שתף קטע נבחר

נפרדים מהרב אביחי רונצקי: "הסתער בראש החיילים"

מנשיא המדינה ועד ראש הממשלה, משר החינוך ועד הרב הראשי: בכירים נפרדים ממי שהיה הרב הצבאי הראשי החמישי של מדינת ישראל, ומספרים על הרב שתמך בתושבי איתמר ברגעים הקשים, לחם כרב לצד החיילים בשטח - וישן על מיטת שדה "כמו חייל בן 20"

הרב אביחי רונצקי ז"ל
הרב אביחי רונצקי ז"ל

 

שעות ספורות לאחר היוודע דבר פטירתו של הרב אביחי רונצקי , מי שהיה הרב הראשי הצבאי החמישי וראש הישיבה הגבוהה באיתמר - ובכירי האישים במדינה ישראל מבקשים להיפרד - מראש הממשלה ועד שרים, חברי כנסת ורבנים. כולם מדברים על ישרות, אומץ ואחדות - ערכים שהיו נר לרגליו של מי שידע גם להביע עמדות שנויות במחלוקת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, כינה את הרב המנוח "שילוב מובהק של ספרא וסייפא, למדן ולוחם, רב ומפקד שצעד והסתער בראש חייליו ופקודיו". הוא הוסיף כי "התנהלותו הממלכתית המרשימה ליוותה את פועלו כל השנים, בכל תפקידיו, מתוך כבוד למדינת ישראל, אמונה עמוקה ומחויבות למען כלל ישראל". ריבלין סיפר: "זכורה לי במיוחד אצילותו ורגישותו כרב היישוב איתמר ברגעים הקשים והנוראיים שעברו על היישוב".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד "בשם כל אזרחי ישראל", וביקש "לשלוח תנחומים למשפחתו ולתלמידיו של הרב תא״ל (במיל') אביחי רונצקי ז"ל". הוא כינה את הרב רונצקי "לוחם ותלמיד חכם, שאהב את עם ישראל ואת ארץ ישראל".    

 

 

הרב רונצקי הלך לעולמו הבוקר (א') לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, בגיל 66. הוא הותיר אחריו אישה, רונית, ושישה ילדים. בעבר סיפר כי המחלה התגלתה כאשר התכונן לתרום כליה כתורם אלטרואיסטי, תופעה שנחשבת שכיחה ביישוב שהקים - איתמר. בשנים האחרונות חלה בסרטן שהלך והתפשט בגופו, והרבה לשתף את הציבור בגילוי לב בחייו האישיים ובמצבו הרפואי בפרט.

 

"מורה ושותף לדרך"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, פרסם הודעת אבל שבה כינה את הרב רונצקי "מורי ורבי, הלך לעולמו". לדבריו, "אין דרך לתאר את האובדן האישי והלאומי. האיש שסימן יותר מכל אהבת חינם מהי. בחמישי האחרון ביקרתי אותו והתרגשתי מדבריו על החשיבות שבלהאיר פנים לכל אדם".

 

"הנחיל את העיקרון שרב צריך להיות עם החיילים בשטח" (צילום: אורלי זיילר) (צילום: אורלי זיילר)
"הנחיל את העיקרון שרב צריך להיות עם החיילים בשטח"(צילום: אורלי זיילר)

 

לצד הפרטים הידועים על הרב שהיה מפקד, לוחם ורב צבאי ראשי - הוסיף בנט בנימה אישית: "בשבילי הוא היה בעיקר מורה ושותף לדרך. שלי ושלנו שלו הוא. נוח על משכבך אהוב. כבר אתה חסר".

 

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, אמר: "קיבלתי בצער רב את הידיעה על לכתו של הרב אביחי רונצקי, ביקרתי אצלו בישיבה ונפגשנו מספר פעמים שבהן התרשמתי עמוקות מאישיותו, מנהיגותו, אהבתו לארץ ישראל ומסירותו למען תלמידיו".

 

"חיבר אהבת תורה ואהבת מדינת ישראל וצה"ל"

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שלח תנחומים למשפחה, וכינה את הרב "איש אמיץ ופורץ דרך בכל תפקיד שביצע, אדם חסד שבדרכו לתרום כליה גילה בבדיקות שחלה במחלה קשה, נלחם בגבורה במחלה שריסקה את גופו, המשיך ללמד ולעשות חסד עד שגופו אמר די. דמותו והמורשת שהנחיל לאלפי תלמידיו ימשיכו ללוות אותנו ולהפיץ את תורתו".

 

בארגון רבני "צהר", שהרב היה חבר המועצה שלו עד פרוץ מחלתו, סיפרו כי "הרב רונצקי היה שילוב נדיר של תורת ארץ ישראל, חיבר אהבת תורה ואהבת מדינת ישראל וצה"ל. מסירות נפשו לכל אדם בחברה הישראלית הייתה לסימן ההיכר המובהק של הרב עד לרגעיו האחרונים".

 

שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי) ספדה לו: "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא". היא אמרה כי "הרב רונצקי היה דוגמה ומופת ליהדות מאירת פנים ולקירוב לבבות בין חלקי העם. הוא היה אדם מיוחד במינו, ישר כסרגל, אוהב אדם ומקבל כל אחד כמו שהוא, באופן שרק הוא ידע להכיל".

 

לדבריה, "הספרא והסייפא היו נר לרגליו של הרב רונצקי. כרב הצבאי הראשי הוא הנחיל את העיקרון שרב צריך להיות עם החיילים בשטח, והקדיש רבות מפעולותיו לחיזוק רוח הלוחמים. לפני הכול הוא היה ראש וראשון בדוגמה עצמית: הגיע הביתה פעם בשבוע ובכל ימות השבוע לן במיטת שדה כאילו היה חייל בן 20".

 

שקד העידה: "את המסירות הזאת פגשתי באופן אישי לפני חמש שנים. הרב רונצקי, נפתלי בנט ואני הקמנו את תנועת 'ישראלים'. כעבור מספר חודשים השתלבנו בבית היהודי וחרשנו את הארץ. הרב רונצקי היה הכוח המניע של החיבור הזה בין דתיים לחילונים. הוא היה מלא טוב בלי טיפת רע".

 

"לא תמיד היה מניין אבל בזכותו הייתה יהדות"

איגוד ישיבות ההסדר הגיב כי הוא "אבל מרה על פטירתו של הרב אביחי רונצקי", שהיה "סמל של ספרא וסייפא, תלמיד חכם ולוחם, אשר האהיב את התורה ואת לומדיה על הכלל". מולי יסלזון, ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר, הוסיף: "הרב היווה דוגמה לשילוב מופלא של תלמיד חכם ואיש צבא היוצא בראש צבאות מחנה ישראל, הנלחם על קדושת העם והארץ, מתוך חירות וגבורה".

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) שכיהן כראש אכ"א במקביל לכהונתו של הרב רונצקי כרבצ"ר, כינה אותו אף הוא "חלוץ פורץ דרך, המהווה מודל לשילוב בין תורה עם דרך ארץ, ספרא וסייפא, דתיים וחילונים".

 

הוא סיפר כי הרב היה הרבצ"ר הראשון שהגיע לתפקיד ממסלול לחימה ולא ממסלול רבנות, "דבר שניכר רבות בדרך תפקודו". לדבריו, דרכו לא הסתיימה עם שירותו הצבאי: "המשיכה לבעור בו אש העשייה והוא עבר להתגורר עם רונית רעייתו באשלים שבנגב, מקום שלא תמיד היה בו מניין אבל תמיד הייתה שם, בזכותו, יהדות מקרבת".

 

"מעל לכל אלה בלטה מאוד הדרך שבה חיבק משפחות שכולות. אין מרחק ואין זמן שמנע ממנו לחבק משפחה שכולה בכל קצות הארץ. הערכתי אותו מאוד ואוהב אותו עוד יותר. מתקשה להיפרד. אישיותו ויהדותו תחסר לי".

 

"דמות שאיחדה את כל עם ישראל"

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר, עם היוודע דבר פטירתו של הרב רונצקי, כי "עם ישראל כולו אבל על לכתו של אחד האנשים הגדולים בדור הזה. מדמויות ההוד של מדינת ישראל מאז הקמתה. זה אינו אבל רק של השומרון אלא אבל וצער של כל עם ישראל על כל פלגיו וסוגיו". הוא סיפר כי "הרב רונצקי היה איש חסד, שכמעט כל שבת היה אצל משפחות הורים שכולים או אירח משפחות שכולות. היה דמות מאחדת שאיחדה את כל עם ישראל - ימין, שמאל, דתיים, חילונים, חרדים, מתיישבים, קיבוצניקים".

 

לדבריו, "ההתיישבות באיתמר הייתה אחד הדברים שהיו הכי חשובים לו. היה גאה בה, היה מספר בהתלהבות ובמאור פנים על כל דבר חדש. גמי שייסד את ישיבת איתמר, אחת הגדולות בשומרון, ועמד בראשה - העמיד הרב עשרות-אלפי תלמידים לתפארת, תלמידי חכמים לוחמים קצינים שתורמים למדינה, וגידל יחד עם אשתו היקרה ילדים ונכדים לתפארת".

 

"אנחנו עדיין מזועזעים כולנו ומלאי צער, עם משפחת רונצקי היקרה", ספד, וכינה אותו "איש ענו, למרות הישגיו בצבא ובתורה, איש עצום".

 

בסיעת האיחוד הלאומי הביעו "צער עמוק" על פטירת הרב ש"לחם בחייו במסירות נפש גדולה למען תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל ". הם הוסיפו כי "מאות תלמידיו בצבא ובישיבה ימשיכו את דרכו המיוחדת באמונה ואהבה".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי - הבית היהודי) ספד לו:‏ "הרב רונצקי זצ"ל. דמות שגילמה יותר מכל את השילוב של ספרא וסייפא בשלמות. בן חורין אמיתי. איש תורה חזון ומעש, אמיץ ופורץ דרך במסילות ראשית צמיחת גאולתנו. השאיר מאות ואלפי תלמידים שימשיכו ללכת בדרכו ולהפיץ את אורו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים