שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הילדים שלכם לומדים אנגלית? שלנו יידיש
  "הגענו 40 סטודנטים חרדים חדורי מוטיבציה להצליח, אבל בהיעדר אנגלית נותרנו 15. עכשיו מבקשים בנט, גפני ופרוש לדון את ילדינו לעוד דור של עוני ובורות. כשהילדים שלכם יפטפטו באנגלית, שלנו ילמדו יידיש". אביגדור רבינוביץ' דורש מההורים החרדים לצאת למלחמה

   (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
  (צילום: יואב פרידמן)

   

  לפני שבוע נפל דבר בישראל. אירוע היסטורי. אני לא מדבר על נאומו של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בכנסת – אלא על ההחלטה השערורייתית וההזויה של שר החינוך, נפתלי בנט, לאשר לימודי יידיש כשפה שנייה במוסדות הפטור בחברה החרדית, על חשבון לימודי אנגלית, כך שהמוסדות יתוקצבו ב-55% מתקציבם.

   

  <<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

   

  זה אותו הבנט שמוביל רפורמת חמש יחידות במתמטיקה ובאנגלית, ומצהיר מעל כל במה כי מדובר באתגר לאומי לילדי ישראל. אז מסתבר שבנט שינה את עמדתו, והחליט שיידיש זה האתגר החדש. אם ילדי ישראל ילמדו יידיש, בנט מאמין כי נראה צמיחה בכלכלה ובהישגים של הילדים החרדים.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות:

   

  נכון ששר החינוך נתון בלחץ אדיר מצד הח"כים החרדים שדורשים (ומצליחים) בכל פעם מחדש להנציח את הפערים בחברה הישראלית ולא לאפשר לילדי המגזר עתיד כלכלי טוב יותר. אבל אנחנו, אזרחי המדינה, צריכים לדרוש משר החינוך לדאוג בצורה כנה לעתיד ילדינו, ולא לעלות קמפיינים של "גיב מי פייב", שהציבור החרדי לא מסוגל אפילו לקרוא.

   

  ואתם, ח"כים חרדים, דו יו ספיק אינגליש? האם הצלחתם להבין את הנאום של סגן נשיא ארצות הברית - או שמא ישבתם שוב במבוכה כי אין לכם מושג מה זה abc. הרי לפחות חלקכם הודו בראיונות עבר כי מתלווה אליכם מתורגמן לפגישות עם דוברי אנגלית.

   

  אתם שוברים שיניים בשביל להתכתב עם המציאות. האם אתם יכולים לסחוב על הגב את המשמעות שילדינו ימשיכו להישאר נכים למשך רוב חייהם, וככל הנראה לא יצליחו להשתלב בכלכלה שהופכת עם הזמן גלובלית יותר ויותר. כל עבודה מכובדת במאה ה-21 מצריכה לדעת אנגלית ברמה גבוהה. מדובר בעוול היסטורי שחייבים לשנות. והאחריות? עליכם בלבד - גפני ופרוש.

   

  בינתיים, השטח מדבר – ובאנגלית

  בשכונות ובערים החרדיות ההורים מתחילים להבין שהם חייבים ללמד את הילדים שלהם אנגלית. הם עושים זאת על אף הקושי "לצאת מחוץ למסגרת" ומסתכנים בסילוק ילדיהם מהמוסדות המוכרים. הם עושים את זה על ידי מורים פרטיים שמלמדים אותם במחשכים, מבלי שאף מנהל חיידר חס וחלילה ידע.

   

  גפני, אתה הבנת את זה? (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv) (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv)
  גפני, אתה הבנת את זה?(צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv)

   

  הם עושים את זה בקול תרועה גדולה כאשר הם מאסו באותם מוסדות שמחריבים את העתיד שלהם, ושולחים אותם למוסדות שמלמדים ליבה. מוסדות אלה נפתחים כפטריות אחר הגשם, בין אם זה חיידרים שמכינים לבגרויות, ובין אם כישיבות קטנות המשלבות לימודי בגרויות וקודש.

   

  אבל את גפני ופורוש לא מעניין הציבור. מסתבר שכל מה שמעניין אותם זה לשמור על הכיסא עוד קדנציה ולהשאיר את הילדים שבויים למנהלי מוסדות תאבי בצע ושררה, שמנהלים את הח"כים ביד רמה.

   

  חברי הכנסת החרדים מנציחים את החומה. הילדים יגדלו וירצו לפרנס את המשפחה בכבוד וייתקלו בה. חומה ומבצר שרק מעטים יצליחו לפרוץ. למעשה, נתוני חמש השנים האחרונות מלמדים כי למעלה מ-50% מהסטודנטים שמנסים להשלים את הפערים העצומים במתמטיקה ובאנגלית, נושרים כבר בשנה הראשונה, ונותרים במשרות עם מעט מאוד כסף ועתיד כלכלי קודר במסדרונות רמי לוי וסידור המדפים.

   

  גם אני חוויתי זאת באופן אישי

  כאשר ניסיתי עם חבריי להשלים פערים באנגלית ובמתמטיקה במשך שנה שלמה, עם סיכויים קלושים לצלוח את המשימה. הגענו 40 סטודנטים חדורי מוטיבציה להצליח, אבל הפער העצום והאפשרות ללמוד שפה חדשה בגיל מאוחר, כמעט בלתי אפשרית. בסוף שנת הלימודים נותרנו 15 סטודנטים שרק הצליחו לגרד משפטים בסיסיים באנגלית, וכל זה בחסות המדינה. אכזבה.

   

  "ח"כים חרדים, דו יו ספיק אינגליש - או שמתורגמנים מסייעים לכם בפגישות עם אמריקנים?" אביגדור רבינוביץ' ()
  "ח"כים חרדים, דו יו ספיק אינגליש - או שמתורגמנים מסייעים לכם בפגישות עם אמריקנים?" אביגדור רבינוביץ'

   

  מדובר בפגיעה עצומה לעתיד כלכלת ישראל. חוקרים וכלכלנים רבים, גם אלה האמונים על הכסף שלנו במשרדי האוצר, אומרים זאת בפה מלא - כלכלת ישראל תלויה בשילוב אוכלסיות מוחלשות ובדגש על החברה החרדית והערבית. הם מצהירים בכל השולחנות העגולים למיניהם, שהעתיד נמצא בחינוך. והחינוך בציבור החרדי משווע לשינוי שיצמיח דור שמסוגל להשתלב בשוק התעסוקה מתוך שמירה על זהותו.

   

  אנשי ציבור רבים, וביניהם גם שר החינוך, מבינים כבר שמתמטיקה ואנגלית הם ליבת הכלכלה העכשווית והעתידית, ואת ההכרח לתמוך ולקדם אותן בכל צורה. אני מזכיר שכל ילד שלישי בחברה החרדית, עני. ההחלטה על לימודי יידיש תפגע אנושות בעתידה של הכלכלה הישראלית וביכולתה של החברה החרדית לצאת ממעגל העוני.

   

  אבל בנט, גפני ופרוש מצאו כנראה מכרה זהב שאנחנו לא ראינו. יידיש זה הכי 2018. ככה נצליח לקדם את עתיד ילדי הציבור החרדי. הרי כל ילד בעולם דובר השפה, וכך הם יוכלו לתקשר בעסקים ובכלכלה העולמית. מה, לא?

   

  מייאש לראות איך פעם אחר פעם הח"כים דואגים רק לראייה צרה, אבל בסופו של יום הכוח בידיים שלנו. מחזירים את החינוך להורים. הכישלון החרוץ של משרד החינוך מחייב את המדינה לקפל רגליים וללכת אחורה. אתם לא מצליחים להעניק חינוך לילדים שלנו? אימרו זאת בפה מלא - נכשלנו.

   

  המדינה נכשלה, וזה הזמן להעביר את המושכות לידי ההורים

  כך נתפוס שתי ציפורים במכה אחת: מערכת החינוך כולה תשתפר לטובת אזרחי ישראל, ומהפך אדיר יתחולל בחברה החרדית כאשר ההורים ידרשו ויוכלו להעניק לילדים עתיד עם אנגלית, ולא רק יידיש. הכוח יעבור מידי העסקנים, לידי האזרחים. לידיים שלנו.

   

  אנחנו - הציבור החרדי, הצעירים החרדים שמבינים כמה עוול נעשה לנו - צריכים לומר בקול ברור: נמאס לנו ממשחקים. מאסנו בשליטת העסקנים ומנהלי החיידרים שלקחו פיקוד על החברה כולה ויצרו דיקטטורה מוחלטת. אנחנו רוצים דמוקרטיה; אפשרות אמיתית להשפיע על עתידנו. האם נצליח לעשות ביחד שינוי היסטורי? זה תלוי רק בנו.

  פורסם לראשונה 31/01/2018 18:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומר זמורה
  געוואלד! אביגדור רבינוביץ'
  צילום: תומר זמורה
  מומלצים