שתף קטע נבחר

רבנים נגד כשרות "צהר": "חרם על פסטה בסטה"

עליית מדרגה במאבק על הפרטת הכשרות: ארגון רבני חותם השמרני קורא לחרם צרכנים על רשתות המעדיפות את כשרות "צהר" על פני הרבנות. המטרה הראשונה - רשת "פסטה בסטה": "מי שרוצה לאכול כשר - לא נכנס לשם. "צהר" בתגובה: "הציבור הרחב עומד לצדנו". "פסטה בסטה": "מקווים שגם הרבנות תבין שאין פסול בתחרות"

המאבק על הפרטת הכשרות - שלב החרמות: ארגון חותם, המתנגד למערך ההשגחה של רבני צהר שפועל כאלטרנטיבה לרבנות הראשית, קורא לציבור "להצביע ברגליים" ולא לאכול במסעדות המשתפות פעולה עם מערך הכשרות הפרטי. כצעד ראשון הם הודיעו היום על חרם נגד רשת "פסטה בסטה", שעזבה את הרבנות והתקשרה עם "צהר פיקוח מזון".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"חותם", המאגד רבנים ופעילים המזוהים עם הזרם השמרני בציונות הדתית, מתנגד לכל פגיעה במעמדה של הרבנות הממלכתית וליוזמות המכרסמות בבלעדיות שלה כספקית שירותי הדת לאזרחי ישראל. בהתאם לכך, הוא מוביל את המחאה נגד ההפרטה בתחום הכשרות, שקיבלה אור ירוק מבג"ץ (תחת הגבלות מסוימות) ומיושמת כעת על ידי ארגון צהר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

במכתב פומבי למנהלי הרשת שפרסמו אנשי "חותם" בפייסבוק, הם מכנים אותה "פסטה באסה", ומאשימים: "ביאסתם אותנו!" תג המחיר: "נצביע ברגליים. מי שרוצה לאכול כשר - לא נכנס לפסטה בסטה בהשגחת 'צהר'! אנחנו רוצים לאכול כשר!"

 

"חותם": "תשבחות מהרפורמים"

"בהתחלה, הסניף שלכם בשוק מחנה יהודה סילק את משגיחי הרבנות והכניס 'השגחה פרטית', וגרם למאות לקוחות להדיר רגליו מהמסעדה", נכתב בפוסט, שהצליח לעורר דיון סוער ברשתות החברתיות. "הסניף שלכם בפתח תקווה היה מקום מפגש לצעירים דתיים רבים, והנה, לאחרונה זריתם חול בעיני קהל הלקוחות האוהד שלכם. בין-לילה סילקתם את הכשרות של הרבנות והבאתם השגחה של 'צהר'".

 

מודעת החרם על פסטה בסטה
מודעת החרם על פסטה בסטה

 

"לשאלותיהם של הלקוחות המאוכזבים עניתם - זוהי מדיניות של הרשת. כל הסניפים עברו ל'צהר'. כאילו שניסיונות העבר בירושלים לא הספיקו, אתם שוב מחליטים לבגוד ברבנות ובקהל שומרי הכשרות, שחשוב לו להישאר נאמן להשגחת כשרות הממוסדת. שוב בחרתם ללכת עם גחמות של ארגוני כשרות שמקבלים תשבחות מהרפורמים וביקורות רבות מרבנים גדולים וחשובים". הפוסט זכה לאלפי תגובות ושיתופים, אלא שרוב המגיבים בחרו דווקא למחות נגד המהלך.

 

מ"חותם" נמסר בתגובה לפניית ynet: "עסק שבוחר לוותר על כשרות מטעם הרבנות ולעבור לכשרות אלטרנטיבית, ככל הנראה עושה זאת מאחת הסיבות הבאות: או שהוא שותף לאג'נדה המבקשת לפרק את הרבנות הראשית ואת זהותה היהודית של המדינה, כפי שאמרו בצהלה כל המברכים על הקמת הגוף החדש מהזרמים שאינם אורתודוכסים - או שהוא לא רוצה לעמוד בסטנדרטים של הרבנות. בין כך ובין כך זה לא מריח טוב, ובתחום הקולינרי הריח הוא מאוד משמעותי".

 

"אנחנו בארגון חותם נמשיך לחשוף את הונאות הכשרות הנעשות על ידי ארגונים שונים, שכן רוב הציבור מעוניין במזון כשר. היום זו השגחה של 'צהר', מחר השגחה של 'משה פיקוח מזון' ומחרתיים של 'רפורמת המזון המפוקח' או כל פייק כשרות אחרת".

 

"צהר": "הציבור לצדנו"

"כיצד אמור הצרכן הפרטי להבחין בין הכשרויות האלו ולדעת על מי ניתן לסמוך ועל מי לא?" שואלים ב"חותם". "אם אין בסיס אחיד לכל הכשרויות בארץ - משמעות הדבר היא שלא ניתן לסמוך על אף פיקוח. ובאמת כל מה שיישאר לשומרי הכשרות - זה פשוט לאכול בבית".

 

"אנו שמחים שהפוסט שלנו עורר דיון ציבורי רחב ומאמינים שבעבודה נכונה ניתן לשפר את שירותי הכשרות לאזרחי ישראל, בלי להחריב את הגוף האמון עליה מאז הקמתה - הרבנות הראשית".

 

מ"צהר פיקוח מזון" נמסר: "אנו שמחים מאוד שהציבור הרחב עומד לצדנו. אנחנו מקבלים פניות רבות מדי יום מבעלי עסקים המבקשים לשמוע על המיזם ולהצטרף. מטרתנו היא להרחיב את ציבור אוכלי הכשרות בישראל, ולא להילחם בארגונים כאלה ואחרים".

 

רשת "פסטה-בסטה" הגיבה ליוזמת החרם בדף הפייסבוק שלה: "חשוב להבהיר שאין לנו שום רצון להאבק בגוף זה או אחר. לא הצטרפנו ל'צהר' במטרה להרגיז או להתריס, אלא רק מתוך אמונה שזה הדבר הנכון יותר.

 

"החלטנו שאנחנו רוצים לתת את המוצר הכי נכון, כן ואמיתי לאנשים שאוכל כשר באמת חשוב להם, במקום לפגוש את משגיח הכשרות 5 דקות ביום (במקרה הטוב), לתת לו לפתוח את המקרר ולהמשיך הלאה ולשלם לו במזומן סכום שאותו הוא קובע - שיכול להגיע גם ל-2,000 ש"ח בחודש.

 

"הצוותים של 'צהר' מעבירים הדרכות והכשרות כיצד מטפלים בכל ירק וכיצד שומרים באמת שהלקוחות יקבלו אוכל כשר, הוגן ואיכותי, כמו שאנחנו מאמינים שצריך לתת. אנחנו מקווים שגם הרבנות תבין שאין דבר פסול בתחרות והיא רק יכולה לעשות לתחום הזה דברים טובים שישרתו קודם כל את הציבור המאמין", טוענים ברשת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים