שתף קטע נבחר

ספורט בשבת: "תקראו לזה אליפות ישראל לחילונים"

הספורטאים שומרי השבת (והוריהם) קצרו הישג בבג"ץ עם הודעת משרד התרבות והספורט היום, כי יפעל למתן מענה לספורטאים שומרי השבת. איתן זליגר - אב לארבע מתעמלות דתיות - דורש שיוויון בקיום האליפויות: "היעלה על הדעת שמבחן לרפואה יתקיים בשבת, ורופאים דתיים לא יוכלו להיבחן?"

 

לצד קרבות השבת הסוערים המתנהלים סביב פתיחת מרכולים (או מניעת פתיחתם) מתנהל קרב צנוע בהרבה אך חשוב לא פחות, שנוגע בחייהם של כלל שומרי השבת בישראל: המאבק סביב אירועים ספורטיביים בשבת. איתן זליגר, אב לארבע ספורטאיות דתיות, פועל כבר כמה שנים לשינוי הקונצנזוס שהתקבע בחברה הישראלית, ולפיו אירועי הספורט החשובים מתקיימים ביום המנוחה השבועי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

עכשיו הוא הגיע לבג"ץ עם "נבחרת השבת", בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד אביעד הכהן והקליניקה של המרכז האקדמי שערי משפט. בדיון היום (ד') נקבע עוד הישג במאבקם, כאשר משרד התרבות והספורט הודיע כי יקבע תנאי סף לאיגודים והתאחדויות הספורט, כך שיינתן מענה לספורטאים שומרי שבת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"הבנות שלי מתאמנות בין 5 ל-6 פעמים בשבוע, 4 שעות כל יום", הוא מספר בראיון לאולפן ynet. "חלקן אלופות ישראל במקומות שני ושלישי במקצוען, גם בהתעמלות אקרובטית וגם בשחייה אמנותית".

 

אב לספורטאיות דתיות: "מבקשים שוויון, זה הכול"

הוא מאשים את המדינה שלא עושה די כדי שספורטאים שומרי שבת יוכלו להתחרות: "האם יעלה על הדעת שמבחן לרפואה יהיה בשבת, ורופאים שומרי שבת לא יוכלו להיבחן? האם מבדקים לגלי צה"ל יתקיימו בשבת? אני מדבר רק על שיוויון זכויות. הבנות שלי גדלות במדינת ישראל, מתחרות במדינת ישראל, ורוצות לייצג את מדינת ישראל או בארץ או בחו"ל".

 

רותם ונוגה זליגר בפעולה (צילום: אלונה גרזמן) (צילום: אלונה גרזמן)
רותם ונוגה זליגר בפעולה(צילום: אלונה גרזמן)

 

דרישת הספורטאים הדתיים להתחרות בשוויוניות הגיעה לבג"ץ, וזליגר מקווה לשינוי המיוחל: "זו מדינה יהודית שאמורה לאפשר זאת לכולם. תתארו לכם שתתקיים אליפות ישראל שערבים שלא יוכלו להשתתף בה... לפני שבועיים התקיימה אליפות ישראל בשחייה, שהייתי מכנה אותה 'אליפות ישראל לחילונים'".

 

מה קורה בארה"ב כאשר יש אנשים שיש להם תודעה דתית? מה הם עושים שם?

"השאלה הזאת מאוד מורכבת, ואנחנו מתמודדים איתה. יש לחלק מהעניין הזה פתרונות הלכתיים שבחו"ל קיימים ובארץ לא. בנוסף, ההורים שלי והסבא וסבתא שלי בחרו לגור במדינת ישראל גם בגלל הדברים האלה".

 

עומר זליגר, שומרת שבת   (צילום: יוסי זליגר)
עומר זליגר, שומרת שבת (צילום: יוסי זליגר)

 

מנכ"ל "ישראל חופשית": "לא זכותו להתחרות מתי שבא לו"

אורי קידר, מנכ"ל ארגון "ישראל חופשית", מסכים כי מדובר בתופעה בעייתית. "ספורט זה דבר שאמור להיות להמונים, לצופים, למתחרים, לא אמורים להפריע לאנשים לעסוק בספורט", הוא אומר. עם זאת, הוא קובע כי "זו לא הזכות שלו להתחרות מתי שבא לו. אני חושב שצריך לקחת את הדברים האלה עד גבול מסויים. אז חלק מהסיפור הוא בפתרונות הלכתיים, שלצערנו הולכים ונדחקים על ידי אנשים שהולכים והופכים יותר קיצוניים ופחות פשרניים כלפי מה שהיה נהוג בעבר ונהוג עדיין בענפי ספורט מסויימים.

 

"בתוך הסיפור הזה אני חושב שהמדינה צריכה לנסות כמה שהיא יכולה, אבל בסופו של דבר אנחנו לא יכולים להגיד שמי שרוצה לעסוק בספורט, שהמדינה צריכה לסובב את כל העולם סביבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלונה גרזמן
רותם ונוגה זליגר
צילום: אלונה גרזמן
מומלצים