שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: AFP, דובר צה"ל
כחלון במסר לאיראן: "תחזרו הביתה, נעשה הכול כדי להעיף אותם מסוריה"
שר האוצר הבהיר בריאיון באולפן ynet כי ישראל תנקוט מדיניות של אפס סובלנות כלפי ההתבססות האיראנית בסוריה. "רוצים לבנות בתי מלון? מצוין. אבל כצבא אין לכם מה לחפש שם". כחלון ציין כי הוא ושר הביטחון רואים עין בעין את האיומים הביטחוניים: "הקצנו כסף למיגון". הקבינט יכונס הערב

 

המסר של כחלון לאיראן    (צילום: משי בן עמי)

המסר של כחלון לאיראן    (צילום: משי בן עמי)

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

על רקע העימות בין ישראל לאיראן בסוריה ולאחר הלילה המתוח שבו נורו 20 רקטות לעבר רמת הגולן וכ-50 יעדים איראניים הופצצו, אומר שר האוצר משה כחלון בריאיון לאולפן ynet כי "אם נשתכנע שמערכת הביטחון צריכה עוד כסף ומשאבים - ניתן לה אותם. אנחנו רואים עין בעין את האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל". הוא סיפר כי כששמע לראשונה על כמות הטילים שקיימת בידי חיזבאללה - הוא נדהם ותהה כיצד קרה הדבר. בתוך כך, הקבינט יכונס הערב בשעה 17:30 בקריה בתל אביב.

 

כחלון שלח מסר ישיר לטהרן: "תחזרו הביתה. אין לכם מה לחפש על אדמת סוריה. בטח לא שאתם מכוונים לכיוון ישראל. אתם רוצים לבנות בתי מלון, או בתי קיט? מצוין. אבל אם אתם מגיעים לשם כצבא, לפתוח שם חזית נוספת, יש לנו את חיזבאללה, ועכשיו יהיה לנו את סוריה, ויש לנו את עזה, תודה רבה. אין להם מה לחפש בסוריה, בטח לא כצבא ולא כהתבססות ואנו נתמיד במדיניות של אפס סובלנות".

 

הסלמה בצפון - עדכונים אחרונים:

ליברמן מאיים: "אם אצלנו יהיה גשם, אצלם יהיה מבול"

יותר מ-50 יעדים איראניים הותקפו: "כוח קודס שילם מחיר כבד"

הליכה מסוכנת על הסף / רון בן ישי

 

הריאיון המלא עם משה כחלון    (צילום: משי בן עמי)

הריאיון המלא עם משה כחלון    (צילום: משי בן עמי)

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

כחלון התייחס במהלך הריאיון לתקציב המיגון ואמר, לדוגמה, כי "לפני כמה חודשים שר הביטחון ביקש תוספת של 150 מיליון שקלים למיגון מתקנים ציבוריים בצפון. העברנו את הכסף. אמרתי למשרד הביטחון וגם לרמטכ"ל: 'אם יחסר לכם כסף - נשלים. אנחנו נשב, נקיים דיונים ונבדוק. אם זה נכון - ניתן את הכסף'". לדבריו, משרד האוצר הקצה סכום "לפי דרישת משרד הביטחון והצבא. שיעבדו, שיעשו כל מה שדרוש - אנחנו מגבים אותם. אם יצטרכו עוד - נעביר עוד".

 

"לפני שלוש שנים", סיפר שר האוצר, "הגעתי בפעם הראשונה לישיבת קבינט וקיבלנו דיווח על לבנון וכמויות הטילים שיש לחיזבאללה. אמרתי לעצמי: 'איפה היינו כל הזמן הזה? איך נתנו לזה לקרות? ההחלטה של ראש הממשלה והקבינט שלא לאפשר התבססות איראנית בסוריה היא נכונה מאוד. אחרת לא נצליח להסביר לילדים שלנו איך קרה שהאיראנים התבססו שם, סגרו לנו את המרחב האווירי ומכסים חצי מדינה בטילים".

אולפן אלי כחלון שר האוצר אוצר (צילום: אבי מועלם)
שר האוצר משה כחלון(צילום: אבי מועלם)

על המתיחות הביטחונית בצפון אמר כחלון, כי "זה לא סוד שהאיראנים ניסו להגיב על מה האירועים של השבועות האחרונים". בהתייחסו לתחושת האופוריה שאופפת את המבצע הצבאי של הלילה האחרון - אמר: "פה בדיוק הסכנה - בשאננות ובאופוריה".

 

תיעוד: יירוטים בגולן

תיעוד: יירוטים בגולן

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 
טנקים וחיילים ברמת הגולן (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חיילים בגולן (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

טנקים וחיילים ברמת הגולן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
מפת היישובים בהם נכנסו למרחבים המוגנים ()
גרפיקה יעד יעדים תקיפה הותקפו ב סוריה איראן כוח קודס איראנים צה

"הצבא היה מוכן, ערוך ודרוך לקראת הפעולה הזאת ויש לנו עליונות מודיעינית שם, זה לא סוד", הוסיף. "מצד שני, צה"ל לא מיצה אפילו 50 אחוז מהיכולות שלו במקרה הזה. לצה"ל יש עוד מטרות ויכולות כדי לטרפד התקפות כאלה על ישראל. כל פעולה שתסכן את ביטחון ישראל תיענה בצורה הכי קשה והכי כואבת לצד השני".

 

ואם האירנים לא יורתעו מספיק מהמבצע הזה - מה הצעד הבא?

 

"כל מה שצריך לעשות כדי להעיף אותם משם - צריך לעשות".

 

אז אולי יש לנקוט במבצע רחב יותר?

 

"אם צריך - כל פעולת מנע שצריך לעשות עושים אותה. כרגע יש להם קושי גדול להתבסס בגלל העליונות שלנו בתקופה הזאת - הן מודיעינית והן מבצעית. צריך לממש אותה ולשלוח את האיראנים חזרה הביתה. אין לנו עסק איתם, זה לא הגבול שלהם; עם סוריה יש לנו גבול משותף, אפילו עם עזה יש לנו גבול משותף ועם לבנון. הם - חוץ מלאיים על מדינת ישראל בהשמדה - לא עושים שם שום דבר אחר".

 

יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
יאיר לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)

לפיד: "אסור לנסות לפייס את איראן - אלא לפעול נגדה בכוח"

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס גם הוא לסוגייה האיראנית - ומתח ביקורת על מנהיגי אירופה בכנס הרצליה: "הם צריכים להפסיק לטמון את הראש בחול ולחשוב שהאיראנים יהפכו לנורווגים. הזהרתי את האיחוד האירופי שההסלמה בלתי-נמנעת ואסור לנסות לפייס את איראן, אלא לפעול נגדה בכוח ובלי היסוס".

 

על פרישת טראמפ מהסכם הגרעין והקרדיט שניתן לראש הממשלה נתניהו בנושא, אמר לפיד: "אנשי נתניהו הובילו התכתשות מולי, התנגדתי ועודי מתנגד להסכם הגרעין. אני חלק מהמאמץ הישראלי להביא לשינוי או ביטול ההסכם. את ההסכם אסור להשאיר כמו שהוא. בנושא זה אין וויכוח ביני לבין ראש הממשלה. ביטול ההסכם הוא לא האסטרטגיה; הוא כלי במאבק גדול הרבה יותר".

 

לדבריו, "ראש הממשלה טעה כשנאם בקונגרס מאחורי גבו של הנשיא אובמה. זה גרם לנתק חמור עם המפלגה הדמוקרטית שלא תוקן מאז - אלא החמיר. בלי נאום נתניהו, ייתכן שהיה הסכם גרעין שיכולנו לחיות איתו. אני אומר גם שראש הממשלה טעה ב'מופע הקלסרים'. לא נכון לחשוף חומרים רגישים בטלוויזיה. זה גורם לאויב להתעורר. אם אותו חומר מודיעיני היה מוצג בפורום סגור - זה היה משפיע הרבה יותר. אף אחד מהשחקנים הרלוונטים לא שינה את עמדתו בעקבות המופע של נתניהו".

 

אבי גבאי (צילום: אלכס קולומויסקי)
אבי גבאי(צילום: אלכס קולומויסקי)

אחרי לפיד עלה לבמה יו"ר העבודה אבי גבאי, שהצטרף גם הוא לברכות על הפעולה הישראלית בסוריה: "התפיסה של מערכת הביטחון שלפיה יש למנוע מהאיראנים להפוך לחזית נוספת מולנו היא תפיסה נכונה ומדויקת והיא מחייבת תקיפות כמו שנראו הלילה - וכך גם לגבי הזירה הדרומית".

 

לדברי גבאי, "המחוייבות הראשונה שלנו היא לדאוג לקיומה לטווח הרחוק של מדינת ישראל ולביטחונה. לצערי, ממשלת נתניהו נעולה בקונספציה שאפשר לנהל את הסכסוך עם הפלסטינים לעד ושאין קשר בין הסכסוך הזה לבין העימות עם איראן. בעיניי זו טעות. עלינו לייצר אופק מדיני כדי לצמצם את עוצמת הסכסוך ולהגביר את היציברות האזורית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "כחלון במסר לאיראן: "תחזרו הביתה, נעשה הכול כדי להעיף אותם מסוריה""
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים