שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  "יום קניות מטורף": מפת העסקים שפתוחים בישראל בשבת
  המלחמה על פתיחת העסקים בשבת צוברת תאוצה, אך בפועל נראה שחלק ניכר מהציבור מעדיף לעשות קניות ביום המנוחה. הצרכנים נהנים מכביש ללא פקקים ומהאפשרות לבחור יחד רהיטים. הקמעונאים מדווחים על זינוק של עשרות אחוזים במכירות, אך חוששים להיחשף כדי "לא לעצבן את הדתיים". על רקע המאבק בדקנו בסיוע אפליקציית איזי אילו עסקים פתוחים בשבת בישראל של 2017. ומה המצב באזור שלכם? מיוחד - קניות בשבת

   

   

  קניונים שפתוחים בשבת, צולם ביום חול    (צילום: בראל אפרים, עידו ארז,ירון שרון)

  קניונים שפתוחים בשבת, צולם ביום חול    (צילום: בראל אפרים, עידו ארז,ירון שרון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המאבק על פתיחת עסקים בשבת עולה בשבועות האחרונים מדרגה. "חוק המרכולים" של שר הפנים אריה דרעי מקודם בידי הממשלה, וצפוי להגיע בקרוב לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, כשבמקביל מנסות כמה רשויות מקומיות חילוניות להקדים תרופה למכה ולתקן את חוקי העזר העירוניים לפני אישור החוק.

   

  כתבות נוספות בנושא חוק המרכולים

  מחאה ברשויות: "חוק המרכולים - פגיעה בסמכות"

  בחולון, גבעתיים וראשל"צ מתחייבים לפעול בשבת

  החוק יחול גם על חנויות הנוחות בתחנות הדלק

  לעבוד בשבת: מה מותר, מה אסור ומשל הכדורגל

   

  אבל מסתבר שהצרכנים המקומיים לא נחים בסוף השבוע. על רקע המאבק הסוער, בדקנו בסיוע אפליקציית "איזי", אילו עסקים פתוחים בישראל בשבת. הבדיקה התבצעה לפי כמה קטגוריות מרכזיות. כדי לבדוק אילו עסקים פתוחים בכל קטגוריה תוכלו להיכנס ללינק, להסתכל ברשימת העסקים המצורפת, או להסתכל במפה בהתאם למיקום שהגדרתם.

   

  הנתונים מועברים מאפליקציית easy

  כדי לחזור אחורה מבית עסק לרשימה המלאה, לחצו על החץ הכחול מצד ימין למעלה.

  כדי לעבור לתצוגת מפה - לחצו על הכפתור הוורוד.

  כדי לשנות מיקום - לחצו על זכוכית המגדלת מצד שמאל למעלה, שנו את המיקום, ורעננו מחדש את העמוד.

   

  לפי נתוני איזי, נכון ליום שישי 29 בדצמבר, 58 מרכזי קניות בישראל פתוחים בשבת. עוד עולה מהנתונים כי 218 סופרמרקטים ומכולות פתוחים בשבת, 189 חנויות רהיטים ו-85 משתלות. אם הטלפון שלכם התקלקל בשבת, תוכלו להיעזר ב-50 מעבדות סלולר הפועלות ביום המנוחה, אם אתם מתכננים את השיפוץ הקרוב תוכלו לעשות סיבוב ב-187 חנויות לחומרי בניין, ואם זה היום היחיד שבו יש לכם זמן לרחוץ את הרכב, תוכלו למצוא 67 אתרים בהם תזכו לרחיצה ידנית. מעניין יהיה לבדוק את הנתונים הללו שוב בסוף שנת 2018.

    

  היום הכי עמוס בשבוע

  אז איך נראית מפת העסקים ביום שבת ישראלי של שנת 2017? יום שבת, קניון שבעת הכוכבים בהרצליה, הוא היום הכי עמוס בשבוע, כך לפי המוכרים. רבבות של קונים במתחם, בעיקר הורים וילדיהם, אבל גם בני נוער וקשישים. וזה לא קורה רק שם.

   

  דנה הגיעה עם ילדיה לקנות נעליים. היא מציצה בחנות נעלי נמרוד ונבהלת מהעומס. "זה הזמן היחיד שלי בשבוע לערוך קניות", היא מסבירה. "ביום-יום אני חוזרת מהעבודה מאוחר או ישר לגן של הקטן. לנסוע לקניות אחרי הגן זה אומר שאעמוד שעות בפקקים. זה לא מתאים. מזל שיש מקומות כאלה שפתוחים גם בסוף השבוע".

   

  במרכזים הפתוחים בשבת יש רוב לעסקים שפועלים ביום המנוחה היהודי, אבל יש גם כאלה שסוגרים בידיעה שיאבדו מכירות יפות.

   

   

  אלוהי הקניות לא נח בשבת. בילו סנטר (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
  אלוהי הקניות לא נח בשבת. בילו סנטר(צילום: ירון שרון)

   

   

   

  לקמעונאים ולמנהלי מרכזים מסחריים לא נוח לדבר על שבת

  זה לא מפתיע שרוב הקמעונאים שמוכרים בשבת מדווחים על מכירות של 50% עד 100% יותר ביום הזה. "יש חנויות שעושות פדיון של שבוע בשבת", אמר לנו מנהל של רשת מרכזי קניות. כמו רוב מוחלט של המתראיינים לכתבה זו, גם הוא ביקש להישאר בעילום שם. הם אחוזי חרדה שמא יעוררו עניין מיותר בעסק המצליח כל כך "ביום האסור" ויהרסו הכל. הם חוששים מ"להסתבך עם הדתיים" וזה גורם להם שלא להזדהות.

  40% מהישראלים קונים בשבת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  40% מהישראלים קונים בשבת(צילום: AFP)
   

  הפחד להצטייר כלא ממלכתי-דתי, לעצבן מישהו רק מעצם תיאור העובדות בשטח - החל עוד לפני קום המדינה. ב-1942 נערכה פגישה בין הרבנים הראשיים לארץ ישראל, הרב יצחק הלוי הרצוג והראשון לציון הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, לבין תעשיינים, ביניהם נשיא התאחדות בעלי התעשייה אריה שנקר. מטרת הפגישה הייתה לצמצם את העבודה בשבת. הוחלט שיתווספו שעות ליום העבודה בימי חול לשם כך. התוצאה היתה שהעובדים במפעלים החלו לעבוד יותר שעות ביום עבור המעסיק.

   

  ב-1951 חוקק חוק שעות עבודה ומנוחה. לפי סעיף 7 לחוק, עובד זכאי למנוחה שבועית של לפחות 36 שעות רצופות. לעובד יהודי אין אפשרות בחירה: המנוחה השבועית שלו חייבת לכלול את יום השבת, בעוד שמי שאינו יהודי רשאי לבחור בין שבת, ראשון או שישי.

   

  עם זאת, ישנה רשימה של מקומות עבודה שקיבלו היתר ממשרד העבודה להעסיק עובדים יהודים בשבת. רשימה זו כוללת בין היתר את רכבת ישראל, נמל אשדוד, חברות תקשורת, בנקים, חברות תעופה ומפעלים. שאר מקומות העבודה המעסיקים עובדים בשבת עוברים עבירה פלילית.

   

   

  באינטרנט קונים יותר בערב ובסופ"ש

  בשנים האחרונות נעשו ניסיונות למצוא חלופה לשבת כיום קניות. למשל גיבוש אמנת גביזון-מדן, שעוסקת בין היתר בקביעת יום שבתון נוסף בשבוע שיירכז אליו את עיקר "בילויי הקניות" של אזרחי ישראל. המחשבה העומדת מאחורי ניסיונות אלה היא הנעת הכלכלה. שכן כלכלה מבוססת על צריכה והצרכנים במדינת ישראל הם בעיקר עובדים. אם הם לא יוכלו להוציא כסף ביום החופש היחיד שיש להם, האם ייתכן שהם יפסיקו להוציא כסף?

   

  אין לאנשים זמן. אז קונים ברשת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אין לאנשים זמן. אז קונים ברשת(צילום: shutterstock)

  אחד הקמעונאים בתחום האופנה אמר לנו: "אנחנו רואים את זה יותר ויותר, לאנשים אין מספיק זמן לקנות באמצע השבוע. נכון שיש חשיבות לשהייה עם המשפחה בשבת, יום מנוחה קיבוצי, אבל מה, בשאר השבוע עובד לא זכאי לבלות עם ילדיו? הוא חייב לעבוד עד הערב? בכל מקרה, אם לא נפתח בשבת, איפה שאפשר, נגדיל עוד יותר את ההפסדים שלנו לאינטרנט. אגב, יתכן שהפתרון הוא האינטרנט. מהנתונים שיש לנו אתר האינטרנט שלנו עובד חזק יותר בערב-לילה ובסופי שבוע, אבל כרגע,לצערי, הצרכנים מעדיפים לקנות מחו"ל דרך האינטרנט".

   

  קמעונאי המחזיק רשת בתי קפה אמר לנו שהחליט לסגור בית קפה בשבת בעיר סטודנטיאלית, כי רצה להיזהר מקנסות ומעבירה פלילית וחשב שהסטודנטים שעובדים אצלו יהיו שמחים על ההזדמנות לבלות עם משפחותיהם בסופ"ש. הוא לא צפה את התגובה: "גם כעובדים וגם כלקוחות הסטודנטים מחו. זה יום עבודה חשוב עבורם כי הם מרוויחים בו הרבה יותר לשעה וגם הרבה יותר מבחינת תנועת לקוחות שמניבה טיפים".

   

   

  ענף הרהיטים: בשבת יש זמן לשני בני הזוג

  יש ענפים שלמים כמו חנויות רהיטים המסתמכים על פתיחה בשבת. "זה יום בו לשני בני הזוג יש מספיק זמן להסתכל על רהיטים ביחד", אמרו לנו בענף.

   

  מוכר בחנות אאוטלט של אחת מרשתות הרהיטים הגדולות אמרו לנו: "שבת זה יום קניות מטורף, אי אפשר לוותר עליו למרות שיש חנויות רהיטים רבות שסגורות בשבת, אבל המצב של ענף הרהיטים במילא לא מזהיר ומי שכבר פותח בשבת – לא יסגור. רוב הקונים, כמו גם רוב המוכרים אצלנו – יהודים".

   

  בקניון שבעת הכוכבים בו ביקרנו, רוב המוכרים היו לא יהודים, אך נראה שיש כמה חנויות שבכל זאת מסתכנות ומעסיקות עובדים יהודים ביום המנוחה שלהם. לא יכולנו לומר בוודאות, שכן איך בודקים שעובד הוא יהודי? מפשפשים בתעודת הזהות שלו? אולי הוא בדיוק התאסלם, התנצר, הפך לבודהיסט או שאולי הוא אתאיסט? דבר אחד בטוח: הוא עובד אצל אלוהי הקניות, כי הוא זה ששולט על המתחם הזה, שבשבת הוא הומה אדם להתפקע.

   

   

  לעובדי סוף השבוע יש פחות מחויבות לרשת

  "מצידי שיאסרו על עבודה בשבת", אמר ל-ynet בעלים של רשת קמעונאית, למרות שהיום הכי רווחי שלה הוא דווקא יום שבת. "יכריחו אותנו לסגור: אשמח. לא יקרה כלום", אמר.

   

  לדבריו, "בגלל משרד העבודה שאוסר על עבודת יהודים בשבת, אנחנו לא מחזיקים עובדים יהודים בשבת. אז אני מעסיק עובדים ערבים בלבד. לרוב, אלה לא עובדים רגילים, שהם עובדי הרשת שאין איתם שום בעיה, להיפך. אלה עובדי סוף שבוע, שיש להם הרבה פחות מחויבות לרשת ומרגישים את זה בתוצאות. יש לי היום 20 חנויות פתוחות בשבת וחוץ משתיים, בהן הייתי נפגע קשה מאוד, את כולן הייתי סוגר. לא נורא. אנשים היו מגיעים במוצאי שבת ויום שישי היה מתחזק. אני חושב שאם הקמעונאים כולם היו מחליטים לסגור בשבת, כולם היו שמחים.

   

  "ערכו סקר בשוויץ ובדקו מה קרה אחרי שהאריכו את שעות העבודה. התוצאה הייתה שלא הייתה בכלל עלייה במכירות, זה רק התפרס על פני יותר שעות. מי שרוצה לקנות את השמלה תקנה אותה. פעם היה טוב כי אפשר היה להעסיק יהודים והיהודים שמחו לעבוד בשבת כי זה היה שכר של 150%. עובדים שהם סטודנטים אהבו את זה, כי זה יום חופשי בו הם יכולים להשתכר כפול. אבל קיבלנו דו"חות עצומים וכל הרשתות הגיעו להסדר שלא מעסיקים עובדים יהודים בשבת. עכשיו אתה לפעמים מעסיק עובדים פחות טובים, גם בהעסקה ישירה, כי אתה צריך אותם בשביל השבת".

   

  בשבת הרווחים גדולים פי 2. קניון שבעת הכוכבים בהרצליה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  בשבת הרווחים גדולים פי 2. קניון שבעת הכוכבים בהרצליה(צילום: עידו ארז)

  ואיך המכירות בשבת לעומת ימים רגילים?

  "במרכזים החזקים כמו ביל"ו, שבעת הכוכבים, חוצות המפרץ, ירקונים ונמל תל אביב, המכירות הן יותר מפי 2 מיום רגיל".

   

   

  במקום שיש בו מתחם פתוח בשבת, יצוצו עוד מתחמים פתוחים בשבת

  בביג פאשן אשדוד רק 60% מהחנויות פתוחות וזה עדיין נחשב ליום חזק. אחד העובדים שם אמר לנו: "אנשים באים לפה לבילוי של שבת. משוטטים, אוכלים, מבלים". בכיר בענף אמר ל-ynet שלביג לא הייתה ברירה: "אם סטאר סנטר ובילו סנטר פתוחים, אז גם ביג פאשן אשדוד נאלץ לפתוח. חייבים להתחרות. לביג יש גם מרכזים פתוחים בנצרת, כרמיאל וירכא אבל שם יש אוכלוסיה מוסלמית, נוצרית או דרוזית שזה משרת אותה".

   

  אורי אבל, מנהל תחום מרכזים מסחריים בחברת מבנה - המחזיקה מתחמי קניות, אמר ל-ynet: "בשבעת הכוכבים החליטו לפתוח בשבת ב-2001 כי אתה רוצה לבדל עצמך בתחרות. גם הפאואר סנטרים נפתחו בשבת, כי ראינו שיש לאנשים יותר זמן לעשות קניות בשבת, מאשר באמצע השבוע. יש חנויות שעושות פי 2 פדיון מיום רגיל. זה לא שהן מוכרות סחורה יותר טובה - אנשים רוצים למרוח את הזמן".  

  עוד יתרון: כמעט ואין פקקים בשבת. ביג פאשן אשדוד (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  עוד יתרון: כמעט ואין פקקים בשבת. ביג פאשן אשדוד(צילום: בראל אפרים)
   

  גם אין פקקים.

  "בדיוק. זה סטייט אוף מיינד. לדוגמא, בכלל לא משנה אם הסחורה באילת היא טובה או לא טובה, יש איזה משהו במוח של הישראלי שכשהוא יורד לאילת, הוא באווירת אין מע"מ ומותר לקנות כאילו אין מחר. בשבת יש רוגע ושחרור. יש זמן להסתכל בחנות, אני לא בלחץ של לחזור לילדים או לחוגים ולעבודה וכדומה".

   

  הרשויות המקומיות מעלימות עין?

  "יש סטטוס קוו, אבל לא תמיד העיר מעודדת את זה. למשל בתל חנן נשר, יש לנו מתחם מאוד גדול בו ההולמס פלייס פתוח בשבת וגם סניף של מסעדת יומנגס, אבל אני לא רץ לפתוח שם את הום סנטר בשבת, למרות שאני יודע שהוא יעבוד, כי יש גם מגבלות עירוניות ואתה לא רוצה לעצבן את הדתיים.

   

  "עם זאת, יש לא מעט מקומות בהם אנשים מפצירים בנו לפתוח בשבת. כולל פנייה מהרשויות לפתוח בשבת. זה קורה בנצרת עילית ובהחלט נפתח שם בשבת אחרי שיפוץ וזה לא יהיה רק מתחם שופינג אלא גם פנאי ובילוי, מסעדות, ג'ימבורי גדול. גם בגן שמואל פתחנו עכשיו משחקייה חדשה. כולל כמה שבתות בחינם. כי הרי הכל מתחיל מ'מה עושים עם הילדים בשבת'. אפילו ברמת אביב הגרנד קפה פתוח והג'ימבורי פתוח".

   

  זו לא עלות גבוהה, לפתוח בשבת?

  "נכון שכל שומר מקבל 200% שכר, אבל לנוכח הפדיונות זה משתלם. אני זוכר שבשבת הכוכבים חנויות קיבלו קנסות של 5,000 שקל והמשיכו להפעיל בשבת כי זה היה בכל זאת משתלם ורשתות מחזיקות שם צוותים שלמים של לא יהודים. מהכיוון של הקמעונאים זו חתיכת כאב ראש". 

   

  צפו: שאלנו על חוק המרכולים    (צילום: רועי עידן ומתן טורקיה)

  צפו: שאלנו על חוק המרכולים    (צילום: רועי עידן ומתן טורקיה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בתחנות הדלק: שבת זה יום קניות רגיל

  דווקא בדרכים, בתחנות הדלק, אין עלייה במכירות בשבת, אך גם אין ירידה. זה יום קניות רגיל. במנטה אמרו לנו: "היקף המכירות בשבת במנטה דומה לכל יום אחר מימות השבוע ואין אנו מזהים התנהגות מובהקת כלפי מעלה או מטה, באחוזים ניתן לאמוד את היקף המכירות בכ-14%".

   

  לפי הרשת, ההסבר לכך נובע מכך שבשבת אין תנועה של כלי רכב שנסיעתם היא אומנותם, מכלי רכב פרטיים ועד משאיות. "זה נתון שמתקזז עם תנועת המטיילים שבאה לידי ביטוי בתחנות הדלק הממוקמות על צירי תנועה ראשיים או מטויילים".

   

  גיאוקרטוגרפיה: יש ביקוש לעובדים בשבת

  לפי ד"ר רינה דגני, מומחית לתכנון עירוני ומנכ"ל מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה, נכון ל-2017, לפי סקר שערך המכון ונתונים שאסף, כ-40% מהישראלים שהשתתפו בסקר קונים בשבת, אפילו אם אין להם היצע מסחרי זמין קרוב לבית. לפי המכון, זה נתון דומה לשנים קודמות מה שמעיד על ביקוש יציב לקניות בשבת, אם כי נראה שיש עלייה קלה במספר המשתתפים המדווחים כי הם קונים בשבת פעם בחודש. "כ-46% מהמשתתפים בסקר חשים שהם זקוקים למרכזי קניות פתוחים בשבת סמוך לביתם, כלומר, יש יותר ביקוש מהיצע.

   

  "ניתוח זה מלמד על צורך הולך וגובר לפתיחת מרכזי קניות נוספים בשבתות, כולל מרכזי קניות בשולי ובתוך הערים, שיהיו נגישים גם לאלה שאין ברשותם מכונית, נכים וקבוצות אוכלוסייה משמעותיות נוספות שאינן קונות בשבת", מסרה דגני.

   

  עם זאת, יש לזכור, שאם כל המרכזים ייפתחו בשבת, מי שיעבוד בהם אלה בעיקר עובדים מהפריפריה או עובדים מוחלשים אחרים. זו לפחות הטענה של פוליטיקאים ממפלגות שמאל שמתנגדים, כמו פוליטיקאים חרדים ואנשי עסקים דתיים (למשל הבעלים של קופיקס, אבי כץ), לפתיחת עסקים בשבת.

   

  יש סטודנטים שמעדיפים לעבוד בשבת בגלל השכר הגבוה (צילום: shuttertock) (צילום: shuttertock)
  יש סטודנטים שמעדיפים לעבוד בשבת בגלל השכר הגבוה(צילום: shuttertock)

  משתלות עושות מחזור של שבוע בשבת

  ענף שחי ונושם בעיקר בשבת הוא ענף המשתלות. בישראל יש כ-250 משתלות - רובן פועלות בשבת. עידן, שמחזיק במשתלה סיטונאית שמוכרת סחורה למשתלות שמוכרות לצרכנים, מסביר שיש משתלות שעושות בשבת מחזור של שבוע שלם. "נתח העסקאות בשבת מאוד גבוה. גינון זה תחביב לסוף השבוע, אנשים מתעסקים בזה בשישי ובשבת. אנשים עובדים בגינות שלהם בזמן החופשי שלהם, בסופי השבוע. הרבה סגרו עכשיו בגלל הקנסות".

   

  קטגוריות נוספות של עסקים הפתוחים בשבת:
   

   

  דודו, בעל משתלה באזור מודיעין, מוביל מאבק של משתלות נגד החוק ובעיקר נגד האכיפה שלו שהפכה למוגברת. "החוק לא מאפשר לנו להעסיק עובדים יהודים בשבת", הוא מסביר. "המשתלה יכולה להיות פתוחה אבל בעצם זה לא מאפשר לנו להעסיק עובדים יהודים וזה גורם לנו לבעיה. פקחי השבת נודדים בעקבות המשרדים של ש"ס. כשאברהם פורז היה שר הפנים הוא ביטל את המשרה של פקחי שבת. כשהחרדים בממשלה יש פקחי שבת וככה הפרנסה שלנו תלויה על בלימה.

   

  "שבת זה היום שבו יש לאנשים זמן לעבוד בגינה. משתלות זו גם תרבות פנאי ולא רק מסחר. אנשים מגיעים למשתלות עם ילדים. גם באירופה שם יש הגבלה על מסחר בסופי שבוע, יש החרגה לגבי משתלות".

    

  מה קרה למשתלות שסגרו בשבת?

  "אלה שסגרו בשבת יש להם ירידה בפדיון של 30% והם נאלצו לצמצם בעובדים, זה ענף שחי ונושם בשבת".


  פורסם לראשונה 29/12/2017 08:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים