שתף קטע נבחר

מחקר ענק מצא: 5 הרגלים שיוסיפו 10 שנים לחייכם

חוקרים שבדקו עשרות אלפי מבוגרים במשך עשרות שנים מצאו שאלו שהקפידו על אורח חיים בריא, שכלל חמישה פרמטרים מדידים, היו בעלי תוחלת חיים ארוכה ביותר מעשר שנים בהשוואה לאלה שלא הקפידו עליו

הבחירות הנכונות שיאריכו את חייכם: מחקר רחב היקף מספק הוכחה נוספת לכך שאורח חיים בריא, שכולל תזונה נבונה, שגרת פעילות גופנית, מיעוט בצריכת אלכוהול, הימנעות מעישון ושמירה על משקל גוף תקין – מאריך את תוחלת החיים. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת Circulation.

 

המחקר כלל 70 אלף נשים ומעל 44,300 גברים והתבסס על שני מחקרים רחבי היקף שנערכו בארה"ב. המשתתתפים מילאו שאלונים על אודות הרגלי החיים שלהם כל שנתיים עד 4 שנים, כשהחוקרים עוקבים אחר התוצאות.

 

אישה רוכבת על אופניים (צילום: shutterstock)
מה צריך לעשות כדי לחיות יותר?(צילום: shutterstock)
 

אורח חיים בריא כלל תזונה נבונה על פי מדרג קבוע, שתיית אלכוהול של עד כוסית ליום לנשים ועד שתי כוסיות ליום לגברים, מדד מסת BMI (גובה חלקי משקל בריבוע) תקין שהוגדר בין 18.5 ל- 24.9, פעילות גופנית שכוללת לפחות 30 דקות ביום, והימנעות מעישון.

 

עוד כתבות בנושא:

דו"ח הלמ"ס: 84% מהישראלים לא מקפידים על אורח חיים בריא

דו"ח: למה תוחלת החיים בישראל מהגבוהות בעולם?

דו"ח: מהי תוחלת החיים "בבריאות טובה" בישראל

 

החוקרים עקבו אחר המשתתפים 34 שנים. במהלך הזמן הזה, מעל 42 אלף איש הלכו לעולמם. כמעט 14 אלף ממקרי המוות היו בשל מחלת הסרטן, וכ-10,700 מתו בשל מחלות לב וכלי דם.

 

ההבדל הממוצע: מעל 10 שנים

החוקרים מצאו שאלה שהקפידו על חמשת הפרמטרים לאורח חיים בריא היו בסיכון נמוך ב-74% למות במהלך תקופת המחקר, בהשוואה לאלה שכלל לא הקפידו על כללים אלה. בתוך כך, הם גם נמצאו בסיכון נמוך ב-82% למות ממחלות לב וכלי דם, ובסיכון נמוך ב-65% למות מסרטן.

 

אינפו 5 הרגלים מאריכי חיים ()
 

החוקרים גם חישבו שבעלי אורח חיים בריא היו בעלי תוחלת חיים ארוכה ביותר מ-10 שנים בהשוואה לאלה שלא הקפידו על אורח חיים בריא. בחישוב נוסף מצאו החוקרים כי בגיל 50, תוחלת החיים של הנשים ה"בריאות" הוארכה ב-14 שנים, ושל הגברים הבריאים ב-12 שנים, בהשוואה לאלה שלא הקפידו על אורח חיים בריא.

 

"הקפדה על אורח חיים בריא מפחיתה משמעותית את התמותה המוקדמת ומאריכה חיים אצל מבוגרים", סיכמו החוקרים, "הממצאים מדגישים את החשיבות בביצוע שינויים קטנים אך משמעותיים בשגרת היום יום".

 

ומה המצב אצלנו? תוחלת החיים בישראל, על אף הקשיים, היא מהגבוהות בעולם: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, תוחלת החיים של הגברים היהודים בישראל היא 81.5, ואילו הנשים היהודיות מאריכות חייים עד 84.7 שנים בממוצע. בקרב האוכלוסייה הערבית תוחלת החיים היא 77.2 שנים לגברים ו- 81.4 שנים לנשים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תוחלת חיים גבוהה יותר בעשר שנים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים