שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא לישראליות: מש' הבריאות חוסם את תורם הזרע המפורסם

  ארי נאגל, פרופסור למתמטיקה מניו יורק, הוא תורם הזרע המפורסם בעולם עם לפחות 33 צאצאים ברחבי הגלובוס. לדבריו, משרד הבריאות בישראל אסר על אישה ישראלית לעשות שימוש בתרומתו בשל זהותו הידועה. משרד הבריאות: "קיימת הגבלה לקבלת תרומות זרע מאותו תורם"

  משרד הבריאות הישראלי אסר על שימוש בזרע של תורם הזרע המפורסם בעולם. כך טוען ארי נאגל (42), פרופסור למתמטיקה מהאוניברסיטה של העיר ניו יורק, שהוכתר על ידי הניו יורק פוסט כתורם הזרע הידוע ביותר בעולם, לאחר ש-33 תינוקות ברחבי הגלובוס נולדו כתוצאה מתרומתו.

   

  נאגל, נשוי ואב לשלושה ילדים, הסביר בראיון לעיתון האמריקאי כי המניע שלו לתרומותיו הסדרתיות הוא אלטרואיסטי. "אני פשוט אוהב לראות את השמחה של האימהות והילדים", נימק נאגל והוסיף: "אני גם לא צריך לקום בלילה מהבכי של התינוק".

   

  עוד בנושא:

  מה המצב המשפטי של תורם זרע ידוע?

  הפרופ' היהודי שתורם זרע בחינם בכוס של סטארבקס

  מותה של תרומת הזרע האנונימית?

  גילו בפייסבוק שהם אחים מאותו זרע תורם מחו"ל

   

  הוטס ארצה כדי לתרום זרע

  לפני כשנה ביקר נאגל בישראל. הניו יורק פוסט מפרסם כי אישה בת 43 מימנה את טיסתו של נאגל ארצה כדי לקבל ממנו תרומה של זרעו, אך משרד הבריאות מנע את מהלך. לדברי נאגל, על הקליניקה שבה התבצעה התרומה נאסר לעשות שימוש בתרומתו משום שזהותו ידועה.

   

  מתוך הכתבה על נאגל בניו יורק פוסט ()
  מתוך הכתבה על נאגל בניו יורק פוסט

   

  החוק בישראל קובע כי על תרומת זרע להיות אנונימיות – מקבלי התרומה אינם יודעים את זהות התורם והתורם אינו יודע את זהות מקבלי הזרע.

   

  עו"ד ויקטוריה גלפנד, המתמחה במשפט פריון, מסבירה כי "בישראל אסור לתרום זרע כשזהות התורם ידועה. אם זהותו של האב הגנטי ידועה, כל אחד מהצדדים יכולים לדרוש מבית המשפט הכרה באותה אבהות כדי להחיל זכויות וחובות של הורה, כגון חובת תשלום מזונות וזכויות התראות".

   

  עו"ד גלפנד מוסיפה כי תורם שמעוניין לתרום זרע באופן לא אנונימי נדרש להציג הסכם עם הנתרמת לפיו הוא מודע לכך שעל האב עשויות לחול חובות כתוצאה מאבהותו. "משרד הבריאות מחייב להציג הסכם בין תורם ונתרמת שאינם נשואים שבו הם מצהירים בין היתר שהם מודעים לכך שעל האב יחולו זכויות וחובות כאב, בלי תלות במה שהם הסכימו ביניהם בחוזה פרטי. הם נדרשים להצהיר כי הם מודעים לכך שההסכם ביניהם אינו מחייב את בית המשפט, אם המקרה יגיע לפתחו", מציינת עורכת הדין.

   

  החוק בארץ אוסר על תרומת זרע שאינה אנונימית (צילום: shutterstpck) (צילום: shutterstpck)
  החוק בארץ אוסר על תרומת זרע שאינה אנונימית(צילום: shutterstpck)

   

  לדבריו, משרד הבריאות סירב לבקשה לאפשר לאם לעשות שימוש בזרעו של נאגל בטענה כי אין לנאגל כוונה לקיים את הסכם ההורות המשותפת עליו חתם. האישה הגישה תביעה נגד משרד הבריאות בה היא דורשת לאפשר לה להשתמש בתרומתו.

   

  נאגל: הנשים הבטיחו לא לתבוע מזונות

  בראיון שפרסם הניו יורק פוסט עם נאגל בשנת 2016 תיאר הפרופסור כי חמש מהנשים שהרו כתוצאה מתרומתו הגישו נגדו תביעת מזונות. "אני לא יודע מה יותר מפתיע: שחמש תבעו, או ש־17 לא", אמר בראיון, "כולן מודעות היטב לכך שאין שום התחייבות כספית מצדי, ומבטיחות לא לתבוע".

   

  קריסטל, אישה מקונטיקט שיש לה שני בנים בני 6 ו־7 מנאגל, אמרה לעיתון כי היא לא הייתה מודעת להסדר כזה. האם, הוא הוסיף, ציפתה שנאגל יהיה שותף להורות, ולא ידעה שהוא מתכוון להפוך לאבא לילדים רבים. "אלה שתבעו באו מראש לדבר הזה מתוך כוונה לסחוט כסף", הסביר נאגל, "כלכלית זה מביא אותי לפשיטת רגל, אבל לא נורא, אני עדיין מאושר".

   

  מהקליניקה בה מאוחסנת התרומה נמסר בתגובה כי "אנו פועלים אך ורק על פי הנחיות משרד הבריאות, ועל כן אנו ממליצים לפנות אליו לתגובה רשמית בנושא"

   

  "ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בתקופה האחרונה פנו למס' בנקי זרע בארץ מספר נשים המבקשות לקבל תרומת זרע מתורם זה, לעמדת משרד הבריאות הדבר נעשה בניגוד לחוק ולנהלים בנושא.

    

  "לפי סעיף 5 לתקנות בריאות העם (הפריה חוץ גופית), התשמ"ז - 1987 ישנן שתי אפשרויות להפריית ביציות אישה בישראל: באמצעות שימוש בזרע תורם אנונימי או באמצעות שימוש בזרע בן זוגה, לפיכך אסורה בישראל קבלת תרומת זרע מתורם שאינו אנונימי.

    

  "כמו כן בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות קיימת הגבלה לקבלת תרומות זרע מאותו תורם, על כן משרד הבריאות הנחה שלא לקבל תרומות מתורם זה ולא לעשות בתרומות אלו שימוש.

   

  "מהמידע בתקשורת עולה כי תורם זה אף תורם זרע, בין היתר, לנשים רבות מחוץ לישראל ונולדו לו ילדים רבים. הנושא הגיע אף לפתחו של בית המשפט ואנו מנועים מלפרט אודות ההליך, למעט העובדה שבשלב זה נמחקה התביעה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תורם הזרע הידוע בעולם - ארי נאגל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים