שתף קטע נבחר

להציל "שומרות נגיעה": הג'וב המסובך של המציל בחוף הנפרד

בתל אביב אין אפילו מצילה אחת בים - ומי ששומר על הנשים שרוחצות בחוף הנפרד הוא גבר. זורי שאשו מספר איך הוא שומר על צניעות המשתזפות, למה הוא נמנע מבגד ים ספידו - ומדוע החוף ממגנט אליו גם סלבס. "יש איזושהי השגחה מלמעלה בחוף הזה"

 

 

כשאישה שטובעת דורשת ממך לשמור נגיעה: זורי שאשו, המציל של החוף הנפרד בתל אביב, מכיר כבר כל ניואנס בהוויי המתרחצים הדתיים והחרדים שפוקדים את החוף שעליו הוא מופקד, והוא מעיד שזה "חוף מיוחד. יש איזושהי השגחה מלמעלה בחוף הזה".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

כל מה שרציתם לדעת על פסח: היכנסו לעמוד המיוחד שלנו

 

"אני חושב שבסך הכול צריך לכבד את מי שאני נותן לו שירות", הוא אומר – וזה הקו המנחה אותו לאורך כל הדרך. כך למשל, הוא לא "משקיף", אלא מסתכל ("משקיף זו מילה קצת בעייתית. יש לה קונוטציה של מציצנות"). הוא לא לובש "ספידו" ("זה לא יתרום לא לנשים ולא לגברים") – ויש לו הרבה זמן להרהר על המיקרוקוסמוס לחברה הישראלית, המשתקף בחופי תל אביב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בימי ראשון, שלישי וחמישי משגיח שאשו על הנשים הדתיות והחרדיות הפוקדות את החוף, ובימי שני, רביעי ושישי - על הגברים. "שואלים אותנו: איך זה שאנחנו בתור גברים נמצאים בחוף שהוא של נשים. זו שאלה שנשאלת כל הזמן, רוב הזמן, זה משהו שחוזר על עצמו מדי יום, אפילו מדי שעה".

 

איך באמת? פשוט מאוד, אין מצילות בתל אביב. "יש טייסות ויש שריונריות, אז מבחינה פיזית זו לא הבעיה. אני חושב שמשהו בתפיסה העכשווית לא הביא אותן", הוא אומר. הסיטואציה הזו מובילה לעיתים למצבים בעייתיים עם מתרחצות שנזקקות לסיוע: "פיקוח נפש דוחה כל דבר, אבל יש כאלה שהמשפט הזה לא תופס אצלן", כך שאשו. עיריית תל אביב, אגב, מודה כי יש מחסור ארצי במצילות ואף יוצאת בקריאה נרגשת: בואו להיות מצילות אצלנו.

 

זורי שאשו מציל בחוף הנפרד (צילום: אלי דסה)
לא "משקיף" - "מסתכל": זורי שאשו בפעולה(צילום: אלי דסה)

 

"קרה לא פעם ולא פעמיים שהיינו צריכים לגשת לעזור לאיזו מתרחצת שהייתה במצוקה. שם מתחיל הדו-שיח: 'אל תיגע בי', 'אסור לך לגעת בי', 'אני לא נוגעת בך' - והאמת שזה מסכן אותן ומסכן אותי. קרה שפשוט היינו צריכים 'להלביש' אותה על הסירה, כל הגוף במים, רק הידיים על הסירה - ולקרב אותה לחוף".

 

צניעות גם בחוף הנפרד: נכנסות עם הבגדים

גם בחוף הנפרד הנשים החרדיות שומרות על כללי צניעות מחמירים: "הן באות עם חולצות, הן באות עם שמלות, ופשוט נכנסות למים עם בגדים - לפעמים גם עם כיסויי הראש. בגיל מסוים אין להן בעיה ללבוש בגדי ים רגילים".

 

זורי שאשו מציל בחוף הנפרד (צילום: אלי דסה)
"פשוט נכנסות למים עם בגדים"(צילום: אלי דסה)

 

הפרטיות שמספק החוף המגזרי מושך אליו גם מתרחצות ידועניות המוצאות בו מפלט מצלמים, סקרנים ומעריצים: "זה נותן להן את הפינה אולטימטיבית להשתזף ולהירגע מבלי שיטרידו אותן", מסביר שאשו.

 

"אין ספק שהחוף הזה נותן לך איזושהי פרספקטיבה: מעבר לחומה יושבים עם מחצלות ובירות וסגנון דיבור אחר", הוא אומר. "מה שמפריד בין חברה לחברה זה איזשהו קיר עץ, וההבדל עצום. בצד היותר דרומי שלנו - חוף הכלבים, ואחריו חוף הילטון, לאוכלוסייה ההומו-לסבית. אני נמצא פה בתוך איזושהי מובלעת, שבנויה מכל כך הרבה רבדים של אוכלוסייה".

פורסם לראשונה 04/04/2018 12:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי דסה
לא "משקיף", מסתכל. זורי שאשו בפעולה
צילום: אלי דסה
מומלצים