שתף קטע נבחר

ברחוב החרדי לא מתרגשים: "הצהרה נבובה וריקה מתוכן"

בעיתונות החרדית - שלא כבכלי התקשורת הישראליים - מסרבים להתרגש מ"הצהרת טראמפ". "ירושלים מלאה בבתי עבודה זרה של גויים, והרי זה חילול ה' נורא", מקוננים ב"יתד נאמן". "הדיבורים חסרי משמעות, כל עוד מחללים את קדושתה". בבטאון ש"ס הוסיפו: "היינו כאן לפני ההכרזה על העצמאות, ונהיה כאן גם אם חלילה אחרון הישראלים יירד מן הארץ"

כלי התקשורת בישראל יצאו מגדרם התאחדו סביב "הצהרת טראמפ" וסיקרו אותה בחגיגיות כאירוע היסטורי, אבל בעיתונות החרדית בחרו הבוקר דווקא באיפוק. כמו הנציגים בכנסת ובממשלה, שציננו אתמול את ההתלהבות הלאומית ומיעטו בערך ההכרה בירושלים כבירת ישראל, גם ביטאוני המפלגות החרדיות התייחסו בביטול יחסי לצעד האמיץ של הממשל האמריקני – ושיקפו את עמדת הרחוב ביחס להכרזה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

עיתון "המודיע" המזוהה עם השר יעקב ליצמן וסיעתו החסידית השלטת ב"יהדות התורה", הדגיש במאמר המערכת כי דברי הנשיא, דונלד טראמפ, אינם שווים דבר כל עוד לא נשמרת קדושת ירושלים ונמנעים בה חילולי השבת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"ההתרחשות בפני עצמה היא חיובית", הבהיר הכותב. "אנו מייחלים שהיא עוד שלב בדרך לציפיית הגאולה השלמה שעליה אנו מעתירים (מתפללים) בכל עת... (אך) חובה לזכור שמרגע שמנסים לשנות את פניה, לגעת באופיה ולפגוע בקדושתה, מאבדים חלילה את הזכות עליה. אם לא נשכיל לנהוג כראוי - לקדשה, לשמור שבתה ולכבד טהרתה - אף הצהרה מדיניות לא תוכל לסייע".

 

עוד נכתב ב"המודיע": "מבחינתם של יהודים מאמינים בני מאמינים, אי אפשר שלא להזכיר ולהעלות על נס את פנימיות הקשר שלנו עם ירושלים, את ההיבט הרוחני של הקשר הזה ואת פשר כמיהת הדורות כולם לבניינה. שהרי ירושלים לדידנו (לשיטתנו) - משמעותה נעלית מכל פירוש מדיני אפשרי. ירושלים היא סמל לזוך ולטוהר, ליופי ולאצליות. היא עיר הקודש שבה שוכן הר המורייה ועליו אנו מייחלים ומתפללים שישוב וייבנה וישכון במהרה בית מקדשנו ותפארתנו".

 

 

הכותב מנחם קלוגמן הוסיף: "בראותנו את ההתנגדות הגדולה בעולם להכרה במעמדה ובחשיבותה של ירושלים לעם ישראל, אנו מבינים יותר את נשגבותה המיוחדת של ירושלים מפאת רום מעלתה וקדושתה, שלפיכך יש כלפיה התנגדות של כוחות הטומאה".

 

"הצהרה ריקה מתוכן"

כותרת מאמר המערכת של "יתד נאמן", המזוהה עם הסיעה הליטאית בראשות ח"כ משה גפני, הייתה "הצהרה ריקה מתוכן" - והנה ההסבר: "לדידנו, נאמני התורה, אין כל משמעות להכרזה נבובה זו על ירושלים כ'בירת ישראל'. ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי רק אם נשמרת קדושתה בטהרתה. ירושלים איננה בניינים, מוסדות שלטון או מוסדות תת-תרבות. ירושלים היא עיר הקודש והמקדש, המקום אליו ערגו יהודים בכל הדורות".  

 

 

בהמשך מצטטת מערכת העיתון מתוך ספר תורני שבו נכתב: "יש בירושלים, ובפרט בעיר העתיקה, בתי עבודה זרה ותפילה של גויים, והרי זה חילול ה' נורא... המצב היום הוא שאי אפשר לצאת לרחובות ירושלים. כמעט אין פינה בירושלים שאפשר להסתובב בה. גם בירושלים האמיתית, בעיר העתיקה, קשה ללכת ברחובות מרוב הפריצות והמראות האסורים המטמאות את העיניים והלב".

 

לסיכום: "כל הדיבורים על ירושלים הם חסרי משמעות, כל עוד מחללים את קדושתה של העיר. בירת הנצח של העם היהודי היא ירושלים הקדושה ולא זו של פוליטיקאים מתלהמים ומחפשי סמלים ריקים מתוכן".

 

"הרצל חזה, בלפור הצהיר"

רב העיר העתיקה, אביגדור נבנצל, חידד את המסר: "לא חשובה ההכרה של הגויים בירושלים כבירה אלא ההכרה של היהודים בקדושתה של ירושלים... לצערנו לאחרונה - אף בחסות הרשויות - נערכים מופעי חוצות הפורצים את חומות הקדושה, במופעים שונים, בלתי כשרים, הנערכים - כולל ברובע היהודי ובסמוך לכותל המערבי".

 

 

ביטאון ש"ס, "הדרך", אימץ גם הוא קו דומה, והדגיש כי "הצהרתו ההיסטורית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים אינה יותר מהבל ורעות רוח". העורך, אברהם דוב גרינבוים, הזכיר בהקשר של נאום טראמפ גם את כ"ט בנובמבר והצהרת בלפור, וכתב: "עבורנו, יהודים מאמינים בני מאמינים, אין בתאריכים אלה כל משמעות. הארץ שלנו היא רק בזכות ובחסד ולא בכוחותינו".

 

"היינו כאן לפני ההכרזה על העצמאות ונהיה כאן גם אם חלילה אחרון הישראלים יירד מן הארץ. ישיבת 'פורת יוסף' עמדה על תילה בעיר העתיקה שנים רבות לפני ההכרזה והצמיחה מקירבה דורות של תלמידי חכמים, גאונים, מרביצי תורה ויושבי על מדין. תלמידי הבעל שם טוב והגר"א עלו כאן ארצה לפני שקם חוזה למדינת היהודים. אנו מאמינים במי שאמר והיה העולם, ולא בהצהרות לורד נכבד כזה או אחר".

 

"כמובן שהצד הישראלי אמור לשמוח וליהנות מהמחווה", הבהיר גרינבוים, "אבל הבה נחשב כמה מחיר ישראל עלולה לשלם על כך? חלילה לפתוח פה לשטן, אבל הפלסטינים כבר הכריזו על ימי זעם... קיפאון הבנייה בירושלים ובאזורי הקו הירוק הם רק חלק מהמחיר שישראל נאלצת לשלם ובמזומן לנשיא שמנדב לנו הצהרות ומספק שערוריות בינלאומיות חדשות לבקרים".

 

עורך "הדרך" סיכם: "הרצל חזה, בלפור הצהיר, בן גוריון הכריז, דיין כבש, פרס השלים, שרון פינה, אולמרט ויתר, נתניהו חילק, אובמה הקפיא וטראמפ הכיר - ובכל זאת, המדינה הזו לא שלנו! ...כבני ארץ ישראל, יודעים אנו נאמנה כי לא בחיל ולא בכוח הגענו לכאן. כמה עיניים לטושות לפיסת האדמה האלוקית הזו. אנו מוקפים שבעים זאבים וחיים רק בניסים".

 

"גם השבוע, סיפקה לנו הסביבה הגלובלית סיבות עמוקות לדאגה. זו בעצם תזכורת לעם היושב בציון, זו עבורנו אזהרה ותמרור: הארץ הזו לא שלנו, 'ברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו'. כרגע יהודים יושבים בה, אבל לא לעולם חוסן. צריך זכויות כדי לחיות כאן. זו הבטחת תורתנו הקדושה: 'אם בחוקותיי תלכו... ונתתי שלום בארץ'. אין דרך אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראפ לא ריגש אותם
צילום: AFP
מומלצים