שתף קטע נבחר

איסלנד בדרך לאסור על ברית מילה: "תקדים מסוכן מאוד"

הצעת חוק שהוגשה לפרלמנט האיסלנדי קובעת עונש של עד שש שנות מאסר למי שיבצע ברית מילה. לדברי ועידת רבני אירופה - ההצעה בעלת סיכוי גבוה לעבור, ולהשפיע על מדינות נוספות בנושא: "אין סמכות בעולם שתאסור חלילה על יהודים קיום מצווה חשובה זו"

"גזירת המילה" מגיעה לאיסלנד: הצעת חוק שהוגשה השבוע לפרלמנט המדינה מבקשת לאסור על ברית מילה, וקובעת עונש של עד שש שנות מאסר למי שיימצא אשם בפגיעה באיבר המין "באופן מלא או חלקי".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

רבנים בכירים באירופה זועמים על יוזמת החקיקה בעניין, וקוראים לקהילות היהודיות ביבשת ולמנהיגיהן להפעיל לחץ בינלאומי במטרה למנוע את המהלך ולהבטיח את חופש הדת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

באין רב מכהן באיסלנד, מטפלים בפרשה רבני המדינות השכנות. הרב הראשי לדנמרק, יאיר מלכיאור, והרב של אוסלו, יואב מלכיאור, עדכנו את "ועידת רבני אירופה" בפרטי ההצעה, שלדבריהם הוגשה על ידי חברי פרלמנט מחמש מפלגות שונות, מהקואליציה ומהאופוזיציה, המגדירים את ברית המילה כ"הפרה של זכויות הילד".

 

"כמו שהדברים נראים כעת יש לה סיכוי גבוה", כתבו האחים מלכיאור באיגרת לרבנים, והסבירו: "באיסלנד לא חיים הרבה יהודים או מוסלמים, ולכן אין כמעט מתנגדים לחוק. רק לחץ בינלאומי משמעותי יוכל לעזור".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

"אנחנו מבקשים בעת הזאת, שהקהילות היהודיות באירופה ובעולם ייפנו אל הנציגויות האיסלנדיות להבהרה ולמחאה. איסלנד היא מהמדינות החילוניות ביותר בעולם, ולכן כדאי לעשות זאת עם ההנהגות הפוליטיות של הקהילות", כתבו.

 

"תקדים מסוכן"

הרבנים הדגישו עוד במכתבם: "באף מדינה בעולם היום אין איסור על ברית מילה, ומדובר בתקדים מסוכן מאוד שיכול להשפיע על מדינות אחרות". לדבריהם, גם בפרלמנט הדני החלו לגבש הצעת חוק בנושא.

 

בעקבות כך, פרסמה "ועידת רבני אירופה" הצהרה ולפיה היא מודאגת מקידום החקיקה באיסלנד ובמדינות אחרות, והסבירה: "ברית מילה היא חלק חשוב וקריטי בחיים היהודיים ואין סמכות בעולם שתאסור חלילה על יהודים קיום מצווה חשובה זו".

 

נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט, הוסיף: "הגם שהאוכלוסייה היהודית באיסלנד קטנה, אי אפשר להתעלם מן התקדים המסוכן שקובע חוק זה וההשלכות שעשויות להוביל חקיקה זו למדינות אחרות. אנו קוראים למקבלי ההחלטות לבטל לאלתר את החקיקה האומללה הזו ולהמשיך ולתמוך בחיים היהודיים ללא כל מגבלה".

 

בעקבות המלצת רופאי דנמרק

"מילת נשים" באיסלנד נאסרה כבר בשנת 2005, וכעת הגיע לדיון נושא המילה לגברים במדינה. תומכי ההצעה טוענים כי זכויות הילד קודמים לזכות ההורים לחנך את הילד על פי אמונתם.

 

עם זאת, כפי שדווח ב"אינדיפנדנט", תינתן הזכות לבצע את ברית המילה כשהילד ירצה ברכך בהגיעו לגיל ההסכמה. טרם הוברר מה יהיה הגיל, אך גיל ההסכמה בכל הנוגע ליחסי מין באיסלנד עומד על 15.

 

שמונה חברי פרלמנט מחמש מפלגות - ובהן ממפלגות הקואליציה - חתומים על ההצעה, שעלתה בעקבות המלצת רופאי דנמרק שלא למול בנים מתחת לגיל 18. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חלק קריטי בחיים היהודיים"
צילום: AP
מומלצים