שתף קטע נבחר

אלו 3 הגורמים שפוגעים ביעילותו של טיפול בבוטוקס

נטילת אנטיביוטיקה, דיכאון ועמידות לחומר עלולים לקצר את משך יעילותו של הטיפול ולגרום לכך שתוצאותיו תתפוגגנה מהר הרבה יותר. מה הפתרון?

טיפולי הבוטוקס הם הטיפולים האסתטיים הנפוצים ביותר ברפואה האסתטית בארץ ובעולם. טיפולים אלה הם קצרים, תוצאותיהן ניכרות היטב לעין ומחירם זול יחסית לטיפולי מילוי הקמטים בחומרי מילוי או טיפולי הלייזר ומתיחות הפנים. עם זאת, תוצאות טיפולי הבוטוקס נותרות גם לפרקי זמן קצרים יותר מהטיפולים האחרים.

 

טיפול בוטוקס אשר מבוצע לראשונה נותן תוצאות הנותרות לפרקי זמן של 4-5 חודשים בטרם התפוגגות מלאה. אולם, קיימים מספר גורמים העלולים לקצר את משך יעילותו של הטיפול ולגרום לכך כי תוצאותיו תתפוגגנה מהר הרבה יותר.

 

במהלך תקופה של כעס ניתן לזהות העמקה של קמטי הזעף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
במהלך תקופה של כעס ניתן לזהות העמקה של קמטי הזעף(צילום: shutterstock)

סיבות המקצרות תוצאות טיפול בוטוקס:

 

1. עמידות המטופלים לרעלן

הסיבה הנפוצה ביותר לקיצור משך הישארות תוצאות טיפולי הבוטוקס היא פיתוח עמידות בקרב מטופלים שעברו טיפולי בוטוקס לעיתים קרובות מדי. ביצוע טיפול בוטוקס בפרקי זמן הנופלים מארבעה חודשים מעלים הסיכון לייצור עמידות לרעלן. העמידות נוצרת כאשר מערכת החיסון שלנו מזהה את החלבון המהווה את רעלן הבוטוליניום הקרוי בשמו המסחרי- בוטוקס.

 

עמידות זו באה לידי ביטוי בקיצור דרמטי של תוצאות הטיפול עד לחוסר תגובה מוחלט. תפעה זו היא ככל הנראה בלתי הפיכה והיא מתחוללת במקביל עם כל התכשירים המכילים הרעלן (בארץ מדובר ב"דיספורט" ו"בוטוקס" וגם בתגובה לרעלני הבוטוליניום ממותגים נוספים שטרם אושרו לשימוש בישראל).

 

קראו עוד:

חומר מילוי או בוטוקס: איך לבחור את הטיפול הקוסמטי המתאים?

כמה זמן מחזיק בוטוקס? המדריך להעלמת קמטים

סוף לקמטים: 10 טיפים על טיפולי בוטוקס

 

2. נטילת אנטיביוטיקה במהלך השבועיים הראשונים לאחר הטיפול

סיבה נפוצה אחרת לפגיעה ביעילות טיפולי הבוטוקס היא נטילת אנטיביוטיקה מהסוגים המקובלים לטיפול בזיהומים בדרכי השתן או דרכי הנשימה העליונות, במהלך הימים הראשונים שלאחר ביצוע טיפול הבוטוקס.

 

תכשירים אנטיביוטיים יוצרים ככל הנראה תחרות באתרי קליטת הרעלן בשרירים, ובכך מונעים מהטיפול לבצע את שיתוק השרירים הרצוי. תופעה זו ניתנת לתיקון אם במהלך הביקורת, כעבור שבועיים ממועד ההזרקה ותום הטיפול האנטיביוטי, יבוצע טיפול מתקן.

 

3. סטרס דיכאון או תקופת אבל

בתקופות של סטרס, מצוקה רגשית או אבל אישי ניתן לזהות בבירור היעלמות מהירה יותר של תוצאות טיפול הבוטוקס, וזאת ככל הנראה בגלל המימיקה האופיינית לאנשים הסובלים או נמצאים בעצבות רבה.

 

למשל, במהלך תקופה של כעס רב ניתן לזהות את העמקתם המהירה של קמטי הזעף האופייניים שבין הגבות ובמקרים של עצב עמוק ניכרת התכווצות והקטנה מחודשת של מפתח ארובות העיניים וצניחתן של הגבות בקצותיהן.

 

ד"ר אודי בר הוא מומחה לעיכוב תהליכי הזדקנות

 

שימושים נוספים לבוטוקס:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סטרס משפיע על יעילות הטיפול
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים