שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

    הקעקוע הבא שלכם יכול להציל את חייכם

    ביום עיון שנערך הסבירו רופאי עור למקעקעים כיצד לזהות נגעי עור המצריכים בירור רפואי. "נתקלתי במקרים רבים בהם ביקור אצל קוסמטיקאית הוביל לזיהוי מוקדם של סרטן העור והציל חיים. אין סיבה שזה לא יקרה גם במכוני הקעקועים", מתאר פרופ' אבשלום שלום שהעביר את ההדרכה

    עושה רושם שטרנד כתובות הקעקע הוא לא אופנה בת חלוף, תרתי משמע, ובאגודה למלחמה בסרטן החליטו לרתום את המגמה כדי להציל חיים. ביום עיון שהתקיים לאחרונה עבור בעלי מכוני קעקועים ופירסינג ביוזמת מחוז תל אביב של משרד הבריאות הקנו הרופאים למקעקעים כלים לזיהוי נגעים בעור שעשויים להיות סרטניים.

     

    "מקעקעים הם בעלי מקצוע שנחשפים לחלקים בגוף שבדרך כלל אחרים לא רואים", מסביר פרופ' אבשלום שלום, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים מאיר ויועץ של האגודה למלחמה בסרטן.

     

    עוד בנושא:

    לפני שאתם עושים: קעקועים - 7 הסכנות החמורות

    דו"ח: ליקויים תברואתיים חמורים במכוני קעקועים במרכז

    3 סימנים בעור שמרמזים: אולי מדובר בסרטן

    מדריך: כתמי העור שמחייבים לרוץ לרופא

     

    "מקעקע עירני בהחלט יכול להציל חיים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
    "מקעקע עירני בהחלט יכול להציל חיים"(צילום: EPA)

     

    פרופ' שלום מוסיף כי "המטרה של יום העיון, שנערך ביוזמת מחוז תל אביב של משרד הבריאות, עם בעלי מכוני הקעקועים הייתה לתת להם כלים לבצע סינון ראשוני של נגעי עור חשודים כדי לעודד לגשת לרופא עור שיאבחן האם מדובר בנגע מסוכן".

     

    עוד הוא מציין כי באגודה למלחמה בסרטן כבר קיימו מספר ימי עיון דומים לבעלי מקצוע הנחשפים לעור של אחרים, כגון קוסמטיקאיות ומעצבי שיער, הדרכות אשר תרמו לאבחונים מוקדמים של סרטן העור. "נתקלתי באופן אישי במקרים רבים בהם ביקור אצל קוסמטיקאית ערנית, שמודעת לסכנות הנשקפות מנקודות חן ושומות חשודות, הובילו לאבחון מוקדם של סרטן העור ובכך, כנראה, הצילו חיים של לקוחות".

     

    כיסוי נגע בקעקוע עשוי למנוע אבחון מוקדם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
    כיסוי נגע בקעקוע עשוי למנוע אבחון מוקדם(צילום: EPA)

     

    "הזיהוי של בעלי מקצוע לנגעים מסוכנים הוא מדויק בדרך כלל", מוסיף פרופ' שלום, "קוסמטיקאית או מעצב שיער שמסבים את תשומת הלב של לקוח לנקודת חן חשודה יכולים להוות זרז חשוב מאוד לתהליך האבחון המוקדם. אנשים נרתעים פעמים רבות מלגשת לרופאים, ודווקא אבחנה של בעל מקצוע שהולכים אליו באופן שגרתי יביא רבים מהם לבדיקה. אין סיבה שגם לביקור אצל מקעקע לא תהיה תוצאה דומה".

     

    שי דאודי, בעל מכון לפירסינג ולקעקועים ברחוב שינקין בתל אביב, אשר לקח חלק בהדרכה, אומר: "במהלך כל יום העבודה שלנו אנחנו נחשפים לחלקים בגוף של הלקוחות שלא בהכרח נחשפים לאחרים. רופאי העור הסבירו לנו איך לבצע סינון ראשוני ולזהות נגעים חשודים. זה משהו שלא בהכרח נמצא במודעות שלנו המקעקעים, ולכן ליום עיון כזה יכולות להיות השלכות מאוד חשובות".

     

    בנוסף, ביום העיון הוסברה למקעקעים החשיבות של הימנעות מכיסוי שומות ונקודות חן בכתובות קעקע. קעקועים עשויים להסתיר את הנגעים המסוכנים ולעכב זיהוי מוקדם של סרטן עור. 

     

    אילוס קעקוע קעקועים (צילום: shutterstock)
    לרתום את הטרנד להצלת חיים(צילום: shutterstock)

     

    בחודש אפריל אשתקד פורסם בכתב העת הרפואי JAMA Dermatology מאמר אשר נותן ביטוי מספרי למודעות הנמוכה של מקעקעים לאיסור - יותר מ-45% מהמקעקעים שהשתתפו בסקר השיבו כי הם לא נמנעים מכיסוי נקודות חן או שומות בכתובות קעקע. רק 28% מהמקעקעים נמנעו לקעקע נגעים בעור בשל החשש מכיסוי נגע שעשוי לגרום לסרטן העור.

     

    "הוסבר לנו על חשיבות האיסור של קעקוע חלקי עור עם נגע עליהם", מפרט דאודי, "הוסבר גם שאסור לקעקע מקומות בעור שהוסרו מהם נגעים בשל הסיכוי שהנגעים יחזרו ולא ניתן יהיה להבחין בהם בגלל הקעקוע. זה מידע מאוד חשוב. אם נוכל לעזור לאנשים לאבחן סרטן מוקדם זה דבר מדהים".

     

    נגעים החשודים כגידולים סרטניים מאופיינים בצורה לא סימטרית, בגבולות לא מוגדרים, בגוון צבע לא אחיד ובגודל וגבוה חריגים.

     

    מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן תיארה לאחר יום העיון כי "בכל חודש מתגלים בישראל כ-140 חולי מלנומה חדשים וכ-15 איש נפטרים מהמחלה.

     

    "אנשים בעלי שומות מרובות או בעלי סיפור אישי או משפחתי של סרטן העור צריכים לשים לב במיוחד לשינויים ולהיות במעקב. בכל מקרה מומלץ לכל אדם בכל גיל לשים לב לשינויים על העור ואם זיהיתם נקודות חדשות או שינוי בנקודות קיימות חשוב לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל הרופא".

     

    צפו בהילוך איטי של קעקוע: 

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    צילום: shutterstock
    נחשפים לחלקים בגוף שאינם גלוים
    צילום: shutterstock
    ד"ר רק שאלה
    מחשבוני בריאות
    פורומים רפואיים
    מומלצים