שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד החקלאות החליט לא לייקר את החלב הגולמי עד הדיון בבג"ץ
  הוועדה הקובעת את מחיר החלב הגולמי שהרפתות מוכרות למחלבות, החליטה על ייקור בשיעור גבוה מהמצופה. עם זאת, משרד החקלאות לא יפרסם ברשומות את העלאת המחיר עד לדיון בבג"ץ, ושר האוצר עדיין לא אישר למחלבות לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח

  נמשכת הדרמה בענף החלב: ועדת היישום, שחבריה קובעים את מחיר החלב למחלבות, החליטה להעלות מהבוקר את מחיר המטרה של החלב ב-8.25 אגורות - שיעור גבוה מהמצופה - ל-203.67 אגורות. עם זאת משרד החקלאות לא יפרסם ברשומות את העלאת המחיר עד לדיון בבג"ץ בעניין מחיר החלב, בעקבות עתירה שהגישה חברת טרה.

   

  לידיעות קודמות בנושא בערוץ הצרכנות:

  גל ההתייקרויות: גם מחירי מוצרי החלב יעלו

  משבר מחירי החלב: טרה עתרה לבג"ץ

  נדחתה בקשה לייצוגית נגד תנובה

   

  מחיר המטרה הוא מחירו של החלב הגולמי, הנמכר למחלבות בשער הרפת. בסך הכל מחירו עלה מאז 2016 בשיעור של 10.77%, מבלי שהמדינה מאפשרת למחלבות להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח לצרכנים. בכך, לטענת טרה ותנובה, נפגעת רווחיות המחלבות שמפסידות כסף.

   

  הנפגעת העיקרית מכך היא תנובה, שלטענתה הפסידה כבר 150 מיליון שקל. גם שטראוס נפגעת מכך, למרות שיש לה מעט מוצרים מפוקחים. עם זאת ייקור המוצרים המפוקחים (כגון חלב בקרטון ובשקית, חמאה, שמנת חמוצה ומתוקה, גבינה לבנה, גבינות צהובות עמק וגלבוע במעדניה, ואשל) מאפשר לחברות להעלות גם את מחירי מוצרי החלב הלא מפוקחים. 

   

  הרפתנים מאיימים בגביית המחיר החדש 

  במשרד החקלאות אמרו ל-ynet שהחלטת הוועדה לא הגיעה למנכ"ל המשרד, וכשתגיע הוא יבדוק אם ההחלטה על העלאת המחיר נעשתה כחוק. גם אם כך, כאמור, יש הנחיה משפטית שלא לפרסם ברשומות את המחיר החדש של החלב עד הדיון בבג"ץ בעתירת טרה.

   

  הרפתנים אומרים מנגד כי הם יחלו לגבות את המחיר החדש, משום שלפי הייעוץ המשפטי שהם קיבלו, הם לא צריכים את חתימת מנכ"ל משרד החקלאות כדי להעלות את המחיר על פי חוק. אולם בכל מקרה המחלבות משלמות להם בסוף החודש בשוטף פלוס 14, כך שעד אז ייתכן שתהיה החלטה בנושא בבג"ץ. 

   

  במחלבות אמרו ל-ynet שאם המחיר ימשיך לעלות בלי ששר האוצר משה כחלון יחתום על הצו לייקור המוצרים שבפיקוח, המחלבות עשויות להפסיק או להפחית את ייצור המוצרים המפוקחים, או לעכב בכוונה את התשלום לחקלאים. מהמחלבות נמסר בתגובה שעדכון המחירים עדיין לא הגיע לידיהן.

   

  הדיון שכינס האוצר התפוצץ 

  במקביל, כינס הבוקר משרד האוצר דיון בהשתתפות נציגי משרד החקלאות, מועצת החלב ונציגי משקי הקיבוצים והמושבים, אולם הדיון התפוצץ בעקבות חוסר הסכמה בין הצדדים. נושא הדיון היה הסדרת שוק החלב.

   

  פקידי האוצר מבקשים לשנות את שיטת חישוב מחיר המטרה, ולקבוע אותו לפי מחלבות המייצרות מינימום של 1.5 מיליון ליטר בשנה, לעומת 700 אלף ליטר היום. זאת במטרה להפחית את עלויות הייצור הקובעות את המחיר. הרפתנים מבקשים שינוי מתון יותר, חישוב לפי 1.2 מיליון ליטר חלב, וכן את תמיכת האוצר ברפתות הקטנות הללו. כמו כן דורשים הרפתנים להגביל את הייבוא במכס.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים