שתף קטע נבחר

שיא ברכישת דירות על ידי תושבי חוץ בפסח

נתוני חברה המתמחה בתיווך ומכירת דירות לתושבי חוץ מציגים עלייה במספר הדירות שנמכרו לעולים חדשים ומשקיעים מחו"ל. מהיכן הגיעו רוב הרוכשים, אילו אזורים מועדפים עליהם למגורים ומה התקציב שעומד לרשותם?

 

 

בזמן ששוק הנדל"ן המקומי שרוי בקיפאון ממושך - במהלך חג הפסח האחרון נמכרו 47 דירות לתושבי חוץ. כך עולה מנתוני חברת פרנצ'י נדל"ן, שמתמחה בתיווך ומכירת דירות לתושבי חוץ.

 

מרגישים בטוחים כאן: מדוע תושבי החוץ רוכשים דירות בישראל

הצרפתים משקיעים ביקבים ישראלים

תושבי חוץ מעלים את מחירי הדירות בקיץ

  

עוד עולה מהנתונים, כי 38 דירות נוספות במשא ומתן מתקדם לרכישה, כך שצפויות להמכר בתקופה זו 85 דירות, בשווי כולל של 500 מיליון שקלים, לעומת סך של 78 דירות שנמכרו בתקופה המקבילה אשתקד, בשווי של כ-450 מיליון שקלים.  

 

לקריאה מיטבית יש ללחוץ על הטבלה


 

לדברי מנכ"ל החברה, מרצ'לו אינצ'ליני, כשליש מהרוכשים קונים דירה למגורים באופן מיידי או בתוך שנה-שנתיים, עד כ-50% קונים דירה למגורים עתידיים ובשלב זה משכירים אותה ורק 15% קונים להשקעה בלבד.

 

הדירה שנרכשה על ידי משפחה צרפתית ()
הדירה שנרכשה על ידי משפחה צרפתית

אינצ'ליני מוסיף כי תושבי החוץ מעדיפים כיום לרכוש דירות בתל אביב, וספציפית באזור כיכר המדינה, ברחובות הקרובים לחוף הים בצפון הישן ובצפון העיר. מקומות בולטים נוספים הם המרינה בהרצליה, רמת גן וגבעתיים, ואפילו מודיעין הפכה ליותר מבוקשת, בעוד שקרנן של נתניה ואשדוד ירד לאחרונה עבור פלח רוכשים זה.

 

באשר לעלייה ברכישת דירות מצדם של תושבי חוץ הוא מסביר בין השאר בשער הדולר והאירו הנמוך יחסית לשקל, כמו גם במצב האנטישמיות בעולם, המשפיעים על ההחלטה של יהודים לרכוש דירה בישראל,

 

מי מעדיף דירה במגדל ומי בית פרטי?

העדפות הרוכשים משתנות בהתאם לארץ המוצא. כך אינצ'ילני מדגים כי רוב הרוכשים (כ-24%) הם מצרפת, שמעדיפים דירות 4-5 חדרים עם מרפסת וליד הים, בתקציב שנע בטווח של 3.5-7.5 מיליון שקל.

 

משפחה מאנגליה רכשה בית ברמת השרון ()
משפחה מאנגליה רכשה בית ברמת השרון

אוכלוסייה זו מעדיפה להתגורר בסמוך לבני הקהילה שלה בתל אביב, הרצליה פיתוח, אשדוד ובת ים. כך למשל, משפחה ביקשה בית עם מרפסת בשטח גדול הזהה לשטח הדירה עצמה, רכשה לבסוף דירה בצפון תל אביב בשווי 5.2 מיליון.שקל

 

כמו כן, כ-19% מהרוכשים הם מארה"ב, שמעדיפים דירות 5 חדרים ובתים פרטיים, בתקציב של 9-4 מיליון שקל עם סלון ומטבח גדולים. רובם (85%) קונים דירות למגורים, בעיקר בצפון ת"א, הרצליה פיתוח וירושלים.

 

אינצ'ליני מציין כי רוב הרוכשים האמריקאיים מעדיפים לשפץ את הנכס מהיסוד. כך למשל, היה זוג אמריקני שהביא את המטבח שהיה להם בבית בארה"ב לבית שקנו בארץ, בשיכון דן. לשם התאמת הבית למטבח החדש היה צורך לשפץ את כל קומת המגורים ולהגדיל את שטח המטבח פי 3.

 

האנגלים, המהווים כ-14% מהרוכשים, מעדיפים דירות 3.5-4 חדרים בתל אביב, רמת השרון ומודיעין, כשהתקציב הממוצע עומד על 3.5-7 מיליו שקל. כ-75% רוכשים את הבית למגורים והשאר להשקעה.

הזדירה שרכש זוג פנסיונרים מארה
הדירה שרכש זוג פנסיונרים מארה"ב
 

לדברי אינצ'לני, הרוכשים מאנגליה מעדיפים דירות בקרבת הים וליד מוקדי בילוי. כך למשל, משפחה מאנגליה רכשה בית באזור שקט ברמת השרון, כשאחת ההתניות לעסקה היתה שיבנו להם בריכה באופן שלא יאלץ אותם להתעסק עם הביורוקרטיה.

 

כ-14% נוספים מהרוכשים מגיעים מקנדה, כ-95% מהם למגורים, שמעדיפים דירות גדולות של 5-6 חדרים, בעיקר במגדלי יוקרה או בתים פרטיים. הרוכשים נמשכים לאזורים עם קהילה אנגלוסכסית בתל אביב, הרצליה, רמת השרון ורעננה. התקציב שלהם גדול יחסית ונע בטווח של 4.5-25 מיליון שקל.

 

דוגמה נוספת היא הבלגים, המהווים כ-12% מהרוכשים ומעדיפים דירות 4-3.5 חדרים בתקציב של 4.5-2.5 מיליון שקל. אניצ'לני מפרט כי הם מעדיפים דירות עם מרפסת במיקומים מרכזיים בתל אביב, הרצליה, רעננה ונתניה, אשר סמוכים לבית כנסת. הוא מוסיף כי אם בעבר הבלגים רכשו בעיקר דירות להשקעה, הרי שהתגברות האנטישמיות הביאה לכך שבחצי השנה האחרונה, כ-90% מהרכישות היו מיועדות למגורים.

אזרח בלגי רכש את הדירה בהרצליה ()
אזרח בלגי רכש את הדירה בהרצליה
 

דוגמה נוספת הם האיטלקים, המהווים אף הם כ-12% מהרוכשים, ומעדיפים דירות קטנות של 3-2 חדרים במרכז תל אביב ליד הים, בתקציב של 3-2.4 מיליון שקל. "מדובר בעיקר בצעירים מרומא בתחילת שנות ה-20 וה-30 שלהם, שעושים עלייה ומחפשים דירות בקרבת מרכזי הבילוי", מספר אינצ'לני.

 

רוכשים נוספים, באחוזים בודדים, הם אוסטרלים, שמעדיפים דירות גדולות ובתים פרטיים. גרמנים, שמעדיפים דירות במגדלים בהרצליה וירושלים, וכן יוצאי רוסיה ומדינות חבר העמים, שמעדיפים בתים פרטיים עם שטחי קרקע צמודים באזורים יוקתיים ושקטים, בתקציב שמגיע עד 50 מיליו שקל. אפילו למדינות סקנדינביה יש נציגות, עם כ-2% מהרוכשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים