שתף קטע נבחר

היועמ"ש על תיקי נתניהו: "חקירה מקצועית, מזהה ניסיונות לפלג בין גופי אכיפת החוק"

אביחי מנדלבליט התייחס לראשונה לפרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 ו-2000: "אני דוחה בכל תוקף טענות שנשמעו כאילו מי מהמעורבים בחקירה פעל מתוך שיקולים זרים". בהמשך אמר: "לא תהיה לי בעיה מקצועית להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה"

 

 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט אמר הערב (יום ה') בהתייחסות ראשונה להמלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו על שוחד בפרשות 1000 ו-2000 כי הוא "מזהה את הניסיונות השונים לפלג בין הגופים ואני מבקש להבהיר פעם נוספת - התביעה הכללית ומשטרת ישראל עובדים בשיתוף פעולה הדוק ומצוין. המטרה שלנו היא החשובה ביותר - הבטחת שלטון החוק במדינת ישראל. הפיכת כל אבן לשם גילוי האמת וההוצאה לאור".

"מזהה את הניסיונות לפלג בין גופי אכיפת החוק". מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מזהה את הניסיונות לפלג בין גופי אכיפת החוק". מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

בדברים שנשא באירוע של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב ו"ליברל", אמר כי "החקירות האלה נוהלו לפי הספר. בדיוק האופן שמצופה ברשויות אכיפת החוק. במקצועיות, ביסודיות, ביצירתיות, בחתירה מקדמת. תוך שיתוך פעולה פורה בין אגף המבצעים לפרקליטות המדינה".

 

הוא הוסיף: "אני שומע מדי פעם על פרסומים כאילו קיימות מתיחויות בין גורמי המשטרה לפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה ... כולנו בסופו של דבר חלקים באותה המערכת. כולנו מרכיבים ביחד את מערכת אכיפת החוק. מערכת חזקה ומלוכדת אשר פועלת באופן עצמאי נטול פניות וללא מורא. אני מציע להתייחס בספקנו רבה לפרסומים כאלה ואחרים על סכסוכים ועימותים כביכול בין הגופים ובתוך הגופים.

 

לגבי החקירות עצמן בתיקי 1000 ו-2000 אמר היועמ"ש כי "החקירה התנהלה במקצועיות, ביסודיות, ביצירתיות ובנחישות, מתוך מטרה אחת ויחידה – להגיע לחקר האמת. דומני כי בעת הזו, כאשר הוצגה בפני הציבור תמונה, מסוימת לפחות, של פירות המאמץ החקירתי שבוצע, ברור לכל כי חקירת משטרת ישראל הגיעה לכל המקומות הרלוונטיים, הדרושים לבירור החשדות, וכי המשטרה אף ביצעה את החקירה בחריצות רבה, בקצב ראוי ומשביע רצון".

 

הוא הוסיף: "המשטרה מיפתה את האינטרסים המעורבים בפרשות שנחקרו, ובעקבות כך חקרה את הנוגעים בדבר. ממצאי החקירה המאומצת שבוצעה על ידי משטרת ישראל הם המסד העובדתי אשר על בסיסו אנו עתידים לקבל את ההחלטה המשפטית המושכלת.

"לא לא תהיה בעיה מקצועית להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה". מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא לא תהיה בעיה מקצועית להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה". מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

"כדרכן של חקירות מורכבות, וכפי שעלה בישיבות האחרונות שקיימנו עם משטרת ישראל", הבהיר מנדלבליט. "בהחלט קיימת אפשרות כי אגב בחינת חומרי החקירה שהועברו, יידרשו עוד השלמות חקירה כאלה ואחרות בהמשך. זאת, לשם חידוד של נקודה כזו או אחרת שעלתה בחקירה, או לצורך הרחבה של נושא מסוים. זוהי דרכה של חקירה", הוסיף.

 

"לאורך כל הדרך הנחו את כלל גורמי האכיפה המעורבים בתיקים שיקולים מקצועיים בלבד. הפגנות, נאומים, ציוצים, וקולות רקע נוספים, שליוו את החקירה כל העת, לא השפיעו כהוא זה על עבודתנו. הם גם לא ישפיעו על המשך התהליך, ואסור שישפיעו. אני דוחה בכל תוקף טענות שנשמעו כאילו מי מהגורמים המעורבים בתיקים פעל מתוך שיקולים שאינם מקצועיים, או מתוך מטרה שאיננה חקר האמת ושמירה על שלטון החוק.

 

"כמו החקירה שנוהלה, גם תהליך בחינת הראיות וקבלת ההחלטות יתבצע בצורה מקצועית וישרה, ותוך התעלמות מרעשי הרקע והקריאות הפסולות לקבל החלטה על פי שיקולים שאינם ממן העניין. בכוונתנו לקיים את התהליך הזה ללא עיכובים מיותרים, מתוך הבנת החשיבות שבהבאת תיקים אלו לכדי החלטה.

 

"אינני יודע בעת הזו מה תהיה ההחלטה שתתקבל בסופו של יום. אני כן יודע שההחלטה הזו תתקבל אך ורק על סמך הראיות והדין. אני מדגיש פעם נוספת: רק הראיות ידברו. רק הדין יקבע. שום שיקול חיצוני או זר לא ישפיע על ההחלטה", אמר.

"החקירה התנהלה לפי הספר". מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"החקירה התנהלה לפי הספר". מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

לאחר נאומו ענה היועמ"ש לשאלות שהופנו אליו. בין היתר אמר כי "אני מקצוען. בוודאי שיהיה קשה לי להגיש כתב אישום נגד כל ראש ממשלה ונגד כל שר מכהן.  אבל לזה גידלו אותי, לזה חינכו אותי. אני מחפש את האמת ולא תהיה לי שום בעיה מקצועית להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה או נגד כל אחד אחר. ההחלטה היא לבד, שלי בסוף. האחריות היא רק עליי".

 

לשאלה אם לא ראוי שראש הממשלה יכריז על נבצרות כבר עתה, השיב היועמ"ש כי "קודם כל בשלב הזה בוודאי שזה עניין שלו. אני לא מציע לו דברים כאלה, אין לי שום כוונה כזו, ממש לא. הוא חף מפשע כל עוד לא הוכח אחרת, אבל ברור שיש משמעות להמלצות. יחד עם זאת, אין להן תוקף חוקי. התוקף החוקי זה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע אם יש החלטה כזו. בוודאי שאנחנו לא בשלב הזה עכשיו. אם נגיע לשלב ההוא אז נצטרך לשקול את הדברים".

 

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה עם המראתו לכנס מינכן לביטחון להמלצות המשטרה: "ראשית, אני רוצה להגיד שרעייתי ואני נפעמים, אין מילה אחרת, מהתמיכה, האהדה והחום שאזרחים כה רבים בישראל מגלים כלפינו. אני אמשיך לשרת אותם, את המדינה שלנו באחריות, בנחישות ומתוך תחושת ביטחון גדולה, כי אני בטוח שהאמת סופה לנצח".

היועמ"ש מנדלבליט בבואו לכנס  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש מנדלבליט בבואו לכנס (צילום: מוטי קמחי)

נתניהו ורעייתו בצאתם לכנס מינכן לביטחון (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
נתניהו ורעייתו בצאתם לכנס מינכן לביטחון(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

הבוקר פורסמה הבהרה ממשרד המשפטים שהתייחסה לפרסומים על ביקורת במשרד בנוגע להתנהלות המשטרה בעניין ההמלצות. נאמר בהודעה כי "הרינו להבהיר שלמען הסר ספק, פרסום הודעת משטרת ישראל על סיום החקירה בפרשות 1000 ו-2000 נעשה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה 4.1003 שעניינה 'קווים מנחים לרשויות האכיפה בעניין פרסומים מחקירות'".

 

עוד נכתב: "הדבר נעשה באישור היועמ"ש ופרקליט המדינה מראש, כנדרש וכמקובל. היועמ"ש ופרקליטות המדינה פועלים בתיאום מלא ובשיתוף פעולה מצוין עם המשטרה. מובן כי העמדה המשפטית לגבי תיקים אלה תגובש רק לאחר בחינה יסודית של הראיות שנאספו בחקירה בידי גורמי התביעה, וכל פרסום אחר בעניין זה הוא באחריות המפרסם בלבד".

 

אמש פורסם בחדשות 2 כי במשרד המשפטים מתחו ביקורת קשה על חריפות ההמלצות שהוגשו. לפי הדיווח, במשרד טוענים שהמשטרה הכניסה את מנדלבליט לסיטואציה בלתי אפשרית: "כל נסיגה מההמלצות, ולו הקטנה, תיראה כמו התרסקות". עוד נטען שגורמים במשרד ובפרקליטות אומרים ש"לא לכל הנטען בהמלצות יש כיסוי ראייתי. ניפחו את הבלון עד הסוף. המשטרה רשמה צ'ק שלא היא תצטרך לפרוע. התיק אפוי רק 95% ולא בשל להעברה במועד הזה".

חשוד בשוחד בשני התיקים. רה"מ נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חשוד בשוחד בשני התיקים. רה"מ נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

המשטרה הודיעה שלשום כי לאחר גביית כ-180 עדויות מ-80 עדים בתיק 1000 (פרשת המתנות) - שישה מהם במדינות זרות בחו"ל בארבע יבשות - החליטה כי קיימת תשתית ראייתית מספקת להגיש כתב אישום נגד נתניהו בגין עבירות של קבלת שוחד, במסגרת יחסיו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן, ועבירת מרמה והפרת אמונים ביחסיו עם איש העסקים ג'יימס פאקר.

 

שווי הטובין שקיבל נתניהו, כך טענו במשטרה, מצטבר לסכום של כמיליון שקל על פי הפירוט הבא: "שווי הטובין ממילצ'ן הגיע לכדי כ-750,000 שקל ושווי הטובין מפאקר, אשר ניתנו למר נתניהו החל משנת 2014, הגיע לכדי כ-250,000 שקל. עיקר המתת ממר פאקר התחיל מרגע ששני אנשי העסקים החליטו להתחלק ביניהם בהוצאות על ראש הממשלה". המשטרה קבעה גם כי התגבשה תשתית ראייתית להעמיד לדין את מילצ'ן. גם בתיק 2000 הומלץ להעמידו לדין על שוחד וכמו כן הומלץ להעמיד לדין את מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס בעבירת שוחד.

 

בתום החקירה עברו החומרים לפרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, שליוותה את התיק. בהמשך התיק יעבור לפרקליט המדינה ובסופו של דבר לבחינת היועץ המשפטי לממשלה. נתניהו מכחיש את המיוחס לו.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר אתמול בצהריים במליאת הכנסת על רקע ההמלצה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו: "אני מגבה את משטרת ישראל". עם זאת הדגיש כי יש להמתין להכרעת היועץ המשפטי לממשלה: "לנתניהו מגיעה חזקת החפות".


פורסם לראשונה 15/02/2018 19:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
היועמ"ש מנדלבליט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים