטינים כרגע אומרים שזה לא קיים ואתה לא רוצה בו, אז מת פתרון שתי המדינות?

"האמירה ברורה, כל עוד ישראל לא תרצה בפתרון הזה, הוא לא יהיה".

 

- ישראל לא רוצה?

"עמדתי ידועה, אני חושב ששתי מדינות זה סיסמה, לא פתרון, לא יביא אותנו לשום מקום וטוב שיש התפכחות מזה".

 

- מה האלטרנטיבה לאותה פנטזיה שאתה מגדיר, או מו"מ עם הפלסטינים? אם זה ירד מהשולחן, למרות שעושה רושם שטראמפ לא חושב כך, איזה הצעה אתם מביאים? סיפוח של יו"ש?

"אני חושב שאחת האשליות הכי מסוכנות הייתה ההנחה שהרשות הפלסטינית היא הפתרון באמצעות התהליך הזה של שתי מדינות. אני חושב שהרש"פ לא רק שהיא לא הפתרון, היא לב הבעיה. זה בדיוק הגורם שמעודד את ההסתה ופועל להביא להחרמת ישראל בעולם, ואני חושב שהכיוון שאליו אנחנו צריכים לשאוף הוא להגיע לסיפוחם של שטחי סי למדינת ישראל, להביא למצב שבו בערים הפלסטיניות הגדולות תהיה הנהגה מקומית שתנהל בהן את העניינים, לא עוד לחבר בכוח את מה שאיננו מתחבר ולא עוד לנסות לייצר לנו בכוח מדינת טרור בתוך השטח שלנו".

 

 

"כשאתה עומד על שלך, הצד השני מבין"

- ארה"ב ביקשה להגיב באיפוק להכרזת טראמפ. זה איפוק?

"אני לא חושב שמישהו כאן באזור רוצה בהסלמה ובהתלקחות והידרדרות, אני חושב שבצדק הדגיש ראש הממשלה שאין לנו שום כוונה לשנות את הסטטוס קוו בירושלים, שפנינו לכך שהמקומות הקדושים ימשיכו להיות פתוחים לכולם, שכל אחד יוכל לבוא להתפלל לפי אמונתו ועל זה נקפיד מאוד.

 

"יחד עם זאת אני חושב שמדובר ביום היסטורי, את זה אי אפשר להכחיש ולטשטש ואני אומר שוב, נדמה לי שדווקא הקולות מהצד הפלסטיני הם קולות שצריך להקשיב להם מכיוון שהם מבטאים בצורה הטובה ביותר את העובדה שכאשר אתה עומד על הדרך שלך בסוף הצד השני מבין את הדברים, ואני משוכנע שכמו שאמר טראמפ שדווקא הצעד הזה הוא זה שפותח סיכוי להגיע להסדר, מה שנמנע עד היום אחרי עשרות שנים של הליכה בכיוון שהיה שגוי מלכתחילה".

 

- לגבי תיירות בירושלים, מדברים על נושאים מדיניים, יש תפיסה שאומרת שכל פעם שאבן נזרקת מכיוון אחד לשני, התיירים בורחים. מה המספרים?

"השנה אנחנו בשיא של כל הזמנים בתיירות נכנסת לישראל, מעל שלושה וחצי מליון תיירים שרובם מבקרים בירושלים, זה יותר מחצי מיליון, מעל השיא שהיה כאן אי פעם וזו הפעם הראשונה בהיסטוריה שירושלים באמת פתוחה לבני כל הדתות. אנחנו רואים בזה לא רק חובה אלא זכות גדולה להבטיח שגם נוצרים וגם מוסלמים ובוודאי יהודים יוכלו להגיע לירושלים, להלך בה באופן חופשי ולבקר בכל מקום".

 

- כשר תיירות אתה מקבל עדכונים מהשב"כ, יש הערכה שההכרזה של טראמפ תוביל לאלימות בבירה?

"אנחנו שומעים את ההסתה מצד מנהיגים פלסטינים שונים, אני חושב שכוחות הבטחון עושים ממילא לאורך כל השנה מאמץ גדול, גם מודיעיני וגם אחר, כדי למנוע אירועי אלימות, ואני בהחלט מחזק את ידם ומקווה שיצליחו באמת למנוע את אותם ניסיונות שקיימים - אגב ממילא ותמיד ולאורך כל השנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
יריב לוין באולפן ynet
צילום: אבי חי
מומלצים