שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רב-ניצב אלשיך: "קדנציה של שלוש שנים - קצרה מדי"

  מפכ"ל המשטרה אמר כי הוא ישקול בחיוב להישאר שנה נוספת בתפקיד. הוא הוסיף כי מחליפו צריך להיות מתוך המשטרה וגילה כי הוא מוזמן פחות לדיונים אצל ראש הממשלה. מוקדם יותר התייחס לאלימות השוטרים: "כל מי שלא עומד בכך - ימצא את עצמו מחוץ למשטרה"

   

   

  רב ניצב אלשיך בכנס באוניברסיטת תל-אביב    (צילום: ליהי קרופניק)

  רב ניצב אלשיך בכנס באוניברסיטת תל-אביב    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מפכ"ל המשטרה לא פוסל את האפשרות שכהונתו תוארך בשנה: בכנס באוניברסיטת תל-אביב, שנערך הערב (יום ד'), אמר רב-ניצב רוני אלשיך: "קדנציה של שלוש שנים - קצרה מדי".

   

  אלשיך הוסיף לגבי האפשרות שכוהנתו תוארך: "לא ביקשתי להיות מפכ"ל משטרה, אני נהנה מכל רגע. ככל שיבקשו ממני להישאר עוד שנה - אני אשקול. מניח שהתשובה תהיה חיובית כי אני אוהב את הארגון אהבת נפש. קדנציה של שלוש שנים היא קצרה מדי". על מחליף בעתיד, הוא אמר: "התפקיד שלי הוא למקסם שיגיע מועמד מהמשטרה. בניגוד למצב שלי, הדבר הטבעי לארגון מקצועי זה לפתח את האנשים במשטרה. עד היום בכל מינוי ניצבים לא נדרשתי לפשרה".

   

  רוני אלשיך (צילום: מוטי קמחי)
  המפכ"ל אלשיך(צילום: מוטי קמחי)

   

  דבריו של המפכ"ל בנוגע לעתידו נאמרו יממה לאחר שדווח כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להיוועץ עמו לפני שיתחיל לעסוק במינוי מחליף לאלשיך או בהארכת כהונתו. הסיבה: בחינת אפשרות לניגוד עניינים עקב חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכך רמז היועמ"ש כי נתניהו לא יוכל להיות מעורב במינוי מפכ"ל חדש.

   

  אלשיך התבקש להתייחס לחקירות ראש הממשלה. "אם חקר האמת יופרח זה יהיה כשל שלנו", הוא אמר. "אני מניח שזה לא יכול לקרות, אבל בסופו של דבר אנחנו אמונים על חקר האמת ועל העובדות שהבאנו".

   

  אלשיך נשאל אם הוא נפגש בעבר יותר עם ראש הממשלה. "אני מעריך שכן", הוא השיב. "כשמזמינים אותי אני מגיע לדיונים, אני מוזמן פחות היום. תמיד אפשר להגיד שיש דיונים אולי שלא רלוונטים אליי, אבל אני מוזמן פחות. זה מפנה לי לוז לעשות דברים אחרים". הוא נשאל גם אם הדבר פוגע בעבודתו: "אני חושב שבנושאים שקשורים לפשיעה לא, אבל באינפוט הבטחוני פחות מדי. על המשטרה יש נטל ביטחוני כבד כי העורף הפך לחזית ויש איומים מאוד רלוונטים - כל האיומים בדרומי והצפוני באיו"ש ובירושלים - אני מרגיש שיש לנו פחות מידי במה להביע את דעתינו".

   

  מפכ"ל המשטרה באוניברסיטת תל-אביב, הערב

  מפכ"ל המשטרה באוניברסיטת תל-אביב, הערב

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפני כן, נשאל המפכ"ל בכנס של המועדון העסקי-אקדמי באגודת הידידים של האוניברסיטה בשיתוף "ליברל" לגבי אלימות שוטרים. המפכ"ל השיב: "מי שלא עומד במבחן שליטה עצמית - ימצא את עצמו מחוץ למשטרה".

   

  דבריו של מפכ"ל המשטרה באים על רקע חקירת מח"ש נגד שוטרים המעורבים לכאורה באלימות נגד מפגינים ערבים בחיפה.

   

  רב-ניצב אלשיך אמר: "אני מכיר שרוב האנשים הטובים... בכל מיני תפקידים, במבחן של שליטה עצמית הם לא מצליחים לעבור אותו ולכן צריך להיזהר. שליטה עצמית היא אחד האתגרים הגדולים ביותר והמורכבים ביותר של שוטר. אני מזכיר את נהג המשאית (הכוונה למאזן שוויקי, פלסטיני שהוכה במרץ 2017. א"ב), מי שהכה אותו היה יס"מניק, הוא היה קצין בדובדבן, מלח הארץ. במבחן של שליטה עצמית הוא לא עמד. לכן, כל אחד ששואל אותי את השאלות האלה, ישאל את עצמו האם הוא עומד במבחן של שוטר בשליטה עצמית. אחרי כל מה שאמרתי - כל מי שלא עומד - ימצא את עצמו מחוץ למשטרה".

   

  הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
  ההפגנה בחיפה בשבת(צילום: גיל נחושתן)

   

  מוקדם יותר היום הגישו נציגי עדאלה למח"ש בקשה לפתוח בחקירה מיידית נגד השוטרים שנכחו הן במשמרת המחאה בחיפה והן בתחנת המשטרה באותו ערב, "נוכח האלימות הקשה שהופנתה כלפי הנוכחים". השוטר החשוד בתקיפתו של ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, נחקר פעם נוספת במשרדי מח"ש ואף הורחק מתפקידו לכמה ימים לצורכי החקירה.

   

  במכתב טענו כי המשטרה התייחסה למשמרת המחאה כהפגנה לא ברישיון ולכן הגיעה לשם בכוחות מתוגברים. "כוחות המשטרה איגפו את האזור באמצעות שוטרים ומחסומים, ויצרו טבעת סביב הנוכחים במשמרת המחאה, באופן המונע כניסה או יציאה אל האזור.

   

  ההפגנה בחיפה נערכה במחאה על האירועים בעזה וכצעד של תמיכה בתושביה. במהלכה נעצרו 21 מפגינים, אך בית המשפט שחרר אותם מאוחר יותר - בניגוד לעמדת המשטרה, לאחר שהתפרסמה הפגיעה בפרח, שטוען כי שוטר שבר את רגלו בעת מעצרו.

   

  מפכ"ל המשטרה התייחס לחקירה אתמול ואמר: "מח"ש מקבלת את כל החומרים וחוקרת ככל שנראה לה. אם יש לה ראיות בתהליך עוד אפילו לפני שסיימה את החקירה, שבגינה אפשר לשקול צעדים פיקודיים, היא מעבירה לנו".

   

  במקביל, האיחוד האירופי קרא לישראל לחקור את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח. בהודעה נמסר בנוסף כי "הארגון ימשיך לפעול למען החברה האזרחית באירופה, בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים".

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים