שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי יותר מעשור שנים: תדלוק אוניברסלי

  חסל סדר התקני תדלוק שונים בתחנות הדלק וחיפוש אחר תחנה המתאימה להתקן ברכב. מעתה יחויבו תחנות הדלק הרלוונטיות להציע שלוש משאבות שיתאימו לכולם

  אי שם בשלהי העשור הקודם העלה חבר הכנסת דאז שי חרמש ממפלגת קדימה הצעת חוק פרטית, לפיה חברות הדלק השונות יחויבו לעבור למתקן תדלוק אוניברסלי. ממשלת ישראל תמכה בהצעת החוק לאחר המלצת רשות המסים והדרך נראתה סלולה לשינוי מהיר. למעשה, רק הלילה בחצות (יום ג', 3.1.2018), כך הודיע מנהל הדלק במשרד האנרגיה, כל תחנת תדלוק בה קיימת מערכת תדלוק אוטומטית (דלקן, פזומט וכו') תציע לפחות שלוש משאבות תדלוק  אוניברסליות המאפשרות לנהגים למלא דלק היכן שזול, ולא דווקא היכן שמצויה תחנה מתאימה למערכת התדלוק שברכבו.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  2009: הצעת חוק: התקן אחד למילוי דלק בכל החברות

  2009: הוחלט בממשלה - הקץ לדלקן ופזומט

  2010: החוק עבר בקריאה ראשונה ושלישית

   

  כדאי להזכיר כי נושא הדלקנים וחוסר הנוחות שהוא מייצר עבור הצרכן הפרטי עלה לדיונים ראשוניים עוד במהלך האלף הקודם. אלא שלמרות הרצון הטוב אין ספור מכשולים שהוערמו על-ידי בעלי עניין ובהם חברות הדלק, מנעו התקדמות לקראת האחדת אמצעי תדלוק. וכך אמר ח"כ חרמש לאחר קבלת החוק, "סאגת הדלקנים שהחלה לפני 12 שנה ונבלמה בלחץ חברות הדלק, היא דוגמה לשוק שמתנהל כמו קרטל, ופועל בצורה בריונית וקיצונית נגד האינטרס של הצרכן. החוק החדש הוא רק שלב ראשון במאבק נגד אלה המשלמים מס שפתיים לעיקרון השוק החופש ההוגן, אבל במו ידיהם מעמידים כל חסם אפשרי שימנע את השגת המטרה הזאת".

   

  אך מסתבר שפשוט צריך היה להמתין שנים ארוכות כדי ליישם סופית את המהפך. בהודעת משרד האנרגיה נאמר כי "מערכת התדלוק האוניברסלי אותה מקדם משרד האנרגיה בשנים האחרונות, תאפשר לצרכנים אשר ברכבם יותקן התקן אוניברסלי לתדלק בתחנות הדלק הציבוריות השונות ברחבי הארץ, להחליף ספק שירותי תדלוק, בכפוף לחתימה על הסכם תדלוק עם כל חברה בה יחפצו". עוד אומרים שם כי "לראשונה, תאפשר המערכת תדלוק ומעבר לקוחות בין חברות, תוך שחרור מהחסם הטכנולוגי שאפיין עד כה את מערכות התדלוק האוטומטיות".

   

  לדברי שר האנרגיה, יובל שטייניץ, "לאחר שנים בהם עוכב הדלקן האוניברסלי, כעת תקודם טכנולוגיה זו, שתגביר את התחרות במשק הדלק הישראלי, ותאפשר לצרכנים למלא דלק היכן שנוח להם והיכן שזול יותר, ללא מחויבות לחברה אחת, בהתאם להסכם שנחתם". כדי להתאים את כל כלי הרכב לדלקן האוניברסלי, הורה מינהל הדלק למנהלי ציי הרכב כי עד סוף 2018 יש להחליף את כל טבעות התדלוק בכלי הרכב.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אפשר לתדלק בכולם
  צילום: shutterstock
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים