שתף קטע נבחר

הצעירה שנמלטה: "ברחתי כדי שלא יהרגו אותי"

היא תושבת השכונה וגם לבשה חצאית, אבל זה לא מנע מעשרות חרדים ברמת בית שמש ב' לרדוף אחרי א' בת ה-16 שבסך הכול רצתה להיפגש עם חבריה. "פחדתי", היא מספרת בראיון ראשון ל-ynet. "ברגע שהחרדים רואים בחורה - ישר מתחיל בלגן"

 

א' בת השש-עשרה עדיין בהלם: מהמרדף שהתנהל אחריה בראשית השבוע, כמו גם מהסערה שהתחוללה בעקבות התיעוד, המראה עשרות חרדים הרודפים אחריה בשכונת רמת בית שמש ב'. א' לבשה חצאית, אך "בשביל החרדים זה נקרא לבוש לא צנוע", היא אומרת ל-ynet בתסכול.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בראיון ראשון היום (ג'), משחזרת א', תושבת המקום, את הלילה המפחיד: "ירדנו אני וכמה חברות לרחוב כי רצינו להיפגש עם כמה חברים". לדבריה, "ראינו שיש הפגנה ועמדנו בצד של הרחוב כדי שלא יקלטו אותנו, את הבנות, כי ברגע שהחרדים רואים בחורה - ישר מתחיל בלגן".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

שיפוץ בפולין: רצפת הרפת - מצבות של יהודים

 

"פתאום החברות שלי קלטו חרדים שרצים לעברנו וצעקו לי: תתחילי לרוץ. לא הבנתי מה קורה, חשבתי שהמשטרה תעצור אותם. אבל בתוך חמש שניות קלטתי שאני חייבת לברוח כדי שהם לא יהרגו אותי. זה הקטע שרואים בסרטון. רצתי אחרי החברות שלי וברחתי לחניון, ואני קולטת שני חסידים שמשפריצים על החברה שלי גז פלפל בעיניים. ברחתי לתוך בניין ושמעתי בחוץ צעקות".

 

"פחדתי", א' מספרת. "לא ידעתי מה לעשות. אחרי זמן מה הגיע ידיד שלי ואמר לי שאפשר לצאת החוצה".

 

"זו לא הפעם הראשונה ולא האחרונה"

ומה יהיה? היא לא אופטימית: "זו לא פעם הראשונה ואני מרגישה שזו לא פעם אחרונה. זה קרה לחברה שלי בשבוע שעבר, היא ישבה עם ידיד בשכונה והם רצו אחריהם עם אבנים".

 

ניסיון לינץ בבחורה בבית שמש ()
"פחדתי". רגעי האימה של א'

 

בסרטון שהופץ בוואטסאפ נצפו עשרות חרדים רודפים אחרי הצעירה ברחוב נהר הירדן. למשטרת בית שמש הוגשה תלונה ונפתחה חקירה בנושא.

 

לפני כחודש משמרות הצניעות החלו לפעול נגד הצעירים, ובפרט נגד משפחה חסידת ברסלב, שחלק מילדיה יצאו בשאלה ומשתייכים לחבורה. משמרות הצניעות דרשו מהמשפחה לעזוב את השכונה, ומדי לילה יש עימותים בין הצעירים, שמסתובבים עם "כלבים אימתניים ושוקרים חשמליים", ובין עשרות חרדים.

 

לדבריה, המשטרה ואנשי "עיר ללא אלימות" של עיריית בית שמש הוזעקו כמעט מדי לילה, אך הם לא פועלים בנושא. "חדר המדרגות שלי זה חדר מיון נייד, הנפגעים נכנסים לפה ויוצאים באמבולנסים. אנחנו מבקשים מהמשטרה לבוא מראש ולהיות בשטח, אבל הם באים רק אחרי שמזעיקים אותם. השוטרים עומדים חסרי אונים מול שתי החבורות, החרדים והמתבגרים".

 

דרישה למצלמות אבטחה

מירי שלם, מנכ"לית המכון לאסטרטגיה ציונית ותושבת העיר, טוענת כי "כבר חמש שנים אנחנו תובעים את עיריית בית שמש בגין שלטי הצניעות והאלימות החרדית הקיצונית בשכונת רמת בית שמש ב'." היא קושרת בין האלימות הנוכחית ומה שהיא מכנה "השתיקה של רשויות העיר והזלזול בדרישת בית המשפט להציב מצלמות", שלדבריה "הובילו לתופעות כמו שראינו בסרטון. אם היו מצלמות אולי ההמונים שמתפרעים היו חושבים פעמיים לפני שהם יוצאים בפנים גלויות".

 

שלם מוסיפה כי "ההתפרעויות האלו זה עניין שחוזר על עצמו מדי שבוע. זו אוזלת יד של העירייה והמשטרה גם יחד. כל פעם יש באזז שיש תקיפה ברמת בית שמש, ואז כולם מזדעקים וחוזרים לשגרה. עד שלא יהיו נפגעים בנפש חלילה, לא יתעוררו".

 

אוה מדז׳יבוז׳, מנכ״לית הרשות לקידום מעמד האישה, אומרה כי בכוונתה "לפעול יחד עם היועצות לשוויון מגדרי ברשויות המקומיות ולהבטיח כי המרחב הציבורי לא יכיל שום סוג של הדרה ואלימות כלפי נשים". היא הוסיפה כי "הסיטואציה שנחשפנו אליה היא רגע של שפל מחפיר שאסור לעבור עליו לסדר היום. אני רואה אחריות משותפת לרשויות, לרבנים, למשטרה ולממשלה להתייצב כחזית אחידה שמבהירה שאלימות ברוטאלית כלפי נשים במרחב הציבורי היא פשע חמור שיש לשלם עליו במלוא חומרת הדין. לא ייתכן שנשים בישראל ידרשו להסתובב בליווי אבטחה מחשש שיותקפו".

 

המשטרה: הקורבנות לא מגישים תלונות

ממשטרת ישראל נמסר כי "המשטרה רואה בחומרה כל התנהגות עבריינית מעין זו בין אם על רקע מחלוקת סביב אמונות וערכים או כל נושא אחר ופועלת בהתאם לאכיפה, חקירה ומיצוי הדין עם המעורבים. בניגוד לנטען, כל דיווח המתקבל במשטרה על הפרת סדר ו/או קטטה אלימה נענה בתגובה נחושה ובלתי מתפשרת של המשטרה בשטח.

 

"למרות המציאות שלפיה ברוב המקרים לא מוגשות במשטרה תלונות על-ידי קורבנות העבירה כמתבקש (כולל המקרה שבסרטון), המשטרה היא זו שפועלת באופן יזום לאתר ולמצות את הדין עם המעורבים ולמנוע אירועים מעין אלו. כך גם ביחס לאירוע שנראה בסרטון, בו עצרה המשטרה לחקירה חשוד אחד ובהמשך צפויות מגוון פעולות חקירה נוספות שמטבע הדברים לא נוכל לפרטן בשלב זה.

 

"נדגיש כי ככל שמתקבל במשטרה דיווח או תלונה או לחילופין ככל שעולה חשד שמעשה של אדם עלול להביא להפרת הסדר הציבורי או לפגיעה באחר, משטרת ישראל פועלת בהתאם לסמכות המוקנית לה בחוק, לאכיפת החוק ומניעת עבירות, הכול בכדי לשמור על הסדר הציבורי ולהבטיח את שלום הציבור וביטחונו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים