שתף קטע נבחר

רוצה ברכה מהרב הראשי? שלם 2,880 שקלים

על פי תקנות האתיקה אסור לדיינים, ובוודאי שלא לרב הראשי, להשתתף בגיוס כספים. אבל תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" חושף כי עמותה הקשורה, לכאורה, לרב יצחק יוסף "מוכרת" חבילה הכוללת ברכה בשידור חי בשיעור השבועי + "עלון בית מרן". לשכת הרב בתגובה: "השימוש בשמו - ללא רשות"

 

 

בשבועות האחרונים מתפרסמים בעלונים שונים לציבור החרדי-ספרדי מודעות בזו הלשון: "אם אתה רוצה לזכות ולהתברך מידיו הקדושות של מרן הראשל"צ (הראשון לציון) רבי יצחק יוסף שליט"א, בוא והיה שותף בהגדלת התורה על ידי הפצת עלון בית מרן בבתי הכנסת ובמקומות ציבוריים".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

על פי תקנות האתיקה לדיינים (סעיף 21א), "השר (שר הדתות – א"ש) בהתייעצות עם נשיא בית הדין הגדול רשאי להגיש לבית הדין המשמעתי קובלנה על דיין על יסוד אחד מאלה: (5) הדיין הפר כלל מכללי האתיקה לדיינים שנקבעו לפי סעיף 19 (ב). איסוף כספים סעיף 19. דיין לא יהא מעורב בפעילות של איסוף כספים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כלומר, אסור לדיין – ובוודאי שלא לרב הראשי שהוא גם נשיא בית הדין הגדול – להשתתף בגיוס כספים. לא ברור עד כמה מודע הרב הראשי לקומבינה, אך לפחות על פי הפרסומים וההבטחות הוא עצמו המברך בסוף הדרשה השבועית שלו – והוא אכן מברך אנשים שונים בסיום כל דרשה.

 

בתמורה, חושף תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות", נדרש הציבור לשלם כסף, כאשר הדרישה לתשלום איננה על הברכה אלא על "הפצת העלון". 120 שקלים בחודש, בעבור משלוח של חבילת עלונים לחלוקה בבית הכנסת, כאשר לא ניתן להפריד בין הברכה לעלונים. כך, בעצם, כדי לקבל ברכה, צריך להתחייב לשלם 120 שקלים בחודש, כפול 24 חודשים: 2,880 שקל עבור ברכה מהרב, שמותנית בתשלום על העלונים.

 

"את מעבירה לנו את השם, והרב מברך בשיעור"

את העלונים הללו ואת פרויקט ההתרמה כולו, מנהלת עמותת בית מר"ן שלה קשר, לכאורה, לרב יצחק יוסף: הוא מככב בדף העמותה, שיעוריו עולים לאתר והוא גם חתום על ייסוד "קו ההלכה העולמי" שמקודם בו.

 

הרב יצחק יוסף ()
הרב יצחק יוסף

 

התקשרנו למספר הטלפון שמופיע במודעה. "צריך לשלם לשליח 120 שקל בחודש", נאמר לנו. לשאלה האם אין אפשרות לחסוך את הכסף ולקחת את העלון בעצמנו - אמרה הבחורה מעברו השני של הקו: "לא, זה פשוט יוצא מבית הדפוס".

 

אז אנחנו משלמים לשליח?

"לא, עושים את זה דרכנו ואנחנו מעבירים לשליח".

 

אם מפיצים, איך מקבלים ברכה מהרב?

"את מעבירה לנו את השם, והרב יצחק יוסף מברך בשידור חי בשיעור".

 

ברכה בשידור חי? "רק למי שעושה הוראת קבע"

למחרת פנינו שוב וניסינו להבין כמה אנשים תורמים ומקבלים את העלון. "יש לנו המון מפיצים", התגאתה הנציגה. "העניין זה העלויות שבית מרן מוציאים על זה המון, אז המפיצים משלמים רק עבור המשלוח – 30 שקלים עבור כל משלוח, ארבע פעמים בחודש. כמובן שזה הפצה של דברי תורה, את יכולה לשלם על זה מכספי מעשרות הצדקה".

 

בעלי עם רכב, הוא יכול לבוא לאסוף את זה?

"הוא יכול... אבל כמובן... אהה... איזו השתתפות סמלית אפילו להחזקה של העלון".

 

איך אני יודעת שהרב מברך באמת?

"ודאי, מה זאת אומרת, אנחנו מעבירים לו שמות כל יום חמישי. אני אומרת לך מראש, הוא לא קורא שם-שם, פשוט מכוון לשמות שיש בתוך הדפים".

 

אבל אמרו לי שבשידור חי הרב מברך את השם.

"לא, אז זהו. יש אפשרות, אם אתם רוצים, אבל זה גם רק למען התורמים. זה רק למי שעושה הוראת קבע למשלוח. הרב יצחק יוסף מזכיר את השם שלו במוצאי שבת בשידור חי".

 

אז אם אני משלמת על המשלוח, הרב כן מזכיר את מי שאני צריכה בשידור?

"אני אגיד לך. ה-120 שקל מדובר על הוראת קבע קבועה. אני אשאל אם מדובר על העלונים, אבל מדובר על הוראת קבע לארגון על התמיכה באברכים של בית מרן. אני צריכה לשאול אם את רוצה לעלון".

 

כעבור דקה ארוכה חזרה הטלפנית עם תשובה חד-משמעית ובעייתית. הברכה, "זה למי שתורם לארגון, 120 שקל".

 

לכמה צריך להתחייב בשביל שהרב יברך?

"ל-24 חודשים. זו הוראת קבע בכרטיס אשראי, לא בחתימה בנקאית". יש לציין כי הוראת קבע אפשר לבטל, תשלומים באשראי הרבה יותר קשה.

 

לדברי הנציגה, העלונים מופצים ב-60 אלף עותקים בכל שבוע – כלומר 240 אלף בחודש. בחשבון פשוט מדובר בסכום לא זניח של כסף שזורם לקופת העמותה.

 

אגב, צפינו בשיעורים השבועיים של הרב, ואכן הוא מסיים אותם בברכות שונות לאנשים שלהם הוא מקדיש את העלון השבועי של "בית מרן", אם כי אין לדעת האם וכמה הם שילמו תמורת הברכה.

 

לשכת הרב: השימוש בשמו - "ללא רשות"

מלשכת הראשון לציון נמסר בתגובה: "במסגרת תפקידו מעניק הראשון לציון המלצות כלליות לארגוני רווחה, תורה וחסד רבים, ואינו מעורב בפניות אישיות לאנשים למטרות פעולות גיוס תרומות מכל סוג שהוא. ככל שנעשה שימוש בשמו, הרי שמדובר בשימוש ללא רשות. הדברים ייבדקו ותצא פנייה לחדול מכך".

 

בעקבות הפרסום פנה ארגון "ישראל חופשית" לעו"ד הראל גולדברג, היועץ המשפטי לרבנות הראשית לישראל, בשאילתה ודרישה לבדוק את חוקיות הדברים. "עבור ישראלים רבים ברכתם של הרבנים הראשיים היא ברכה משמעותית, חשובה ומרגשת", כתב אורי קידר, מנכ"ל הארגון. "ניצול ציני של מצב זה על ידי גורם כזה או אחר מחמירה את המעשה שבנדון.

 

"אני רואה צורך להדגיש שעמידתו של הרב בקשר עם ארגוני רווחה המסייעים לאזרחים היא חיובית בעיניי, ועם זאת, כאדם המקבל את שכרו ממדינת ישראל, חלים עליו כללים רבים ושונים שאינם חלים על כל אזרח ואזרח. כידוע, הרב הראשי מכהן במקביל כנשיא בית הדין הרבני הגדול, תפקיד הנושא בחובו סמכות שיפוטית לכל דבר ועניין, מה שאף מחמיר את הצורך שלו להימנע מכל מראית עין של מצבים פסולים מול אנשים פרטיים וגופים פרטיים".

 

הוא פנה בשאלות "מהן הדרכים לקבל ברכה מהרב באופן פומבי, מיהם הארגונים שמעבירים לרב רשימות של אנשים שאותם הוא מתבקש לברך, איפה מפורסמת לציבור רשימה זו, ומהן דרכי הבקרה שאותה מפעילה הרבנות הראשית על מנת לוודא שאף אחד מהגורמים הללו לא מקבל תמורה בעבור שירות זה".

 

בפעם השנייה החודש

לפני כחודש הסתבך הרב הראשי לאחר שהשווה בין כושי לקוף, בשיעור שהעביר. בעקבות הפרסום ב-ynet הודיעה היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים כי היא בוחנת צעדים משמעתיים ופליליים נגד הרב הראשי לישראל.

 

בשיעורו השבועי לפרשות ויקהל-פקודי דיבר הרב יוסף על ברכת האילנות שנוהגים לברך בחודש ניסן - וביקש להביא דוגמה מברכת "משנה הבריות", בדבריו השווה בין "כושי", כלשונו, לבין קוף ואמר: "לא כל כושי מברכים... צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים... אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה".

 

הרב יוסף כבר קומם עליו בעבר גורמים רבים בעקבות שיעורים שנשא, ובהם ארגוני הנשים, צה"ל, הציונות הדתית ועוד. את בתי המשפט הגדיר כגרועים יותר מ"ערכאות של גויים... למה מתעסקים בעניינים של הלכה?" וביקר את מדיניות הפתיחה באש של צה"ל: "לא לפחד מכל מיני... שיעשו עליו אחר כך בג"ץ או יבוא איזה רמטכ"ל".

 

את הממשלה הקודמת כינה "ממשלת זדון" ועל כיתות מעורבות אמר: "זה נגד ההלכה, נגד התורה. איך אפשר לחנך ילדים קטנים בני תשע בבית ספר מעורב".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב יצחק יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים