שתף קטע נבחר

מל"ט הנפץ: ניסיון איראני ראשון לפגוע בישראל ישירות

על רקע החשש מפעולת נקם איראנית בעקבות תקיפת הבסיס בסוריה, פרסמה ישראל כי המל"ט שהופל לפני כחודשיים היה בדרכו לבצע פעולת חבלה בשטח המדינה. המשמעות: לראשונה ניסתה איראן לפגוע בישראל באופן ישיר על אדמתה. בתקיפה השבוע ככל הנראה הושמדו כמה מל"טים מהסוג שיורט

 

 

משמעות ממצאי הבדיקה שנערכה בצה"ל לחלקי המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל ויורט, ושמסקנותיה פורסמו אמש (ו'), היא שלראשונה איראן ניסתה לבצע פיגוע באופן ישיר נגד ישראל - על אדמת ישראל. כך עולה מבדיקה עם גורמי צבא.

 

עיתוי הפרסום הישראלי, ולפיו המל"ט האיראני נשא חומר נפץ ומטרתו הייתה לבצע פעולת חבלה בשטח ישראל, אינו מקרי. הפרסום מגיע על רקע החשש מפעולת נקם איראנית בצפון בעקבות תקיפת בסיס T-4 בסוריה בתחילת השבוע - פעולה שהסורים והרוסים מייחסים לישראל, ואשר גרמה למותם של קצינים סורים ואיראנים.

נשא חומר נפץ. שברי המל"ט האיראני (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
נשא חומר נפץ. שברי המל"ט האיראני(צילום: דובר צה"ל)

בתקיפה, שעל פי הרוסים ביצעו מטוסי F-15 של חיל האוויר הישראלי, הותקף, בין היתר, מערך המל"טים האיראניים בסוריה. על פי הדיווחים מסוריה, בתקיפה האחרונה הושמדו כמה מל"טים, כנראה מהסוג שיורט לפני כחודשיים. אין להוציא מכלל אפשרות כי הכוונה של האיראנים הייתה להקים בבסיס T-4 טייסת כלי טיס בלתי מאוישים לצורכי מודיעין ותקיפה.

 

על פי בלוג המודיעין "אינטלי טיימס", את הנוכחות הראשונה בבסיס הסורי זיהו גורמי אופוזיציה סוריים כבר לפני שנה או שנתיים, כשאיראן החלה להקים מתחם שכולל מפקדה ואזור מגורים בחלקו המרכזי והמערבי של הבסיס. בבלוג נכתב כי ניתוח צילומי לוויין ארכיוניים מאפשר לזהות כי חלק מהאזורים בודדו באמצעות מחסומי דרך, ובעיקר אלו המובילים לקבוצת דת"קים שכנראה הועברו לטובת הנוכחות האיראנית.

 

בשלב השני, על פי הבלוג, החלו האיראנים לפרוק בבסיס גם קרונות שליטה ובקרה ממונעים. הקרונות אוישו על ידי צוותי קרקע ממערכי האוויר השונים של משמרות המהפכה, ובהם מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים וקרונות גילוי ובקרה.

חלק מהאזורים בודדו. בסיס T-4 בסוריה ()
חלק מהאזורים בודדו. בסיס T-4 בסוריה

ממצאי הבדיקה שבוצעה בצה"ל סוכמו כבר לפני יותר מחודש וחצי, אך רק כעת הוחלט לפרסמם על רקע העלאת הדריכות בצפון מתגובה איראנית אפשרית נגד ישראל. במקביל, מופעלים לחצים בצינורות אחרים נגד איראן, לבל תתקוף את ישראל.

 

בצה"ל ציינו כי איראן מנסה להתבסס באופן צבאי ממשי לא רק בסוריה ובלבנון, אלא גם ברצועת עזה. בצה"ל איתרו סרטון בפייסבוק שלפי הצבא תועדו בו אתמול ילדים עזתים כשהם מודים לראש כוחות "קודס" במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני.

 

בעבר איראן הפעילה חוליות או כוחות באופן עקיף כדי לפגוע בישראלים. אחת הדוגמאות היא החוליה החצי איראנית-חצי סורית שהופעלה מהגולן הסורי בספטמבר 2015, וירתה רקטות לעבר הצפון. בישראל אמרו כי את החוליה, שהורכבה ממיליציה מקומית, שילח סעיד עיזאדי - שאחראי בסוריה על כוחות "קודס" ממשמרות המהפכה. החוליה הותקפה על ידי צה"ל זמן קצר לאחר הירי הרקטי שביצעה.

 

לפי צה"ל, הדבר מראה שאיראן וישראל נמצאות כבר זה יותר משנה בעימות ישיר ביניהן, ואין מדובר בחזית חדשה כדברי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מאמש. נסראללה התייחס לתקיפה בשדה התעופה T-4, ואמר כי "על הישראלים לדעת שהם ביצעו טעות היסטורית. הם ביצעו מעשה טיפשות גדול, הם נכנסו למאבק ישיר עם איראן".

 

 

בנאום שנשא על גבי מסך בביירות הוסיף נסראללה: "איראן לא מדינה קטנה ולא מדינה חלשה, ולא מדינה פחדנית - ואתם יודעים זאת. האירוע הזה קריטי עבור האזור". לדבריו, "ליברמן אומר שהוא לא יודע מה תקף בסוריה. אתם פתחתם ציר חדש במאבק שאתם לא מעריכים אותו נכון. אתם במאבק פנים אל פנים מול איראן". נסראללה כינה את התקיפה הישראלית לכאורה "חסרת תקדים זה שנים", ואמר כי "ישראל תוקפת פעילים במשמרות המהפכה בסוריה. הבכירים באיראן יחליטו מה לעשות, אני לא במקום לדבר בשמם".

איראן בסיס T4 T-4 ()
בסיס T-4 לאחר התקיפה, השבוע

איראן בסיס T4 T-4 ()

ביום שני האחרון, לפנות בוקר, הותקף ככל הנראה יעד שקשור למערך מל"טים של הכוחות האיראניים בבסיס T-4 בסוריה. על פי הדיווחים הרשמיים, בתקיפה נהרגו לפחות 14 בני אדם, בהם ארבעה "יועצים צבאיים" איראנים. רוסיה, סוריה, ארה"ב ואיראן ייחסו את התקיפה לחיל האוויר הישראלי, אולם בירושלים סירבו להתייחס לאירוע. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית דווח כי הטילים שפגעו בשדה התעופה בחומס עברו דרך המרחב האווירי של לבנון - כך שהגיעו מכיוון הים התיכון לעבר סוריה.

 

בסיס T-4, הממוקם סמוך לעיר תדמור שבמרכז סוריה, משמש באחרונה מיליציות שנתמכות בידי איראן. הוא נבנה במיקום אסטרטגי סמוך לשדות גז סוריים והיה תחת שליטת דאעש עד שצבא אסד השתלט עליו בגיבוי של כוחות צבא רוסיה.

החיפושים אחר שברי המל"ט האיראני שיורט בצפון (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
החיפושים אחר שברי המל"ט האיראני שיורט בצפון(צילום: זהר שחר)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

המל"ט המדובר, שחדר לשטח ישראל ב-10 בפברואר, המריא מבסיס T-4. האירוע הוביל לעימות צבאי בן כמה שעות בין ישראל לסוריה. מטוס ה-F-16 של חיל האוויר שהופל באותו בוקר מאש נ"מ סורית תקף באותו זמן את בסיס T-4, בתגובה לחדירת המל"ט.

 

צה"ל מסר לאחר האירוע לפני כחודשיים כי "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר". כשבוע לאחר האירוע, הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת הביטחון במינכן שבגרמניה שרידים מהמל"ט האיראני שיורט. נתניהו הניף בנאומו בוועידה שרידים מכלי הטיס, פנה לשר החוץ האיראני ואמר: "אתה מזהה את זה? אתה אמור לזהות, זה שלך. אתה יכול לקחת איתך מסר לרודנים מטהרן: אל תבחן את נחישותה של ישראל". השר האיראני זריף השתתף אף הוא בוועידת מינכן והגיב מאוחר יותר: "חזיתם בקרקס מצד נתניהו".


פורסם לראשונה 13/04/2018 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
שברי המל"ט האיראני
צילום: דובר צה"ל
מומלצים