שתף קטע נבחר

הצעת החוק של ח"כ אמסלם למניעת ערעורים של הפרקליטות: "לשמור על נתניהו"

ח"כ אמסלם מבקש לא לאפשר למדינה לערער על פסקי דין בעבירות שהעונש עליהן נמוך מ-10 שנות מאסר, בהן שוחד, מרמה והפרת אמונים. לדבריו, "לא צריך לרדוף אחרי האזרח". באופוזיציה מגחכים: "החוק נתפר לראש הממשלה"

 

 דוד אמסלם בנימין נתניהו  (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ אמסלם ורה"מ נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (הליכוד) הגיש הבוקר (ד') הצעת חוק חדשה שלפיה הפרקליטות לא תוכל לערער על פסקי דין בעבירות פליליות שעונשן מתחת ל-10 שנות מאסר, בהן שוחד, מרמה, הפרת אמונים ועבירות רכוש. את הצעת החוק נימק בכך ש"מדינה מוסרית לא צריכה לרדוף אזרח שקיבל עונש קל לטעמה". מנגד טוענים באופוזיציה שגם הצעת החוק הזאת נועדה לסייע לראש הממשלה בנימין נתניהו בהליכים הפליליים שנוגעים לו.

 

ח"כ אמסלם מציע לקבוע שזכות הערעור על פסק דין בעניין פלילי תהיה נתונה לנאשם בלבד, "ואילו למדינה, שהיא המאשימה בהליך הפלילי, תהא אפשרות הערעור מצומצמת יותר ומוגבלת למקרים מיוחדים ולפשעים חמורים שעונשם מוות או מאסר 10 שנים או יותר... זכות הערעור של המדינה תוגבל משום שלמדינה, כמאשימה, מוקנית עוצמה רבה אל מול הנאשם, הן במשאבים והן בסמכויות שמוקנות לה בדין".

 

בהצעת החוק נטען שעל פי מחקרים שנערכו בישראל קיימת שליטה של התביעה בהליך הפלילי וסיכוייה של המדינה להצליח בערעור פלילי גבוהים מאוד בהשוואה לסיכויי הנאשם. "בהתאם לכך שיעורי ההרשעה בישראל גבוהים באופן מיוחד", נכתב.

 

טעם נוסף להגבלת זכות הערעור של המדינה מציין ח"כ אמסלם בעיקרון "הסיכון הכפול", שלפיו אין להעמיד אדם בסיכון של הליך נוסף לאחר שהליך קודם באותו עניין הסתיים: "ניתן לראות בסיומו של הליך בערכאה הראשונה, לאחר שבית המשפט 'אמר את דברו' והגיע להכרעה שיפוטית – כשלב שממנו ואילך אין מקום להעמיד נאשם בסיכון כפול אלא במקרים חריגים ויוצאים מן הכלל".

 

הצעתו של אמסלם עוררה ביקורת באופוזיציה. יו"ר מרצ תמר זנדברג: "העיסוק האובססיבי של הקואליציה ברשויות החוק בשביל לשמור על ראש ממשלה ששקוע בחקירות הוא אות קין לדמוקרטיה הישראלית. בשביל המטרה הפוליטית הזאת מוכנים להעביר חוק שמגביל את הפרקליטות לערער על עבירות חמורות כמו הטרדה מינית".

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "עוד חוק פרסונלי שנועד לשרת את ראש הממשלה. מצער שבמקום לחשוב על חקיקה שתסדיר זכויות לציבור הכללי, עובדים קשה מאוד כדי לייצר חוקים שמיטיבים עם נבחרי ציבור ועם מר בנימין נתניהו בפרט. הצעת החוק מביכה את בית המחוקקים ונעדרת כל היגיון משפטי או תועלת לציבור".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, יואל חסון: "דוד אמסלם הוא חייט החוקים של נתניהו. שליח אישי ששוכב על הגדר למען המשך התחמקותו של ראש הממשלה מהכרעה בענייניו המשפטיים. כך לא נוהג נבחר ציבור. אמסלם הוא רק דוגמה לממשלה שדואגת לעצמה ואותה צריך לשלוח הביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ אמסלם ורה"מ נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים