שתף קטע נבחר

התקיפה שהובילה לנקמה האיראנית: זו המערכת שהושמדה

התחליף ל-S-300 הרוסי הושמד בבסיס T-4 בסוריה, בזמן שעוד היה ארוז בניילונים: תקיפת מערכת ההגנה האווירית "שלישי בחורדאד" הובילה להחלטת קאסם סולימאני לנקום, בהמשך ישראל השמידה משגרי "אוראגן" שנשאו קטיושות מסיביות. פרטים חדשים על מבצע "שח-מט"

 

 

זה היה כנראה הטריגר לניסיון הנקמה האיראני שכשל והוביל לתקיפה האווירית הנרחבת ביותר בסוריה זה 44 שנה: לפני מעט יותר מחודש, ב-9 באפריל, הפציצה ישראל את שדה התעופה T-4 בסוריה. שבעה איראנים נהרגו במתקפה הזו, בהם קצין בכיר. אבל הם בכלל לא היו היעד. המטרה שהושמדה הייתה מערכת ההגנה האווירית "שלישי בחורדאד", התחליף האיראני למערכת S-300 שאותה הרוסים התמהמהו לספק להם.

 

ברגע שהמערכת נפרקה ממטוס התובלה האיראני בבסיס T-4 הסורי, היא הושמדה כשעוד הייתה ארוזה בניילונים. "חורדאד", שפותחה ויוצרה על ידי התעשייה הצבאית של משמרות המהפכה, היא מערכת שמסוגלת ליירט עמוק בתוך שטח ישראל לא רק מטוסים, אלא גם טילים, רקטות, טילי שיוט ומל"טים.

 

 

חשיפת המערכת האיראנית
חמינאי בוחן את "שלישי בחורדאד", לפני ארבע שנים

חשיפת המערכת האיראנית
ניסוי במערכת ההגנה האווירית האיראנית

ישראל לא ידעה מה יעילותה של מערכת ההגנה האווירית, אבל הדברים שהאיראנים פרסמו עליה אמרו דרשני. דבר קיומה פורסם לראשונה ב-2014, והמנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי הוא שחשף אותה. האיראנים סברו כי זו מערכת מפרת איזון. דבר נוסף שמעיד על חשיבות המערכת היא העובדה שבכירים במשמרות המהפכה היו לידה בעת שנפרקה. השמדתה וההרג של קצינים איראנים הובילה כנראה את מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני להחלטה לנקום בישראל.

 

למעשה, מערכת הגנה אווירית זו הובאה לאזור על ידי האיראנים ככל הנראה לאחר כישלון אחר שלהם - יירוטו בשטח ישראל בתחילת פברואר של מל"ט הנפץ. זה היה למעשה ניסוי איראני מבצעי במל"ט שפותח בתהליך "הנדסה הפוכה" - חיקוי של מל"ט חמקני אמריקני שנפל בשטח איראן.

 

לאחר אותו יירוט, השמידה ישראל את קרון השליטה בבסיס T-4 שממנו שוגר המל"ט. בעקבות זאת, הבינו האיראנים כי דרושה להם מערכת הגנה אווירית משלהם, שתגן גם מפני מטוסים וגם מפני טילים שישראל משתמשת בהם להפצצות מתקניהם בסוריה. לכן הוחלט בישראל להשמידה מבלי שהאיראנים יוכלו לנסותה, בדיוק כפי שנכשלו בניסוי המל"ט החמקן.

 

 
איראן בסיס T4 T-4 ()
האיראנים שנהרגו ב-T-4. היעד היה המערכת
 
איראן בסיס T4 T-4 ()
בסיס T-4, לאחר התקיפה בחודש שעבר
 
איראן בסיס T4 T-4 ()

משגר (צילום: דובר צה
משגר רב-קני אוראגן(צילום: דובר צה"ל)
משגר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לפי הפרסום האיראני ב-2014, "חורדאד" פותחה במשך 18 חודשים ויכולה לעקוב אחר כל מטרה אווירית בטווח 50 ק"מ. לדבריהם, היא יכולה לעקוב וליירט מטוסי קרב, מפציצים וטילי שיוט עד גובה 25 ק"מ. במשמרות המהפכה אמרו אז שניתן להשוותה למערכת S-300, ולדבריהם הטווח שלה יוגדל ל-100 ק"מ ובהמשך ל-200 ק"מ.

 

זו לא הייתה מערכת הנשק היחידה שהושמדה בתקופה האחרונה, עוד לפני הירי האיראני לגבול והתגובה הקשה של ישראל. בליל שני השבוע הושמדה מערכת אוראגן - רכב שיגור שעליו 16 קטיושות בקוטר 220 מ"מ מסיביות במיוחד - למרחק 40 ק"מ עם ראש קרבי של 70 עד 100 ק"ג.

 

בלילה שלאחר מכן הושמדה באל-כיסווה שבסוריה מערכת דומה - המשגר והטילים. באמצעות מערכת זו ניסה סולמיאני לנקום בירי למוצבי צה"ל בגבול סוריה-ישראל את השמדת "חורדאד" והרג הקצינים האיראנים. גם ביום רביעי הושמד רכב שיגור, אבל רק לאחר שירה למוצבי צה"ל רקטות פאג'ר או גראד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכת ההגנה "שלישי בחורדאד"
מומלצים