שתף קטע נבחר

המלחמה על השירות המשותף: "הבן שלי לא יכול לצאת לקורס מפקדים"

אחד הרבנים החתומים על מכתב המחאה לשר הביטחון שתומך במתנגדי השירות המשותף, מספר כי נמנע מבנו, חייל בשיריון, לצאת לקורס מפקדים בשל בעיה הלכתית הכרוכה בעניין. "תסבירו לי מה הצורך הביטחוני בזה שהוא יהיה בצריח יחד עם חיילת?" הוא אומר. "אנחנו נגיד את הדעות שלנו בלי לזגזג ימינה או שמאלה"

 

 

הרב אריאל בראלי, ראש מכון "משפט לעם" ומהרבנים שחתמו השבוע על מכתב המחאה לשר הביטחון, מספר באולפן ynet כי נמנע מבנו, חייל בשיריון, לצאת לקורס מפקדים בשל פגיעה בהלכה הכרוכה בעניין.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"הבן שלי מסמס לי: אני לא יוצא לקורס מפקדים כי אמורות להגיע לשם ארבע בנות לקורס הבא", סיפר. "זה השיקול שלו, כדי שלא להיכנס לצריח עם בחורה. תסבירו לי מה הצורך הביטחוני בזה שהוא יהיה בצריח יחד עם חיילת?"

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

עוד אמר הרב: "אני הייתי טנקיסט שיריונר, ואני יודע מה זה. אני יודע מה אתה עושה שעות בתוך הטנק, בתוך הצריח. זו בעיה הלכתית". הרב בראלי מסביר כי פקודת השירות המשותף, שמחליפה את פקודת השילוב הראוי, יצרה דיסוננס הלכתי לחיילים הדתיים.

 

הרב אריאל בראלי ()
הרב אריאל בראלי

 

"אם היה ברור שחיילים וחיילות לא ישנים באותם מקומות, ובפעילות מבצעית לא שומרים יחד בפילבוקס - בא הרמטכ"ל הנוכחי והחליף את הפקודה, במגמה לערבב חיילים וחיילות בכל פעילות אפשרית בשם השיוויון.

 

"זה לא שאנחנו חושדים שכל חייל דתי יתנפל על חיילת באפשרות הראשונה, אבל המציאות הזאת שאני ישן באוהל יחד עם חיילת היא אסורה מבחינת ההלכה. אני שומר על השינה הזאת אינטימית לאשתי, לא ישן עם חיילות באוהל... זו ההלכה, זו צניעות, זו קדושה, לכן אנחנו קוראים לצבא: תתעשתו. תחזירו את הצבא למה שהוא".

 

"יש פה מאבק תרבותי"

80 רבנים נושאי תפקידים ציבוריים, ובהם ראשי מכינות קדם-צבאיות, ראשי ישיבות הסדר ורבנים צבאיים יצאו ביום ד' במכתב מחאה לשר הביטחון שתקף בחריפות את הרבנים שמואל אליהו, שלמה אבינר והראשון לציון יצחק יוסף.

 

"אנחנו מחנכים, אנחנו אנשי רוח, והשירות הצבאי מבחינתנו הוא דבר של מצווה", אומר הרב בראלי. "אנחנו ניגשים אליו בהתלהבות מרובה, אבל שר הביטחון, שיש לו בסך הכול חמישה מנדטים, הופך פה את הקערה על פיה ומנסה לסתום לנו את הפה במובן שאנחנו לא נורה הלכות לתלמידים שלנו.

 

"אנחנו בסה"כ אומרים לתלמידים: תהיו חיילים טובים, אבל אל תשרתו בגדודים מעורבים כי ההלכה לא מאפשרת את זה. ההלכה היהודית לא מאפשרת לשרת בגדוד מעורב. מה הבעיה עם האמירה הזאת?

 

"אני מדגיש: אנחנו אנשי רוח, אנשי דעות. מבחינתנו יש פה מאבק תרבותי... תנו לנו להביע את האמונה הגדולה שלנו במדינת ישראל, בצה"ל, באופן שאנחנו מבינים שההלכה מורה. תקרא לזה מלחמה? זו תרבות... אנחנו נגיד את הדעות שלנו בלי לזגזג ימינה או שמאלה". לדברי הרב, "הפגישות עם הרמטכ"ל לא נשאו פרי. נכון שהייתה לו אוזן קשבת, אבל יש עליו לחץ של ארגוני נשים ועוד".

 

הוא יצא חוצץ נגד התואר "אנשי חושך" שניתן לרבנים. "אנחנו בעד שנשים תהיינה בעמדות מפתח בכל מדינת ישראל, בכל מקום שהוא. היהדות היא הראשונה שנתנה כבוד לאישה עוד לפני שהדמוקרטיה הגיעה לעולם, לכן אל תטיפו לנו מוסר מה זה כבוד לנשים ומה מעמד האישה ביהדות".

 

"יש לכם צבא אחר שאתם אומרים לחבר'ה הצעירים תסרבו גיוס?"

תהילה פרידמן, אישה דתייה ויו"ר "נאמני תורה ועבודה" שמחה, כדבריה, לשמוע את הרב בראלי תומך בשירות משמעותי בצבא, רק לא בגדודים מעורבים. "זה לא טריוויאלי. אתמול שמענו את הרב אליהו אומר דברים אחרים, ובתחילת השבוע שמענו רבים מתנגדים בתוקף לכל שירות של נשים בצבא".

 

בעימות שהתפתח באולפן פנה הרב בראלי לפרידמן: "תסבירי למה הרמטכ"ל דוהר לגדודים המעורבים? מה הצורך הביטחוני בגדודים מעורבים?"

 

"לא אני האדם לענות על זה", כך פרידמן, "אבל קטונתי מלהאשים את הרמטכ"ל בשיקולים זרים. זו נשמעת לי אמירה חסרת אחריות. הייתי לפני כמה שבועות בישיבה תיכונית, והאופן שבו דיברו על הצבא - אני לא זוכרת כמוהו מאז ההתנתקות. יש לכם צבא אחר שאתם אומרים לחבר'ה הצעירים תסרבו גיוס?"

 

הרב בראלי מבהיר כי הוא וחבריו "בעד גיוס לצבא... אנחנו מחנכים, אנחנו אנשי רוח ונמשיך בזה. אבל ליברמן מאיים עלינו שלא ניכנס לצבא".

 

"אני חושבת שלא ראוי ששר הביטחון מאיים", אומרת פרידמן, "ובטח שלא ראוי לסגור מוסדות. אני חושבת שכדאי להכניס לצבא את מי שפועל לטובת אחדות הצבא וחיזוקו. אני חושבת שלמדינת ישראל מותר וכדאי לחזק את מי שמחזק ממלכתיות, ולא את מי שמחליש אותה".

 

לדבריה, "אנחנו מזהים היום בעולם הרבני הרבה בהלה של ממש מהשינוי הגדול שעובר על העולם. זו בהלה שבמידה מסוימת אני יכולה להבין אותה, כי המהפכה הפמיניסטית היא באמת מהפכה אדירה שמשנה סדרי עולם. אני רוצה להזכיר שגם המהפכה הציונית עוררה בהלה גדולה בעולם הרבני, וגם היא הייתה מהפכה גדולה ששינתה סדרי עולם".

 

הרב בראלי הסביר כי "הבהלה שלנו היא לא מהפמיניזם אלא מהמתירנות. עברנו עכשיו חודשים של חשיפת הטרדות מיניות בכל מיני מקומות, אז בואי לא נהיה תמימים... דיאלוג צריך לבוא מתוך כבוד הדדי. לא ייתכן ששר הביטחון עם חמישה מנדטים, משתלח ברבנים שהם אנשי רוח לקהל המונים. עם כל הכבוד לו, הוא צריך לדעת את מקומו, להיות ממלכתי, ולאחד.

 

"אדרבה, שייפגש, שידבר, שיסביר, כמו שהרמטכ"ל עשה. לצערי הנתונים בשטח מורים שהצבא דוהר לאג'נדה של ערבוב בכל מקום. אני לא מדבר על שירות נשים, אני מדבר על הערבוב שהוא מבחינתנו שינוי בסטטוס-קוו שאליו חייבים לחזור".


פורסם לראשונה 01/02/2018 16:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים