שתף קטע נבחר

קיפאון בשוק הנדל"ן? "אנחנו במציאות מדומה"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר אוהד דנוס, לא מתרגש מהנתונים בדבר הקיפאון בשוק הנדל"ן: "השוק לכאורה קפוא, אבל מתחת לפני השטח, בשוק החופשי יש אפילו עלייה קלה במחירים"

 

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אתמול (ב') נתונים חדשים, ולפיהם מספר הדירות החדשות שמכרו הקבלנים צנח ב-20.4% בשנה האחרונה.

 

נתונים אלו מצטרפים לנתוני מדד מחירי הדיור מהשבוע שעבר, שחתם חודש חמישי ברציפות ללא עליות. אך האם מדובר בחדשות טובות לציבור הרוכשים, שממתין לירידת מחירים? לא בטוח.

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, הסביר הבוקר באולפן ynet כי מדובר בקיפאון מדומה, בחלקו. "אנחנו נמצאים היום במשחק מחשב, מציאות מדומה, וירטואלית כמו במטריקס. המון נתונים משתוללים אבל שום דבר לא קשור לעולם האמיתי", אמר בראיון. "השוק לכאורה קפוא, אבל מתחת לפני השטח, כמו מדורה של ל"ג בעומר שכבתה, הגחלים עוד רוחשות"

 

דנוס הסביר, כי נתוני מכירת הדירות החדשות אמנם מושפעים מכך שמשפרי הדיור קונים פחות דירות, בהמתנה לירידות מחירים - אך גם מהעובדה כי הם אינם כוללים את זוכי מחיר למשתכן, שטרם חתמו על חוזי רכישה. "יש 49 אלף זוכים במחיר למשתכן ומרבית החוזים טרם נחתמו", הסביר. "אם הם היו נחתמים הכותרות היו הפוכות לחלוטין, היו מדברים על זה ששוק הדיור רותח.

 

נדל
דירות יד שניה - "לא ראינו ירידות מחירים עדיין"(צילום: בילי פרנקל)

"החוזים האלה לא מסוגלים להיחתם ממגוון סיבות, חלקן מהעובדה שההגרלות התחילו ועסקו בלא מעט קרקעות שהן בכלל לא בשלב של להיבנות", הוסיף. "עד שלא תבוא, תבחר דירה, תקנה אותה ותחתום על חוזה - היא לא תדווח אצל הממשלה והסטטיסטיקה לא תוכל לכלול אותה".

 

"איפה שאין מחיר למשתכן - המדד עולה"

דנוס מעריך כי בעתיד הקרוב צפויות ירידות מחירים מתונות, אבל לא בטוח שאלו יימשכו גם בטווח הרחוק. "אם אתה משפר דיור, אתה לא יכול לקנות היום דירה בתכניות הממשלה ולמעשה אתה "נזרק" לשוק החופשי, שכולל דירות חדשות בקרקעות פרטיות ודירות יד שניה. שם עדיין לא ראינו, לפחות לא ברבעון האחרון של 2018, כל ירידה במחירים ואפילו היתה עלייה קלה. איפה שאין מחיר למשתכן שמוריד את המדד – הוא עולה".

 

"רוב הקליינטים הם משפרי דיור ומדי חודש מצטרפים לשוק הזה, של מחוסרי הדיור, עוד כ-4,000 משפחות. זאת אומרת שיש פה איזשהו הר שהולך וגדל", הוסיף. "בסופו של דבר הממשלה אמרה 'אנחנו נקפיא את השוק ואחרי הקיפאון יגיעו ירידת מחירים'. יכול להיות שדבר כזה היה קורה אם במקביל לקיפאון היינו רואים עלייה בהתחלות הבנייה, פעילות אינטנסיבית יותר באזורי הביקוש וטיפול בבעיות היסוד של שוק הנדל"ן - מה שאנחנו לא רואים היום".  
 

עוד ציין דנוס, כי "נמשיך לראות ירידות מתונות כל עוד מחיר למשתכן תמשיך לפמפם נתונים לתוך המערכת. הרי אם ימכרו יותר דירות במחיר למשתכן אז נראה לכאורה ירידות גדולות יותר, אבל זה לא שייך למרבית הציבור. זה שייך למחוסרי הדיור והם באמת נהנים, אך לכל האחרים כרגע אין פיתרון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בילי פרנקל
נדל"ן אילוסטרציה
צילום: בילי פרנקל
מומלצים