שתף קטע נבחר

סופרבול? סופרדוס: במקום טימברלייק - זמר חסידי במופע המחצית

על מיליוני האמריקנים שיצפו במשחק הגמר של הסופרבול יימנו גם יהודי ארה"ב החרדים. אבל בזמן שג'סטין טימברלייק יעלה למופע המחצית - תינתן אלטרנטיבה "כשרה למהדרין" עם כוכב חסידי ענק והפקה מושקעת: "גם יהודים לא מתחתנים הערב, אבל יש מסיבות סופרבול רבות בקהילה היהודית". והרבנים? תומכים בשקט

 

 

111 מיליון אמריקנים וחובבי סופרבול יישבו הלילה (אחת וחצי, שעון ישראל) צמודים למרקע במשחק הגמר ה-52 של הסופרבול, האירוע הכי גדול של הספורט האמריקני. בתוכם יהיו גם יהודים שומרי מצוות, שבמקום ליהנות ממופע המחצית של ג'סטין טימברלייק, יקבלו את המנה הכשרה המועדפת עליהם: "Kosher Halftime Show" (מופע המחצית הכשר), עם אוהד מושקוביץ, כוכב זמר חסידי, והרבה מאוד ערכים יהודיים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הצופים מתרגשים ממופע המחצית לא פחות מאשר מהמשחק עצמו, ויוכיחו זאת הסופרסטארים שכבשו את המסך (וזמן הפרסומות) בעשורים האחרונים. נזכיר רק את ליידי גאגא בשנה שעברה ואת ג'סטין טימברלייק שאמור למלא את זמן הזהב של 17 הדקות במחצית בהופעה חיה.

 

 עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

גם יהודים רבים בארצות הברית מתרגשים לקראת האירוע הספורטיבי, ועבורם יזם איש תקשורת יהודי אמריקאי מקומי בשם נחום סיגל את ה"Kosher Halftime Show" (מופע המחצית הכשר), שאמור להחליף את טימברלייק במשהו יהודי יותר והוליוודי פחות, עם כוכב ענק בסדר גודל יהודי-אמריקני.

 

מסיבות סופרבול ליהודים דתיים

הרבנים החרדים אומנם לא מוכנים להיות בעד בגלוי, שמה יתפרש כי הם תומכים בכלל בצפייה בסופרבול או בטלוויזיה, רחמנא לצלן - אך בחדרי חדרים הם תומכים ומעודדים את היוזמה.

 

מושקוביץ וטימברלייק (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
מושקוביץ וטימברלייק(צילום: Getty Images)

חגיגות הסופרבול מוגדרות כ"חג אמריקני בלתי רשמי". "כל אחד שיש לו איזשהו קשר עם החברה האמריקנית, צופה בזה", מסביר ל-ynet השדרן, נחום סיגל, בשיחה מניו-יורק ערב המשחק. "חרדים, ובתוכם חסידים רבים מאוד, צופים במשחק. כך למשל, רבים מהקהילה האורתודוקסית בארצות הברית, כולל חרדים, לא יערכו חתונות בערב הסופרבול, ואם תהיה חתונה, היא תיערך אחר הצהריים ותסתיים מוקדם כדי שהאורחים לא יפספסו את המשחק".

 

טירוף הסופרבול שכולל גם לא מעט פרסומות מיוחדות ומוצרים המונפקים במיוחד לאירוע, מוביל גם למסיבות סופרבול מרובות משתתפים שאליהן שותפים גם רבים בקהילה היהודית. "הילדים שלי הולכים למסיבה כזו", אומר סיגל. "יש מסיבות רבות בקהילה היהודית עם חדר שבו משדרים את הסופרבול 'הרגיל' וחדר נוסף אחר, שבו יש את 'תוכנית המחצית' שלנו - והאורחים יכולים לבחור".

 

"האמא היהודייה" לא רוצה את ג'סטין

ייתכן שהאפיזודה שבה חשף טימברלייק את שדה של ג'נט ג'קסון לעולם בשידור חי ב-2004 היה הטריגר הראשוני. בכל מקרה, לדבריו של סיגל הורים יהודים רבים פשוט לא אהבו את התוכנית האמנותית של הסופרבול.

 

"הם אוהבים פוטבול, צופים בסופרבול, אבל הם לא רוצים שהבנות והבנים שלהם יראו ג'נט ג'קסון וג'סטין טימברלייק. אז לפני חמש שנים החלטנו לעשות תוכנית אלטרנטיבית של 'מחצית כשרה' וקיבלנו המון תגובות חיוביות, במיוחד באזורים שממש לא רוצים לראות את המחצית הרגילה. הרבה מאוד מלאים בהכרת תודה והתרגשות על זה שעכשיו יש להם ולילדים אופציה אחרת".

 

עם מאות-אלפי מאזינים מידי יום, סיגל עצמו נחשב לדמות מוכרת מאוד בנוף התקשורת היהודית בארצות הברית, כשדרן בעל תוכנית בוקר ותיקה – אולי הפופולארית מסוגה. הוא חבר למפיק מקומי מצליח בשם מאיר (מאייר) קיי לטובת התוכנית הנוכחית, והשניים החליטו כי לחגיגות החמש שנים לתוכנית הכשרה הם רוצים לעשות משהו מיוחד.

 

"החלטנו קודם כל שאנחנו עושים את זה בישראל. רצינו מישהו שכולם מכירים מעולם המוזיקה היהודית, אז צירפנו אלינו את הזמר אוהד מושקוביץ. עשינו איתו מופע בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים בפני ילדים חולים, וערכנו מהמופע הזה 15 דקות מדהימות, שזה בדיוק הזמן של מופע המחצית".

 

הרבנים לא מתנגדים

בשעה שמונה שעון ניו-יורק יעלה "המופע הכשר" במקביל למופע הפחות כשר ברשתות החברתיות תחת האשטג #KHS2018 ובאתר nachumsegal.com , מתוך מטרה להשאיר שם את המופע גם לטובת היהודים בישראל ובאירופה שכנראה ישנו באותה השעה.

 

איך מגיבים הרבנים בארצות הברית ליוזמה שלכם?

"בניגוד לישראל היהודים כאן מרגישים יותר שותפים בתרבות האמריקנית. הם אוהבים את זה ככה. בארץ אני חושב שיש קווים מאוד חדים בין מה שהם מרשים לעצמם לחוות לבין מה שלא. אני מניח שיש רבנים חרדים שלא רואים סופרבול, וגם לא יסכימו לפרסם אצלם בתוך הקהילה שיש תוכנית "כשרה" למחצית. אבל כשתדבר איתם בשיחה פרטית, הם יגידו לך שזו יוזמה יפה מאוד ושהם מקווים שכמה שיותר יראו את התוכנית הזו דווקא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Getty Images
מושקוביץ וטימברלייק
צילום: Getty Images
מומלצים