שתף קטע נבחר

איראן מאיימת ב"גיהנום", חיזבאללה חוגג את הפלת המטוס; דיווח: צה"ל מתגבר כוחות בגולן

סגן מפקד משמרות המהפכה: "ניצור גיהינום למשטר הציוני, מסוגלים להרוס את כל בסיסי ארה"ב באזור". בכיר איראני אחר: "הפלת מטוס הקרב - אזהרה ברורה לישראל". בחיזבאללה חוגגים: "הרסנו את יחידת העילית שלכם". אל ג'זירה: צה"ל שולח כלים צבאיים לגולן

 

 
סגן מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי, איים בצהריים (שבת) "ליצור גיהינום למשטר הציוני" בעקבות הפלת המל"ט האיראני שחדר למרחב האווירי של ישראל והתקיפות שביצעה ישראל נגד מטרות איראניות בסוריה אחר כך. עם זאת סלאמי אמר כי הוא אינו יכול להגיב על הדיווחים בנוגע להפלת מל"ט איראני על-ידי ישראל משום שלטענתו "הישראלים שקרנים". הוא הזהיר גם כי טהרן מסוגלת להרוס את כל הבסיסים האמריקניים באזור. דובר הוועדה לביטחון לאומי באיראן אמר ל"אל-ג'זירה" כי הפלת מטוס הקרב הישראלי היא אזהרה ברורה לישראל. עוד דווח באל ג'זירה על כניסת "כלים צבאיים" של צה"ל לאזור רמת הגולן.
 
עיקר אירועי הבוקר בצפון:
מל"ט איראני חדר לשטח ישראל
חיל האוויר תקף בסוריה, הסורים ירו אש נ"מ
מטוס F-16 התרסק בישראל ליד הרדוף, הטייסים נטשו. אחד מהם במצב קשה והשני קל
ישראל יצאה לתקיפות נרחבות של מטרות בסוריה, בהן מטרות איראניות
 
רשת ההסברה הקרבית של חיזבאללה: "כאן הרסנו את יחידת העילית שלכם - דמשק 10/2/18" ()
רשת ההסברה הקרבית של חיזבאללה: "כאן הרסנו את יחידת העילית שלכם - דמשק 10/2/18"
 

שרידי מטוס ה-F-16 שהתרסק ליד הרדוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי מטוס ה-F-16 שהתרסק ליד הרדוף(צילום: AFP)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

מסר לרוסיה: התערבו למנוע הסלמה

מצב חדש בצפון / הפרשנות של רון בן ישי

אין הנחיות, מטיילים בצפון כרגיל

הטיסות בנתב"ג הופסקו לזמן קצר


בטלוויזיה האיראנית הממלכתית דחו את טענת ישראל שהיא הפילה מל"ט איראני, ואמרו כי הטענה הזו "מגוחכת". שגריר איראן בדמשק הצהיר: "אנו עומדים לצד סוריה בשלב השיקום ונסייע לה בכל צרכיה. ניתן לאחינו וידידינו בסוריה כל מה שיש לנו. דמנו מעורב בדמם".

 

האיומים הושמעו אחרי שעות של התכתשות בגבול ישראל סוריה. לפנות בוקר יירט מסוק אפאצ'י של צה"ל מל"ט איראני שחדר לישראל, ומטוסים ישראליים יצאו לתקוף מטרות סוריות ואיראניות בסוריה. הסורים הגיבו באש נ"מ ואילצו צוות של מטוס F-16 ישראלי לנטוש את המטוס. אחרי שנטשו אותו הוא התרסק, ושני הטייסים נפצעו – האחד קשה והשני קל. אחר כך המשיכה ישראל לתקוף באופן נרחב 12 מטרות בסוריה והסורים המשיכו בירי נ"מ. הוא גרם להפעלת אזעקה פעמים רבות בגליל, בגולן ובעמק הירדן. כמה שרידי טילים סוריים נפלו בשטח ישראל.

 

לפני הצהריים טענה סוריה כי "מתקפה" משבשת את פעילות כלי התקשורת במדינה.

 

הקואליציה המאגדת את בעלי בריתו של נשיא סוריה בשאר אסד איימה בצהריים להגיב מעתה בחריפות יתרה על כל פעולה ישראלית נגד סוריה. בהודעה שפרסמה אמרה כי מעכשיו תתמודד ישראל עם "תגובה חמורה" על ה"טרור" שלה. עם זאת בהודעה נכתב כי סוריה אינה מעריכה שהאירועים האחרונים יידרדרו למלחמה אזורית.

 

בהודעה נטען עוד כי המל"טים המוחזקים בבסיס הצבאי שישראל תקפה הבוקר משמשים את צבא סוריה למלחמתו בדאעש וכי טענת ישראל כי מל"ט איראני חדר מסוריה למרחב האווירי של ישראל שקרית. "ישראל וארה"ב מסייעות לארגוני הטרור בסוריה ודואגות לצרכיו של דאעש", נטען בהודעה.

נפלים של טילים שהתגלו בשטח ישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפלים של טילים שהתגלו בשטח ישראל(צילום: AFP)

 (צילום: אבי דויץ) (צילום: אבי דויץ)
(צילום: אבי דויץ)

גורם ביטחוני בלבנון אמר לפני הצהריים כי צבא לבנון העלה את הכוננות שלו לרמה הגבוהה ביותר על רקע העימות בין ישראל לסוריה ולאיראן. כך דיווחה "סקיי ניוז". בשבוע האחרון גברה גם המתיחות בין ישראל ללבנון על רקע כוונת ישראל להקים חומה בגבול בין השתיים.

 

כלי תקשורת בירדן מדווחים כי נפל של טיל קרקע-אוויר שירו הסורים נגד מטוסים ישראליים נפל במחוז אירביד שבצפון ירדן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק לרכוש.

נפל באירביל, ירדן ()
נפל באירביל, ירדן

לאורך הבוקר דיווחה הטלוויזיה הסורית הממלכתית על התקיפות הישראליות בדרום המדינה וטענה: "מערכות ההגנה האווירית שלנו הגיבו על כך והכשילו את התוקפנות". גורם צבאי סורי טען כי התקיפות הישראליות גרמו נזק מצומצם בלבד – לטענתו נגרם נזק לרכוש וכמה אנשי צבא נפצעו. בתקשורת הערבית דיווחו כי צה"ל תקף בסיס איראני בשדה התעופה T4; בסיס צבאי באזור א-דימאס, ממערב לדמשק ובסמוך לגבול סוריה-לבנון; שדה התעופה אל-מזה שבדרום-מערב דמשק; בסיס של חטיבה 104 של משמר הרפובליקה; ומחסן אמצעי לחימה של המשטר הסורי ממערב לעיר אל-כסווה שמדרום לדמשק.

ישראל לרוסיה: "התערבו כדי למנוע הסלמה"

צה"ל מסר הבוקר כי ביצע תקיפה "רחבת היקף" שכללה ירי על שלוש סוללות הגנה אווירית סוריות וארבע מטרות איראניות בסוריה. לפי צה"ל התקיפה בוצעה בסך הכול נגד 12 מטרות. לפי צה"ל הותקפו סוללות סוריות מסוג SA5 ו-SA17, והמטרות האיראניות שהותקפו נמצאות סמוך לשטח של דיוויזיה סורית מספר 4.

 

בהודעה נוספת של דובר צה"ל נמסר כי "ישראל מבצעת בשעות האחרונות פעולת הגנה מובהקת כנגד פעולה חתרנית של איראן נגד ישראל. ההחלטה, הניהוג וכלל הרכיבים של המל"ט היו איראניים. היירוט אירע היכן שרצינו ובהצלחה רבה מאוד. הסורים והאיראנים משחקים באש כדי להוריד את המסכה מפני איראן, שמשתמשת בסוריה נגד ישראל".

אחד הטייסים צונח מהמטוס המתרסק (צילום: מיה הימלהוך) (צילום: מיה הימלהוך)
אחד הטייסים צונח מהמטוס המתרסק(צילום: מיה הימלהוך)

צה"ל מסר עוד: "האירוע בשליטה מלאה בכל שלביו. כל שלבי האירוע נוהלו מהבור בקריה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל. תוצאות התקיפה שלנו לא ידועות להם עד הסוף, וייתכן שהם יופתעו כשיגלו מה תקפנו. ארבע המטרות האיראניות שתקפנו שייכות לאיראן, כולל מחסנים".

 

בעקבות האירוע הבוקר ביקשה ישראל מרוסיה להתערב בדחיפות כדי למנוע הסלמה בצפון. גורמים מדיניים אומרים כי ישראל הבהירה למוסקבה שכל אזהרותיה מהתבססות איראנית בסוריה התממשו וכי איראן גורמת לחוסר יציבות שרוסיה אינה מעוניינת בו. 

שברי ה-F-16 הבוערים ()
שברי ה-F-16 הבוערים

בצה"ל אישרו כי במהלך האירוע ננטש מטוס F-16. הוא התרסק ליד הרדוף. בתחילה נמסר מצה"ל כי מצב הטייסים טוב, אולם אחר כך התברר כי אחד מהם נפצע קשה. הטייס השני נפצע קל. הטייס שנפצע קשה נותח בבית החולים רמב"ם. לפני הצהריים אישר צה"ל כי נטישת המטוס נעשתה עקב תקיפת נ"מ רחבה של הצבא הסורי – כלומר לא כתוצאה מתקלה טכנית. לדברי צה"ל "הטייסים שנטשו זיהו נעילת נ"מ על מטוסם ואז נטשו".

 

סגן מנהל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, עדכן הבוקר ששני הטייסים הובאו לבית החולים בהכרה מלאה: "אחד מהם סובל מפציעה חודרת וקשה יותר, והוא הורדם בחדר המיון. הוא נלקח לבדיקות דימות ומשם לחדר הניתוח. הניתוח הסתיים והוא נמצא בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות. הוא סובל מחבלות ומצבו יציב לחלוטין. שניהם תקשרו עם הצוות הרפואי, ושתי המשפחות פגשו את יקיריהן".

 

אליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים