שתף קטע נבחר

חוק המרכולים חוזר לכנסת: הרוב של הקואליציה בסכנה

אמו של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי הלכה לעולמה, והרוב הדחוק של הקואליציה בחוק שיאפשר לשר דרעי לסגור מרכולים במרכזי הערים נמצא בסכנה. גיוס כללי בשני המחנות. רגע לפני ההצבעה הצפויה: חולון ומועצת גלבוע אישרו חוקי עזר שישאירו את המרכולים פתוחים

 

חוק המרכולים, המאפשר לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים וכך לסגור מרכולים במרכזי הערים, יחזור היום (יום ב') למליאת הכנסת כשיעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. זה יהיה מבחן נוסף לקואליציה, אחרי שבשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בגלל היעדר רוב. הוא עולה להצבעה בשיאו של שבוע פוליטי נפיץ. אמש נפטרה אמו של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי והרוב הדחוק שהיה לקואליציה נמצא כעת בסכנה עקב היעדרו הצפוי מההצבעה.

 

בשבוע שעבר התחוללה בכנסת דרמה פוליטית בשל סירובה העיקש של האופוזיציה להתקזז בהצבעה עם חברי כנסת מהקואליציה. קיזוז הוא הסכם בין חברי קואליציה ואופוזיציה שאחד מהם אינו יכול להגיע להצבעה כך שחברוֹ להסכם לא יצביע ותוצאות ההצבעה לא יושפעו מההיעדרות. באופוזיציה סירבו להתקזז גם עם ח"כ יהודה גליק, שאשתו נפטרה, ועם ח"כ דוד אזולאי, המתאושש מניתוח. באופוזיציה הסבירו שלא מדובר בחוק דחוף המצריך קיזוז, והמליצו לקואליציה לדחות את ההצבעה למועד אחר.

השר דרעי. האופוזיציה לא מוכנה להתקזז (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר דרעי. האופוזיציה לא מוכנה להתקזז(צילום: אוהד צויגנברג)

ח"כ השכל. מאבק בתוך הליכוד (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ השכל. מאבק בתוך הליכוד(צילום: עמית שאבי)
לא רק ההיעדרויות הקשו על הקואליציה. גם במפלגות החברות בה יש תסיסה גדולה סביב החוק, וחברי כנסת ושרים מתנגדים לו וטוענים כי ההטבה הטמונה בו לשר אריה דרעי אינה במקום. השרה גילה גמליאל מהליכוד טענה כי החוק בעייתי וכי מוטב שלא היה עולה, וח"כ שרן השכל, גם היא מהליכוד, עוררה סערה כשהודיעה שתימנע בהצבעה. בעקבות דבריה הוגשה לבית הדין של הליכוד עתירה בבקשה לסלקה מהתנועה והתפתח עימות בינה לבין יו"ר הקואליציה דוד אמסלם.

 

השבוע אמור ח"כ גליק לחזור לכנסת, וגם ח"כ אזולאי הודיע כי יגיע להצבעה. אבל ח"כ יוגב מהבית היהודי, שאמו אלישבע וגנברגר הלכה לעולמה אמש ותיטמן היום בבית העלמין בחיפה, לא צפוי להגיע להצבעה. בכל מקרה, נראה שהרוב לטובת הקואליציה מינימלי, אם בכלל, ומאחורי הקלעים מתנהל עדיין קרב על כל קול. אמסלם והנהלת הקואליציה ערכו היום גיוסים ודאגו לוודא שכל חברי הכנסת והשרים ישהו בסביבת המשכן בזמן הנאומים וההצבעה.

 

מליאת הכנסת. גם הפעם צפוי פיליבסטר (צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש) (צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש)
מליאת הכנסת. גם הפעם צפוי פיליבסטר(צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש)

ח"כ יהודה גליק. חוזר אחרי שישב שבעה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ח"כ יהודה גליק. חוזר אחרי שישב שבעה(צילום: אלי מנדלבאום)

כרגע מונה האופוזיציה 56 חברי כנסת, ללא ח"כ יוסי יונה, היושב שבעה על מות אחיו. ח"כ יונה יקוזז ככל הנראה עם ח"כ יוגב. אם ח"כ אורלי לוי אבקסיס תתנגד לחוק יעלה המספר ל-57. עם עמדת הקואליציה צפויים להצביע בין 57 ל-59 ח"כים. סדרי הדיון על החוק טרם נקבעו, אולם גם הפעם צפוי פיליבסטר של שעות ארוכות במליאת הכנסת לפני שהחוק יובא להצבעה.

 

ובינתיים, מועצת העיר חולון אישרה אמש את התיקון לחוק העזר העירוני שיתיר פתיחת עסקים בשבת. הצעד, שיאפשר לכ-40 מרכולים וחנויות נוחות לפעול בסופי שבוע, אושר ברוב של 11 תומכים, תשעה מתנגדים ושני נמנעים. ראש העיר מוטי ששון אמר: "בכוונתי לשמר את הסטטוס קוו הקיים בעיר, ובמסגרתו ימשיכו מספר עסקים להיות פתוחים בשבת לרווחת התושבים".

 

גם המועצה האזורית גלבוע אישרה הערב חוק עזר עירוני המשמר את הסטטוס קוו ביישובי המועצה. חוק העזר אושר בישיבה שלא מן המניין, ולדברי המועצה הוא יאפשר פתיחת עסקים בשבת בכל יישובי המועצה למעט ארבעה.

 

בריאיון לאולפן ynet אמרה אתמול השרה מירי רגב שגם בלונדון ובפריז לא עושים קניות ביום המנוחה, יום ראשון. בפועל, כל החנויות בלונדון פתוחות בימי ראשון, כולל סופרמרקטים, חנויות נוחות, בתי מרקחת, מסעדות, ברים, מספרות, מכוני כושר וחנויות בגדים, מתוך הבנה כי זהו יום משפחתי. רבים מהבריטים, שעובדים שעות ארוכות במשך השבוע, עורכים את הקניות שלהם ביום ראשון, כי זה הזמן החופשי היחיד שיש להם. תיירים רבים שמגיעים ללונדון לסוף שבוע של בילויים וקניות, פושטים על החנויות הגדולות בימי ראשון, וחנויות רבות מדווחות כי העומס הגדול ביותר שלהן הוא ביום זה.


פורסם לראשונה 07/01/2018 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוב קטן בעד החוק. הכול יוכרע ברגע האחרון
מומלצים