שתף קטע נבחר

אבולוציה מאחורי וילון: החרדים דרשו - המוזיאון הסתיר

מבקרים שהגיעו לאחרונה למוזיאון הטבע בירושלים גילו כי תערוכת האבולוציה מוסתרת מאחורי וילון, בשל דרישת מבקרים חרדים. מבקרת שתמהה על כך התבקשה לעזוב את המקום. "זו גניבת דעת", טוענים מומחים. המוזיאון: אנו מכבדים את המבקרים

 

 

תצוגה על אבולוציה - מאחורי הפרגוד: מבקרים שהגיעו למוזיאון הטבע שבמושבה הגרמנית בירושלים במהלך חול המועד פסח, הופתעו לגלות כי וילון הוצב מעל תערוכת אבולוציה הקיימת במוזיאון. למבקרים נאמר, כי המוזיאון נענה לבקשת קבוצות חרדים המבקרים בו מפעם לפעם. איש צוות שנכח במקום אף ביקש ממבקרת שהעירה על כך, לעזוב את המקום. המקרה פורסם לראשונה באתר Times of Israel.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

התצוגה שכותרתה "ראשית התפתחות האדם והתרבות", מפרטת את שלבי ההתפתחות ההדרגתית מקופי אדם עד להומו סאפיינס של היום, וכוללת מודלים של גולגולות וכלי ציד עתיקים כפי שהמדע גילה עם השנים. היא סותרת את הפרשנות המסורתית היהודית שעל פיה העולם נברא לפני 5,778 שנים, הרבה פחות מ-13.8 מיליארד השנים - גיל היקום לפי המדע. לפי תורת האבולוציה, התפתחות האדם ארכה מאות אלפי שנים.  לפיכך, כדי לא לפגוע ברגשות המבקרים החרדים, בחר המוזיאון להסתיר את התערוכה מעיני המבקרים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"בעיניי הדבר הכי נוראי הוא שהמוזיאון מועל בתפקידו", אומר ל-ynet יומירן ניסן, מנכ"ל עמותת "מדע גדול, בקטנה". "מוזיאון טבע צריך להציג ממצאים מדעיים כמו שהם ולהנגיש אותם לציבור הרחב בצורה אינטראקטיבית ומובנת. כמובן שלמוזיאון יש בחירה מה להציג ואיך להציג, אבל ברגע שהוא החליט אילו תערוכות להציג, הוא לא יכול להסתיר אותן בגלל אוכלוסייה כזו או אחרת. זה לא הגיוני".

 

מוזיאון הטבע ירושלים (צילום: מיכאל בכנר)
וילון גדול מסתיר. מוזיאון הטבע ירושלים(צילום: מיכאל בכנר)

 

לדבריו, "אם הם לא יכולים להציג את התערוכה לכולם, שיואילו בטובם ויתנו אותה למקום אחר שיכול להציג. הם לא המוזיאון היחידי בישראל שמציג תערוכת אבולוציה. זו גניבת דעת בעיניי, והתקפלות ממניעים כלכליים גרידה".

 

מוזיאון הטבע מקבל מימון לפעילותו במסגרת פרויקטים של מנח"י, מנהלת חינוך ירושלים (למשל, 1.4 מיליון ש"ח בשנת 2016 הועבר למוזיאון הטבע בירושלים עבור קבוצות המבקרים - בהן גם קבוצות של תלמידים חרדים). המדובר בגוף משותף של משרד החינוך ועיריית ירושלים, ש"אחראי למערכת החינוך הרשמי העברי במערב העיר (ממלכתי וממלכתי-דתי) ועל החינוך הערבי הרשמי במזרח העיר", כמתואר באתר מנח"י.

 

"אנחנו מסתירים מהמגזר הערבי תערוכה על מיניות"

ד"ר יבגני רוזניצקי, רכז החינוך במוזיאון, אומר ל-ynet כי המוזיאון מתקיים על ידי המבקרים בלבד - ולא על ידי תקציבים מהעירייה או תקציבים ממשלתיים. לדבריו, "לא קיבלנו שום תקציב. אנחנו יחידה עצמאית ולא מתוקצבים מהעירייה אלא חיים על רווח והפסד. הלוואי שנקבל תקציבים".

 

מוזיאון הטבע ירושלים (צילום: מיכאל בכנר)
"אם יש דרישה ממבקר או מגוף להסתיר משהו למען הביקור, אני כאיש חינוך חושב שזה כדאי". הצצה מבעד לווילון(צילום: מיכאל בכנר)

 

"יש לנו כ-22 קבוצות חרדים בשנה בפרויקט שנקרא 'יתרון ירושלמי - אגף חרדי'", הוא מוסיף. "כשהם מגיעים אנחנו מסתירים את התערוכה על פי בקשתם, ולא לכל קבוצות החרדים. אך בניגוד לטענתו כי המקום לא מתוקצב, מבהיר ד"ר רוזניצקי כי: "העירייה מסבסדת את הסיורים הללו".

 

ד"ר רוזניצקי מציין כי "אם יש דרישה ממבקר או מגוף להסתיר משהו למען הביקור, אני כאיש חינוך חושב שזה כדאי". לדבריו, "יש גם דרישה מהמגזר הערבי להסתיר תצוגה על מיניות, ואני מסתיר את זה כשהם מגיעים".

 

מבקרים העידו כי התערוכה הייתה מכוסה במהלך החג כולו, גם כשלא היו במקום קבוצות חרדיות. ד"ר רוזניצקי מסביר כי מדובר ב"תקלה טכנית. אין לנו מספיק כוח אדם".

 

בעולם מתקשים להבין

המקום נמצא כבר כמה שנים תחת איום סגירה או העברה למיקום אחר בגלל פרויקט נדל"ני המתעתד להיבנות במקום, זאת לצד העובדה כי מאז שפרש לגמלאות מנהל המוזיאון, סידני קוקרוס, לפני כשנתיים - לא מונה מנהל חדש, כנראה בשל קשיים תקציביים.

 

מוזיאון הטבע ירושלים (צילום: מיכאל בכנר)
מוזיאון הטבע ירושלים(צילום: מיכאל בכנר)

 

עמותת ידידי המוזיאון נאבקת נגד הקמת פרויקט נדל”ני במקום ויצאו למאבק משפטי. בשנת 2011 התגבשה תוכנית להעביר את מתחם מוזיאון הטבע למרכז שלם, בתגובה הגישו מנהלי המוזיאון עתירה בנושא. בינתיים, בשנת 2012 החל תכנונו של מבנה חדש למוזיאון הטבע בגבעת רם.

  

גם בקהילה המדעית ברחבי העולם מופתעים. פרופ' ג'רי קווין, חוקר אבולוציה מאוניברסיטת שיקגו, שמע על הסתרת התערוכה ושלח מכתב למוזיאון בו טען כי לא ייתכן שמוזיאון טבע יסתיר מידע בגלל "רגשות החרדים", כדבריו.

 

מוזיאון הטבע ירושלים (צילום: מיכאל בכנר)
מוזיאון הטבע ירושלים(צילום: מיכאל בכנר)

 

"המוזיאון התנצל בפני המבקרת שהורחקה"

המוזיאון ממוקם בסמוך לשכונת המושבה הגרמנית בירושלים. הגינה החיצונית שלו מושכת מבקרים רבים, אולם המוזיאון עצמו ישן והתצוגות, שרבות מהן מוזנחות וכבר אינן פועלות, לא התעדכנו כבר שנים רבות. במהלך עשרות שנות פעילותו, מציין ד"ר רוזניצקי החליף המוזיאון רק 30% מהתצוגות המקוריות שלו, וזו על אבולוציה נותרה ללא שינוי. בתגובה לטענה כי מבקרת התבקשה לעזוב את המקום, אמר ד"ר רוזניצקי כי הוא התנצל בפניה על "אי הנוחות" שנגרמה לה, והזמין אותה לביקור נוסף ללא תשלום.

 

כתב "טיימס אוף ישראל", מיכאל בכנר, שחשף את המקרה, אומר: "אני יכול אולי להבין את ההסתרה כשמדובר בקבוצות חרדים המבקשות זאת על רקע המצב הכלכלי הקשה של המוזיאון. אבל להשאיר את התצוגה כל כך הרבה זמן מוסתרת גם כשהם לא בסביבה? זה מקומם כשמדובר בתצוגה שהקמתה מומנה בכספי ציבור. וכדי להוסיף חטא על פשע, עובד של המוזיאון ביקש ממבקרת לעזוב את המקום כשהיא התלוננה על זה, ואמר לה: 'זה פשוט מה שאנחנו עושים'".

 

גם אורי קידר מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" הוסיף: "מוזיאון מדעי שכל זכות קיומו היא הצגת האמת המדעית לציבור ובוחר לצנזר את עצמו צריך לחשוב מה השלב הבא מבחינתו. מדע הוא לא קוריוז, השכלה היא לא בדיחה, וכדאי שהמוזיאון יחליט אם הוא מוזיאון מדעי שמציג את האמת או מוסד עם צנזורה עצמית שמחפש לספר למבקריו חצאי אמיתות ושקרים גמורים. אם החלק השני הוא הנכון, שלפחות ישנו את השם, מוזיאון מדעי זה לא".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מינהל החינוך בעירייה יזם את התכנית "היתרון הירושלמי" שבה זוכים כלל תלמידי העיר מכלל המגזרים לבקר במגוון רחב של מוזיאונים בעיר במסגרת הלימודים. במסגרת זו אלפי תלמידים ביקרו ומבקרים אלפי תלמידים במוזיאון הטבע בעיר ונהנים מהתערוכות והמיצגים בו".

 

לדברי העירייה, "בניגוד לנטען, התערוכה המדוברת פתוחה באופן קבוע לכלל הקבוצות המבקרות במוזיאון. מתוך רצון למשוך גם קבוצות מהמגזר החרדי, הוחלט להיענות לבקשת מוסדות חינוך חרדים ולכסות באופן נקודתי את התערוכה בזמן ביקורם. עד-כה ביקרו במוזיאון 12 קבוצות מבתי ספר חרדים ומינהל החינוך ימשיך להנגיש את מוסדות התרבות ופעילויות העשרה לכלל תלמידי העיר, מתוך תפיסת עולם של סובלנות ושיוויון הזדמנויות לכולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל בכנר
התערוכה המוסתרת
צילום: מיכאל בכנר
מומלצים