שתף קטע נבחר

אחים מתרחקים: 58% מתבוללים, 40% מנותקים מישראל

40% מהרפורמים - רוב יהודי ארה"ב - כלל לא ביקרו בישראל; שיא של כל הזמנים בנישואי תערובת במדינה, המגיע ל-70% בקרב הלא אורתודוכסים; וכמחצית מהצעירים היהודים בגיל 18 חיים עם הורה אחד לא יהודי. שר התפוצות הציג נתונים מדאיגים על המשבר החמור ביותר שידעה יהדות ארה"ב

משבר חסר תקדים ביחסי ישראל עם יהדות התפוצות: 40% מהצעירים היהודים בארה"ב מרגישים שאין להם קשר רגשי לישראל; 40% מהרפורמים - רוב יהודי ארה"ב - כלל לא ביקרו בישראל; שיא של כל הזמנים בנישואי תערובת במדינה, המגיע ל-70% בקרב הלא אורתודוכסים; וכמחצית מהצעירים היהודים בגיל 18 חיים עם הורה אחד לא יהודי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

את הנתונים הקשים הציג אתמול (יום א') שר התפוצות, נפתלי בנט, בישיבת הממשלה השבועית, במסגרת הסקירה השנתית של משרד התפוצות לממשלה, והם נאספו על ידי המשרד. השנה התקיימה הסקירה על רקע המשבר ביחסי ישראל עם התפוצות סביב ביטול מתווה הכותל וחוק הגיור – שגרמה לקרע עמוק בין ממשלת ישראל לבין יהדות ארה"ב, בעיקר בזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

למעשה, מתפזרים היהודים בעולם כך: 40% בארה"ב, 43% בישראל ו-17% בשאר העולם. בארה"ב קיימת עלייה מדאיגה באחוז נישואי התערובת בקרב כל האוכלוסייה היהודית: 58% מתבוללים, כאשר בקרב היהודים הלא אורתודוקסים השיעור מגיע ל-70%. כמחצית מקרב היהודים בגיל 18 בארה"ב חיים עם הורה אחד שאינו יהודי.

 

אין להם קשר רגשי לישראל

רק 40% מהרפורמים ביקרו בישראל, ומבין הלא משוייכים (ה-unaffiliated שלא קשורים לקהילה או מוסד יהודי) - רק 25% ביקרו בישראל. השר הציג נתונים המראים על התרחקות הדור הצעיר מיהדות ומישראל, כמו גם את עבודת המשרד למאבק בתופעה באמצעות מיזמים של חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי בשיתוף הקהילות השונות.

 

רק 20% מכלל הצעירים היהודים בארה"ב, בין הגילאים 18-29, השיבו "חשוב מאוד" בתשובה לשאלה עד כמה חשוב עבורך שאתה יהודי. בגילאי 65 השיבו כך 55%. כמו כן, הוצג הפער בין הגאווה להיות יהודי (99%), לעד כמה משמעותית עבורך העובדה שאתה יהודי (33%) בקרב הדור הצעיר. אצל המבוגרים, אגב, עמד הפער על 99% מול 54%.

 

כ-40% ממשתפי "תגלית" היום מגדירים עצמם Just Jews – ואינם משתייכים לאף קהילה. 40% מקרב הצעירים בני 18-29 מרגישים שאין להם קשר רגשי לישראל. רק לשם השוואה, בקרב גילאי 65 ומעלה ענו כך מתחת ל20%. 75% מהאורתודוכסים ביקרו בישראל; בקרב הרפורמים ביקרו 40%, ובקרב ה"לא משוייכים" – 25%.

 

ממה מורכבת הזהות היהודית שלך?

בארה"ב מרכיב זכרון השואה 76% מהזהות הזאת, ובישראל רק 58%. בארה"ב תופס רכיב האמונה באלוהים 62% מהזהות היהודית - בעוד שבישראל רק 36%. מדינת ישראל ממלאת רק 40% מהזהות היהודית של יהודי ארה"ב, בעוד שבישראל היא ממלאת 60%.

 

תמונות בסכנת הכחדה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונות בסכנת הכחדה(צילום: AFP)

 

שר התפוצות, נפתלי בנט, אמר כי יש להכפיל פי-עשרה את ההשקעה הממשלתית ביהדות התפוצות כדי לעמוד במשימה הלאומית של שימור הקשר עם יהודי העולם. ״יחסי ישראל והתפוצות נמצאים במשבר חסר תקדים", אמר. "האחריות לתיקון המצב מונחת לפתחנו״, הוא הוסיף כי ״ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, ויש לממשלה אחריות מוסרית כלפי כל יהודי העולם".

 

עוד הוסיף בנט, שכדי להתמודד עם אתגרי השעה הכוללים משבר בזהות היהודית ובקשר לישראל, צריכה הממשלה להכפיל פי-עשרה את התקציב המושקע בתחום. ״סדרי העדיפות הלאומית באים לידי ביטוי בהקצאת משאבים. הגיע הזמן לומר: שימור העם העם היהודי והקשר שלו לישראל הן מטרות לאומיות". שרים שנכחו בדיון, כולל השר אורי אריאל והשר יואב גלנט, הביעו תמיכה בדבריו.

 

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, הדגיש כי אנו מצויים בעיצומו של משבר ממשי: "חבל מאוד שדווקא ממשלה שבראשה עומד מי שתרם רבות ויזם בזמנו את פרויקט 'תגלית', ואף הקים את ועדת נאמן, היא זו שתיכנס להיסטוריה כמי שהרחיבה את הפער בין ישראל לתפוצות והעמיקה את המשבר הנוכחי עם יהדות ארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התפוצות נפתלי בנט. מודאג
מומלצים