שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רוצים שבן הזוג יוריד במשקל? זה מה שתצטרכו לעשות

  אתם יכולים לנסות להשאיר את הדיאטה מחוץ לזוגיות, אבל לא את הזוגיות מחוץ לדיאטה. מחקר חדש ומפתיע חושף כי ביכולתו של תהליך הירידה במשקל של אדם הנמצא במערכת זוגית להשפיע גם על בן הזוג, אפילו אם הוא לא לוקח בה חלק. לזה קוראים מערכת יחסים בריאה

  בתזמון כמעט מושלם עם הוולנטיין שיגיע אלינו בשבוע הבא, הנה לכם עוד סיבה לא להישאר לבד: מחקר חדש מצא שאנשים העושים מאמצים לרדת במשקל אינם עוזרים לעצמם בלבד, אלא גם משפיעים באופן בלתי מודע על בני זוגם בתהליך, גם אם הם לא לוקחים בו חלק פעיל.

   

  במסגרת המחקר עקבו חוקרים אחר תהליך הירידה במשקל של 130 זוגות במשך שישה חודשים, ומצאו כי כשליש מבני הזוג אשר לא עברו דיאטה פעילה, כשבן הזוג שלהם ניסה לרדת במשקל - השילו שלושה אחוזים או יותר ממשקלם ההתחלתי.

   

  על מנת לבודד את הגורמים אשר יכולים להטות את התוצאות, הזוגות חולקו לשתי קבוצות: בקבוצה אחת השתתף אחד מבני הזוג בתוכנית מובנית בת 6 חודשים לירידה במשקל, שהציעה מפגשים אישיים וכלים מהרשת שיסייעו בתהליך, ואילו בקבוצה השנייה חולקה לאחד מבני הזוג חוברת בת ארבעה עמודים עם מידע על אכילה בריאה, אימונים ותוכניות שונות לירידה במשקל, ולאחר מכן לא נוצר עימם כל קשר.

   

  החוקרים אספו נתונים ועקבו אחר דפוסי הירידה במשקל של הזוגות. לאחר 6 חודשים נחשפו התוצאות: גם בקבוצה שבה בני הזוג השתתפו בתוכנית הדיאטה המובנית וגם בקבוצה אשר חבריה לא זכו לליווי מקצועי כלל – בני הזוג אשר לא היו מעורבים בתהליך הורידו ממשקלם.  

   

  זוגיות. עכשיו היא גם תורמת לגזרה ()
  זוגיות. עכשיו היא גם תורמת לגזרה

   

  "ירידה של שלושה אחוזים ממשקל הגוף היא הישג בלתי מבוטל, במיוחד כאשר היא מושגת ללא כל מאמץ. ממצאים אלו שופכים אור על יכולתם של האנשים הסובבים אותנו להשפיע על חיינו", מסבירה איימי גורין, חוקרת מאוניברסיטת קונטיקט שבארצות הברית, "כאשר אדם משנה את ההתנהגות שלו, גם האנשים סביבו משתנים".

   

  היא מוסיפה ואומרת: "הדרך בה אנו משנים את הרגלי האכילה והפעילות הגופנית שלנו יכולה להשפיע על אחרים באופן חיובי, או שלילי".

   

  המחקר, שפורסם במגזין "Obesity", אף גילה כי לא רק בתהליך הירידה במשקל של בן הזוג הלא פעיל חלו תמורות, אלא גם כי קצב הירידה משתנה בהתאם.

   

  במילים אחרות, אם בן זוג אחד מוריד במשקל בקצב מהיר, כך גם שותפו. לרוע המזל, הדבר פועל גם בכיוון ההפוך - אם אחד נתקל בקשיים, כך גם ייתקל בן זוגו.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לרדת במשקל רק בגלל שבן הזוג בדיאטה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים