שתף קטע נבחר

עימות חריף בכנסת על רקע אירועי חיפה: "שקרן, בהמה"

ח"כ עיסאווי פריג' קרא מעל דוכן הכנסת טענות על אלימות לובשי המדים בהפגנת ההזדהות עם תושבי עזה. ארדן ענה לו: "אתה בהמה על הבמה". פריג': "אתה מוביל עדר בהמות, שר כושל"

 

 

עימות פרץ היום (ד') במליאת הכנסת בין השר לביטחון פנים גלעד ארדן לבין ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) על רקע האירועים האלימים בהפגנות ההזדהות עם עזה בחיפה ביום שישי שעבר - ולאחריהן. השניים כינו זה את זה "שקרן" ו"בהמה". צפו בעימות במליאה.

 

הדיון עסק בהפגנה שלאחריה טען מנכ"ל ארגון זכויות האדם מוסואוא, ג'עפר פרח, ששוטר בעט בו ושבר את רגלו. השוטר החשוד נחקר היום פעם נוספת במשרדי מח"ש והורחק מתפקידו לכמה ימים לצורכי החקירה. ח"כ פריג' עלה לדוכן במטרה להציג הצעת חוק לצורך הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא אלימות המשטרה.

 

הוא פתח את דבריו ואמר: "לא נעים להיות שר משטרה או ביטחון פנים בימים האלו או בחודשים האלה. אני לא מאשים את כל משטרת ישראל באלימות, אבל החריגים והיוצאים מן הכלל, 'הבעייתיים' כהגדרת גורמי המשטרה - הם הרעים שלוקחים את כל המנגנון למקומות הלא נכונים כולל קובעי המדיניות".

עיסאווי פריג' גלעד ארדן (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)
ח"כ עיסאווי פריג' והשר גלעד ארדן(צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)

ח"כ פריג' ציטט מתוך כתבה בעיתון בנושא ההפגנות שהתקיימו בחיפה במהלך הסופ"ש ואמר: "סליחה שאני הולך להגיד מילים לא יפות ולא נעימות, אבל זו כותרת העיתון. כותרת העיתון היום חברים אמרה ככה: 'היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם'".

 

השר ארדן הגיב: "אז אתה יכול להיות בהמה מעל הבמה. אחלה הצגה".

ח"כ פריג': "אתה מוביל עדר בהמות. אתה רק עסוק באיך לקדם שקרים. במקום להגן על ציבורים אתה נלחם בהם. תפקידך להילחם בפשע. אתה אומר בהמות? תסתכל על עצמך בראי. איך אתה עומד מול אזרחי המדינה שאתה אמור לספק להם ביטחון? חתיכן שקרן. הבן אדם ירד מהפסים, אין לו מה להגיד".

השר ארדן: "יש לי הרבה מה להגיד. האיש הזה מתחיל פה עם ניבולי פה".

ח"כ פריג': "אתה התחלת. אתה שר כושל והממצאים מוכיחים זאת".

 

לאחר מכן עלה ארדן לדוכן וענה להצעת החוק: "בראשית הדברים אני רוצה להעיר ולומר כי יכול להיות שלא הבנתי את שאלתך. אני לא מכיר שיכול לעלות חבר כנסת לכאן ולחזור על דברים גסים, מזעזעים, דוחים. התירוץ העלוב שהשתמש ח"כ פריג' כהצדקה להגיד את הדברים הגסים והמזעזעים הוא פרסום בעיתון ששוטר אמר אותם. אם שוטר אמר אותם הוא צריך לשלם מחיר על הדברים האלה. חבר כנסת שמשתמש במילים כה גסות ומבזה את הפרלמנט, הוא כנראה לוקח בחשבון שזה מה שהוא רוצה לערער".

 

ארגון עדאלה לזכויות אזרחי ישראל הערבים שלח מכתב רשמי למח"ש ובו דרש לפתוח בחקירה נגד שוטרים נוספים שהיו מעורבים באירועים. "נוכח האלימות הקשה שהופנתה כלפי הנוכחים". במכתב נטען שהמשטרה התייחסה למשמרת המחאה כהפגנה לא ברישיון ולכן הגיעה לשם בכוחות מתוגברים: "כוחות המשטרה איגפו את האזור באמצעות שוטרים ומחסומים, ויצרו טבעת סביב הנוכחים במשמרת המחאה, באופן המונע כניסה או יציאה אל האזור.

 

"כבר מראשית האירוע, שכלל אך קריאת סיסמאות ללא כל תזוזה או תהלוכה, ומבלי שננקטה שום פעילות בלתי חוקית מצד הנוכחים, לרבות אלימות ו/או הפרות סדר כלשהן, המשטרה החליטה לפזר את הנוכחים באלימות רבה, שהתבטאה בהתחלה בדחיפת הנוכחים וגידורם למרחב צר ביותר ולאחר מכן בהפעלת אלימות פיזית קשה ללא הבחנה נגדם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי
עיסאווי פריג' וגלעד ארדן
צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי
מומלצים