שתף קטע נבחר

השר שטייניץ: הרחקת השכל מהליכוד - צעד דרקוני

שר האנרגיה מתנגד לסנקציות נגד ח"כ שרן השכל: "יש ענישה שצריך למצות לפני כן". בנוגע למצב ברצועה איים: ייתכן שבמערכה הבאה בעזה נשתלט על הרצועה ונמוטט את שלטון החמאס"

 

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ קרא הבוקר (יום ב') לח"כ שרן השכל להתיישר עם הקואליציה ולתמוך בחוק המרכולים. עם זאת, הוא מתח ביקורת על יו"ר הקואליציה שהבהיר כי בכוונו להשית עליה סנקציות: "צעד של הרחקה מהמפלגה הוא צעד דרמטי, אפילו הייתי אומר דרקוני. יש צעדים שננקטו גם במקרים קודמים נגד חברי כנסת שסירבו להצביע".

 

שטייניץ הצביע על "צעדים של סנקציות וענישה שאותם צריך למצות לפני שמחליטים על צעד כוחני ודרמטי. לכן אני מתנגד ודאי בשלב הזה לצעד הזה". הוא הביע ביטחון בכך שיו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, "שעושה כבר עבודה טובה מאוד, ימצא את הדרך להבהיר שהתנהגות כזו בלתי מקובלת וגם לא משתלמת, בלי ללכת להרחקה מהמפלגה".

 

שטייניץ קרא להשכל "להצביע עם הקואליציה. אני בעצמי מצביע לפעמים עם הקואליציה ברגע שיש החלטת ממשלה או החלטת ועדת שרים לחקיקה, כי זה מחייב את כולנו, להזכירך רק בשבוע שעבר הצבעתי עם הקואליציה בחוק שאני מאוד מתנגד לו ומקווה עדיין לבלום אותו, חוק עונש המוות". 

 

הוא הכחיש כי התגלע משבר בקואליציה עקב חוק המרכולים: "אני לא מזהה משבר אמיתי בקואליציה. זה הרבה מהומה על כמעט לא מאומה. במציאות החוק הזה הוא בסך הכול שמירה על הסטטוס קוו. מה שקרה שפשוט בג"ץ קבע שצריך לחוקק חוק כדי לתמוך בנוהג שהיה קיים מאז ומעולם.

 

ח"כ השכל, יו"ר הקואליציה אמסלם (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
ח"כ השכל, יו"ר הקואליציה אמסלם(צילום: יואב דודקוביץ')

רה"מ ושר החינוך: משבר? (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רה"מ ושר החינוך: משבר?(צילום: אלכס קולומויסקי)

"אני משוכנע שאם עכשיו הייתה קואליציה עם מפלגת העבודה או עם יש עתיד והחרדים, גם הם היו מאשרים את שמירת הסטטוס קוו, בלי הרבה בעיות. החוק הזה בכלל יצא מפרופורציות".

 

שטייניץ טען כי "גם בעבר שר הפנים היה מוסמך לאשר או לא לאשר חוקי עזר עירוניים, גם לפני הבג"צ. לכן החוק הזה לכאורה מחזיר מצב לקדמותו. אבל למעשה החוק לא סימטרי. אם שר הפנים מאשר חוק עזר עירוני שמאפשר פתיחת מרכולים, זה לתמיד. אם הוא פוסל חוק עזר עירוני הפסילה היא זמנית, כלומר שר הפנים שאחריו יכול עדיין לאשר".

 

הוא התחייב: "שום דבר לא ישתנה כי החקיקה מחזירה את המצב לקדמותו. אין פה שינוי מהותי. החוק הזה הגיע כי בג"ץ הצביע על החיוניות שלו. בג"ץ אמר, רוצים לשמור את המצב הקיים? צריך לחוקק חוק שיתמוך בסטטוס קוו".

 

בהתייחס לעימותים בין ראש הממשלה והשר נפתלי בנט, אמר שטייניץ: "לא ראיתי שום ניצוצות ועימותים ביניהם. קורה לפעמים שיש ויכוחים אבל אני מניח שהוויכוח הזה כבר מאחורינו".

 

השר התייחס למצב ברצועת עזה, ביום שבו אמורה להתחדש אספקת החשמל לתושביה. "אנחנו לא מעוניינים במשבר הומניטרי בעזה. לכן כשאבו מאזן הפסיק פתאום לשלם עבור החשמל בעזה, לפני כחצי שנה, לצערנו נאלצנו לקצץ באופן דרמטי את אספקת החשמל, כי דבר אחד לא יקרה, לא אסכים שאזרחי ישראל ישלמו עבור החשמל לעזה.

 

"מרגע שהתשלום חזר בשבוע שעבר, לדעתי ההחלטה שלנו הייתה מתבקשת מאליה, להחזיר את החשמל". השר הדגיש כי "עדיין לא פיקניק בעזה, כי כמות החשמל או זמני אספקת החשמל למשפחה עולים מארבע שעות לשמונה שעות. 16 שעות ביממה כלל אין חשמל. זה עדיין מצב מאוד לא פשוט מבחינה הומניטרית".

 

האם אנחנו נמצאים במצב שבו בעצם הקרקע בעצם פוריה לעימות נוסף בין ישראל לעזה?  

"אנחנו משתדלים לשים קץ והתגובות שלנו מאוד חריפות, אבל ייתכן שהמערכה הבאה בעזה תהיה טוטלית, סופית, כלומר ייתכן שתהיה מלווה בהשתלטות מלאה על עזה, במיטוט מוחלט של שלטון החמאס. תהיה מערכה קשה עם מחירים גם למדינת ישראל, מחירים גם בחיי אדם. אנחנו לא ששים אלי קרב, אני מקווה שהשקט יישמר, אני מקווה שיישובי הנגב ימשיכו לפרוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
שר האנרגיה יובל שטייניץ
צילום: עפר מאיר
מומלצים