שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחאה נגד הגיוס: "ספרדים לצבא, אשכנזים לישיבה"

  "זאת חליפתי, זה הספרדי ילך לצבא, ואני אכנס ואלך ללמוד בפוניבז'": מחאת חוק הגיוס עוברת למגרש העדתי, בעזרת מסרים בוטים בטענה כי תלמידי ישיבות מהשכבות החלשות – בדרך כלל, מזרחיים – הם שעתידים לשלם את המחיר עליו, כאשר ייאלצו לעזוב את בית המדרש ולהתגייס לצבא

  פשקוויל גזעני ()
  "הספרדי לצבא"

   

  גורמים חרדים המתנגדים לחוק הגיוס מפיצים בימים האחרונים חומרי הסברה נגד החוק, ובהם מסרים בוטים הרומזים כי הוא גורם לאפלייתם לרעה של בני עדות המזרח - לטובת האשכנזים. במודעות ומנשרים שנתלו וחולקו בריכוזי המגזר נראה תרנגול במהלך טקס "כפרות", לפני שחיטתו, ולצדו הכיתוב: "זאת חליפתי, זה הספרדי ילך לצבא, ואני אכנס ואלך ללמוד בפוניבז'".

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  מתנגדי החוק שאושר היום (א') בממשלה, משתמשים באלמנטים מהמנהג העתיק, המזוהה עם ערב יום הכיפורים, כדי לבטא את טענתם לפיה תלמידי ישיבות מהשכבות החלשות – בדרך כלל, מזרחיים – הם שעתידים לשלם את המחיר עליו, כאשר חלקם ייאלצו לעזוב את בית המדרש ולהתגייס לצבא. רק כך יוכל הציבור החרדי לעמוד ביעדי הגיוס הקבועים בחוק, וממילא צעירים מהזרם המרכזי, תלמידי הישיבות האשכנזיות המובחרות, יוכלו להמשיך ללמוד בבטחה, בלא שתחול עליהם חובת השירות.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  טענתם המסורתית של אנשי הפלג הירושלמי וחרדים מחוגי ה"קנאים" היא שצה"ל מפעיל מערך שלם של "פיתויים" שמטרתו לגרום לבני הישיבות לוותר על לימוד התורה ולהתגייס, ומאופן טבעי התלמידים המתקשים, או כאלה שמגיעים משולי החברה (למשל, ממשפחות של חוזרים בתשובה), הם "טרף קל" מבחינת הצבא.

   

  לחץ מתגבר מצד הרבנים הספרדים

  מחאת הקיצוניים מכוונת בעיקר כלפי הפוליטיקאים החרדים ממפלגות ש"ס ו"יהדות התורה", המעניקים להצעה שתובא מחר להצבעה הסכמה שבשתיקה, ובכך לכאורה מפקירים את המזרחיים.  

   

  צילום: ליהי קרופניק

  צילום: ליהי קרופניק

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בתוך כך צפויה להיערך מחר (יום ב') עצרת גדולה של רבנים וראשי ישיבות בולטים בציבור החרדי הספרדי נגד חוק הגיוס – סמוך לקברו של הרב עובדיה יוסף. הכינוס נערך בניגוד לעמדת ש"ס, אך בין משתתפיו יהיו רבים המזוהים איתה ובעלי השפעה על מצביעיה, כשהמטרה היא להגביר את הלחץ על מועצת חכמי התורה ועל היו"ר, אריה דרעי, נגד החוק המוצע.

   

  בדיון חירום מוקדם שנערך בשבוע שעבר התבטאו הרבנים הספרדים בחריפות נגד חוק הגיוס וטענו כי צה"ל מנסה "להפיל בחורים תמימים ברשתם". בין השמות הבולטים שהשתתפו בכינוס היו ראש הישיבה היוקרתית "פורת יוסף", הרב משה צדקה, וראש ישיבת "יקירי ירושלים", הרב יהודה כהן, שצפויים להופיע גם בעצרת מחר.

   

  הרבנים הביעו "חרדה גדולה" ממה שהם מגדירים "המשך הפגיעה בעולם התורה והניסיונות הבלתי פוסקים להביא לגיוס בני ישיבות", וטענו כי השירות בצבא הוא בגדר "ייהרג ואל יעבור" (כלומר, איסור דתי שמוטב למות מאשר לחטוא בו). הם האשימו את מנסחי ההצעה בכניעה ל"גחמות הבג"ץ ושונאי התורה", ואת הצבא בכך שהוא מפעילי "ציידים שפלים", שמשימתם היא "לצוד נפשות מתוך המחנה בעד בצע כסף".

   

  "אין לשום בחור או אברך בכל רמה רוחנית להתגייס חלילה וחס לשום מסלול שהוא", קבעו המשתתפים. "לא לצבא ולא לשירות לאומי ואזרחי".

   

  תוקפים מבית

  הרבנים הזהירו כי אישור ההצעה יגרום להם להצטרף לעמדת הפלגים החרדים הקיצונים, כמו הפלג הליטאי הירושלמי: "אם חלילה יעבור החוק או חלקו, נקרא לכל בני הישיבות הקדושות שלא להגיע כלל ללשכת הגיוס" (כלומר, אפילו לא לשם קבלת פטור או דחיית שירות).

   

  הם הביעו "מחאה חריפה והתנגדות מוחלטת לכל פרטיו וסעיפיו של חוק הגיוס", וקראו לפוליטיקאים החרדים שלא להעניק לו אפילו לא הסכמה שבשתיקה. "מי שייתן ידו לחוק זה או חלקו ,עתיד לתת את הדין והקולר יהא תלוי בצווארו", הזהירו.

   

  על הח"כים החרדים (כשהכוונה היא בעיקר לחברי סיעת ש"ס) כתבו כי אם לא יתנגדו באופן ברור ומוחלט לחוק, "נכריז בשער בת רבים כי הם אינם שלוחינו ואין ליתן כוח בידם, ושום תירוץ לא יתקבל ביום פקודה". הרבנים חתמו בתפילה לישועה מתוך ההגדה של פסח - "בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקדוש ברוך-הוא מצילנו מידם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים