שתף קטע נבחר

אפקט לורד: יהודייה שמחרימה - את בדיחה

"זה לא רק יצר ההרס העצמי שאנו היהודים בורכנו בו, ולא רק תפקיד היהודי הרכרוכי שמרצה את סביבתו, גם להאשים אותך בסתם אוטו-אנטישמיות יהיה פשטני מדי. בואי נהיה גלויים, ג'סטין סאקס. זה חייב להיות מקרה של חוש הומור יהודי מפותח במיוחד. רק זה יכול להסביר את ההתייצבות נגד כל מה שהומני ודמוקרטי"

תסמונת "תנאטוס". ג'סטין סאקס ()
תסמונת "תנאטוס". ג'סטין סאקס

 

שלום לך ג'סטין סאקס, מי שעומדת מאחורי ההישג של ביטול ההופעה של לורד בישראל. רוצה לדעת למה גרמת, בדחיפת פעולת החרם האלימה והילדותית שלך? אתן לך רמז: אלימות מביאה איתה עוד אלימות. אני לא חושב שזה מפתיע אותך, הרי בכל מקום שבו ניכרות טביעות אצבעותיהם הפרוגרסיביות של אנשי שמאל רדיקלי כמותך, נמצאים גם הדם, האש ותימרות העשן. אדם מן היישוב עלול היה לחשוב שאת אדם אלים, אבל לי יש השערה אחרת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

ההבדל בינינו, ג'סטין, הוא שאני יהודי-ישראלי ואת יהודייה. וזהו. אין לך לאום. את חיה במכלאת כבשים זניחה וחסרת משמעות התקועה אי-שם בקצה היקום; ניו-זילנד שגזלה מהילידים המאורים את אדמתם לטובת קולוניה אירופית. בעניין זה, אגב, מה עשית, ג'סטין, לטובת חרם תרבותי על מדינתך העושקת? מסקרן אותי לשמוע.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • "ניטל נאכט": כך מציינים החסידים את ליל חג המולד

    

  כך או כך ג'סטין, אולי את מרוצה מכמה שניות התהילה להן זכית, ככל אוטו-אנטישמי בהיסטוריה היהודית. אנו היהודים בורכנו בהרבה מאותו "תנאטוס", יצר הרס עצמי אנושי. העניין הוא, שהלאומיות מפחיתה בצורה ניכרת את מנגנון ההשמדה העצמי הזה.

   

  לי למשל, אין צורך לקחת צד של תרבות שלא הביאה לעולם דבר מעבר לטרור. הביטחון שהלאום הישראלי מעניק לי מאפשר לי לבחור בצד הדמוקרטי, החופשי. אבל לא רק הלאום הוא לב העניין, גברתי יפת הנפש. יש גם משהו אחר.

   

  הרבה יותר מאוטו-אנטישמיות

  מי שאינו מכיר אותך היטב כמוני, סבור יהיה שיצר ההרס העצמי שלך מונע מהדחף לרצות את סביבתך. שאת בוחרת בתפקיד היהודי הרכרוכי הקלאסי, זה התלוי בהוכחת איבתו לאחיו היהודים כדי לשרוד. את לא הראשונה בעניין זה. היו אגב, כאלו שהצליחו בעניין זה טוב ממך, ולא זה המקום לצטט מההיסטוריה של תחילת שנות ה-40.

   

  מן חוש הומור שכזה, שגורם להזדהות עם האנטישמים והטרוריסטים (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  מן חוש הומור שכזה, שגורם להזדהות עם האנטישמים והטרוריסטים(צילום: Gettyimages)

   

  תתפלאי, אבל לא, אני לא חושב שמדובר ברצונך למצוא חן בפני הגוי. גם לא בהשערה שעל פיה בחצי הכדור הדרומי, מסתובב המוח היהודי נגד כיוון ההיגיון. אישית, אני סבור שמדובר במשהו יהודי אפילו יותר מאוטו-אנטישמיות. כיהודי ליהודייה, בואי נהיה גלויים, נראה שמדובר באותו חוש הומור יהודי ייחודי.

   

  רק חוש הומור יהודי מפותח במיוחד יכול להסביר את היציאה נגד הצד הדמוקרטי, המערבי, זה המפתח תרופות (לפחות עד פשיטת הרגל של "טבע"), מאכיל מיליונים ברחבי העולם באמצעות פיתוח חקלאות, שולח רופאים לכל מוקד רעש על פני הגלובוס, ומפתח הגנות סייבר נגד כוחות הרוע.

   

  אותו הומור מפותח, הוא לבדו יכול להסביר את הבחירה בצדה של חברתך הפלסטינית, הצד שחוטף מטוסים, הצד שתולה הומואים על עמודי חשמל, הצד המשסף נערות על רקע כבוד המשפחה, הצד שלא הצליח להקים שום מדינה או חברה שאיננה טוטליטרית, שוביניסטית, פרימיטיבית ו/או רצחנית.

   

  מגה-הטרלה

  לכן, בניגוד לחלק מהישראלים המתעבים עמוקות אישה מסוגך, אני דווקא יודע להעריך מהתלה ראויה או מגה-הטרלה. אמנם אין מדובר בהלצה המעמידה אותך באותה השורה עם קומיקאים יהודים דוגמת האחים מרקס, מל ברוקס, וודי אלן או סיינפלד. בכל זאת, רק על הניסיון מגיע לך פרס.

   

  אני אגב, מוכן לשלוח לך אחד כזה. במידה שתספקי לי את כתובתך, אשמח לשלוח את ספרי האחרון בעניין זה, ספר שכותרתו: "ההיסטוריה של העם הפלשתיני". אמנם ייקח לו קצת זמן להגיע לקצה העולם שבו את חיה, אך מאידך גיסא תוכלי לקרוא את כל תוכנו בפחות מדקה, מילה שלי.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים