שתף קטע נבחר

נערכים לנקמה איראנית: באוויר, בחו"ל או בסייבר

בצה"ל מעריכים כי איראן נחושה להגיב ומהר על הפגיעה בבסיס המל"טים שלה בסוריה ביום שני, שבו נהרגו חיילים איראנים. הנקמה יכולה להתבצע באופן ישיר או על ידי אחד הארגונים שבחסות איראן, במטח רקטות מסוריה, פיגוע קרוב לגדר או בחו"ל, וגם במתקפת סייבר

 

 

הנקמה האיראנית באוויר: תשומת הלב העולמית בסוריה מופנית לתקיפה המשולבת אתמול בהובלת ארה"ב נגד בסיסי הנשק הכימי של אסד, אבל החשבון הפתוח של טהראן עם ישראל נשאר פתוח – וצה"ל נערך. לא ברור עדיין כיצד תשפיע התקיפה שביצעו לפנות בוקר ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מרכזים סורים לפיתוח ויצור נשק כימי בסוריה, על המתיחות החריפה שנוצרה בין ישראל לאיראן. המתיחות הגיעה על רקע תקיפת מערך המל"טים שאיראן הקימה ליד חומס בתחילת השבוע ומיוחסת בעולם לחיל האוויר הישראלי. שתי ההתפתחויות על פניו שונות זו מזו אבל התנקזו לאותם ימים. בעוד החשבון הסורי-רוסי עם ארה"ב רק נפתח אתמול בבוקר, זה של טהראן עם ירושלים רחוק מלהיסגר.

 

הדריכות בצה"ל היא לתגובה איראנית, אך כזו שתהיה מדודה ומידתית. גם אם זו תגיע, אין לדעת אם היא תגרור נפגעים ישראלים, דבר שעלול להוביל להסלמה בזירה שגם כך נפיצה. התחושה במערכת הביטחון היא שנקמה איראנית כבר ב"אוויר", ככל הנראה תרתי משמע. כמה מהלכים שנעשו השבוע, לאחר התקיפה, מעידים על מחויבות איראנית להגיב נגד ישראל: ההודאה כי קצינים איראנים נהרגו בתקיפה, הלווייתם הפומבית והמתוקשרת במכוון בטהראן (בניגוד למקרים קודמים בהם הוסתרו הרוגים איראנים), ה"אאוטינג" החריף של מוסקבה לתקיפה בהקשר לזהות המדינה שתקפה, וההצהרות החוזרות ונשנות של בכירים איראנים על כך שישראל תספוג מכת נגד.

 

 

מל
פרסום התחקיר על המל"ט נועד להוכיח שאיראן ניסתה לתקוף את ישראל(צילום: דובר צה"ל)

ירוט המל"ט האיראני שחדר לישראל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ירוט המל"ט האיראני שחדר לישראל(צילום: דובר צה"ל)

מל"ט איראני ()
מל"ט איראני

באופן לא מקרי, ישראל חשפה שלשום כי המל"ט האיראני שחדר מסוריה לבקעת הירדן לפני כחודשיים והופל על ידי מסוק קרב, תוכנן לבצע פיגוע בשטח הארץ, לראשונה בהיסטוריה באופן ישיר על ידי איראן נגד ישראל. בכך ניסתה ישראל לאותת לשחקנים המעורבים במגרש, ובראשם רוסיה, שאיראן פועלת כבר ישירות נגד ישראל, בתוקפנות אלימה ומעל לפני השטח, ולכן צה"ל רשאי למנוע התבססות איראנית בסוריה.

 

ישראל מנסה למנוע את התקיפה האיראנית האפשרית בהעברת מסרים דרך צינורות עוקפים, עם סיבות טובות מדוע ההפסד יהיה דווקא של השחקנים בצד האדום: האיראנים שיותקפו בתגובה אם יבצעו את התקיפה, הסורים - אם יאפשרו את התגובה האיראנית משטחם והרוסים, שיתקשו להגיע ליציבות בסוריה כל עוד האיראנים ינסו להוציא ממנה פיגועי טרור. כך או כך, אלה האפשרויות האיראניות ליום קרב נוסף וחזיתי עם ישראל.

 

קבלן פיגועים מקומי או מהלומה ישירה?

איראן, אם אכן תתקוף, תוכל לעשות זאת בשתי דרכים עיקריות: בדרך המסורתית, באמצעות "פרוקסי" כמו חוליות שיעיות בסוריה, או כאלה שתומכות במשטר אסד ויבצעו פיגוע נגד מטרה ישראלית בצפון. ספק אם הפרוקסי הגדול והחזק ביותר של איראן במזרח התיכון, חיזבאללה, יסכים להיכנס לקלחת הזו ולתקוף את ישראל עבור האיראנים, אך גם אפשרות זו קיימת. יש לציין כי בין חיזבאללה לפטרונו באיראן יש לעיתים מחלוקות, חיזבאללה פיתח עצמאות וספג גם ככה ביקורת פנימית על התערבותו המדממת במלחמת האזרחים בסוריה. ככלל, בחיזבאללה תוקפים את ישראל כנקמה בשני תנאים: אם ישראל פגעה באנשי הארגון, גם אם מחוץ ללבנון (כמו חיסולו של ג'יהאד מורנייה, בכיר בארגון שלפי פרסומים זרים חיל האוויר חיסל בגולן הסורי בתחילת 2015), או אם מדובר בתקיפה ישראלית שמבוצעת בשטח הלבנוני.

 

איראן בסיס T4 T-4 ()
בסיס T4בסוריה שבו הופצצו מל"טים איראניים

איראן בסיס T4 T-4 ()
ההרוגים האיראניים בתקיפת בסיס T-4

איראן בסיס T4 T-4 ()
הנזקים שנגרמו לבסיס T4

אין להוציא מכלל אפשרות שאנשי חיזבאללה הם אלה שיבצעו את פעולת הנקם אבל משטח סוריה, כדי להרחיק מלבנון את התגובה של צה"ל. על פניו, לאיראן יהיה קל יותר מבצעית ותודעתית לבצע פעולת תגמול באמצעות קבלן טרור מקומי, או חצי "פרוקסי". כך היה בקיץ 2015, כאשר מטח רקטות שוגר מסוריה לעבר רמת הגולן ועמק החולה על ידי חוליה ממיליציה סורית התומכת במשטר והופעלה על ידי סעיד עיזאדי, בכיר במשמרות המהפכה הפועל בסוריה.

 

פגיעה מהאוויר: מל"ט או רקטות

איראן יכולה לשגר מטח רקטות מסוריה לעבר ישובי הצפון, וכדי להעצים את מסר התגובה שלה לכוון אותן לעבר עיר גדולה כמו חיפה או תל אביב. גם אם הרקטות לא יפגעו במרכז אוכלוסייה או ייורטו על ידי סוללת כיפת ברזל שפרוסה בצפון, עצם הבהלה שתיווצר בציבור והאזעקות שישמעו בעיר גדולה בישראל עשויים להספיק מבחינת התוצאה התודעתית של התקיפה.

 

לאפשרות זו יש סיכוי גבוה יחסית לעומת האופציות האחרות. הירי יוכל להיות מעומק השטח הסורי, ההיתכנות המבצעית לכך פשוטה יחסית לאפשרויות האחרות, וזמינות האמל"ח קיימת ללא קושי רב. אופציות אחרות המוזכרות בכתבה זו ברות מימוש, אך בניגוד לירי רקטות הן יצריכו הכנות מבצעיות שעשויות להימשך שבועות או חודשים, ובכך יישחק המסר המרתיע שטהראן תנסה להעביר בפעולה.

 

הגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן. ייתכן פיגוע ליד הגדר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן. ייתכן פיגוע ליד הגדר(צילום: EPA)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הסיכוי שאיראן תגיב שוב בשיגור מל"ט תוקף הנושא חימושים - קיים אף הוא. בסיס המל"טים האיראני בסוריה אמנם הותקף השבוע ונפגע קשות, אך תיתכן יכולת שיורית לאיראן והמסר יהיה כפול: נקמה בישראל, תוך חיזוק ההרתעה וקביעת קו אדום איראני לתקיפות של נכסיה בסוריה, והוכחה לישראל שבידיה מל"טים נוספים. מל"ט שכזה, לפי ניסיון העבר, יזוהה על ידי ישראל סמוך להמראתו מסוריה.

 

פיגוע קרקעי ברמת הגולן

בניגוד למסרי ההפחדה שהופצו בישראל בחודשים האחרונים, האיראנים לא באמת נמצאים על הגדר בגבול הגולן. ברמה הסורית מול ישראל יש יועצים איראניים שתומכים בכוחות אסד בחלקים שנשלטים על ידי המשטר, אך עיקר הנוכחות האיראנית היא בעומק סוריה. ביקור בגבול בתחילת השבוע ושיחה עם קצין בכיר באוגדת הבשן החולשת על הגבול, העלו שהמורדים עדיין שולטים ברוב רצועת השטח הסמוכה לישראל. אך כשהוא מעודד מהכיבוש המוצלח של מרחב בית ג'אן בחרמון הסורי, אסד עשוי להתחיל במהלך שיכלול תמרון לכיבוש רוב השטח שאיבד בגולן.

 

פיגוע הנקמה של חיזבאללה בהר דב ב-2015 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פיגוע הנקמה של חיזבאללה בהר דב ב-2015(צילום: רויטרס)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

פיגוע נקמה קרקעי איראני בגולן אפוא, אם יקרה, יתרחש מהמרחבים בהם שולט המשטר, כמו קונייטרה החדשה בצפון הרמה. אם אפשרות זו תמומש, סביר שהפיגוע יבוצע על ידי מיליציה מקומית תומכת משטר ומשולחת על ידי משמרות המהפכה. נשק זמין לא חסר בגולן הסורי, למורדים ולמשטר, גם ליד הגדר: טנקים, נגמ"שים, טילי נ"ט ומקלעים. פיגוע שכזה יוכל להתבטא במטח טילי נ"ט משולב במרגמות לעבר כוח צה"ל או לעבר מוצב צבאי בקרבת הגדר, בדומה לפיגוע הנקמה של חיזבאללה על חיסולו של ג'יהאד מורנייה, שהיה בין הכפר רג'אר להר דב בינואר 2015, ונהרגו בו קצין ולוחם מגבעתי.

 

פיגוע חו"ל או תקיפת סייבר

הזרוע הארוכה של איראן להפצת משנתה הקיצונית באמצעות טרור היא חובקת עולם, וכבר פעלה בעשור האחרון נגד יעדים ישראלים בחו"ל, עם או בלי חיזבאללה. כך היה בפיגועים או בניסיונות הפיגוע נגד מטרות ישראליות בבולגריה, בהודו, בתאילנד ובקפריסין. אופציה זו מומשה פחות בשנים האחרונות, הודות לשורת פעולות ישראליות ולחיזוק ההרתעה מול טהראן וחיזבאללה, אך המרחק כעת בין אופציה זו למימושה עשוי להיות עניין של החלטה.

 

אופציה נוספת, רכה יותר אך כזו שכן תורגש בישראל, נוגעת לתקיפת סייבר ישירה מאיראן או על ידי פרוקסי. האקרים איראנים ניסו בשנתיים האחרונות לתקוף את צה"ל ישירות באמצעות הסייבר ולחדור למערכותיו, כך שהמוטיבציה והיכולת האיראנית לתקוף במימד הסייבר - מטרה שתפגע באזרחים ישראלים וחסינה פחות מצה"ל, כמו בנקים או חברות סלולר ישראליות - קיימות בהחלט. פעולה זו עלולה להוביל למהלך שישבש את חייהם של ישראלים רבים, גם אם לכמה שעות.

 


פורסם לראשונה 14/04/2018 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבסיס האיראני שהופצץ בסוריה
מומלצים