שתף קטע נבחר

בעקבות חקירת הרב: "משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים"

בעקבות חקירתו של הרב המסורתי שערך חופות פרטיות, תגובות נזעמות גם מצד זרמים אורתודוכסיים, וקריאות לבדק בית במשטרה. המשטרה העבירה לטיפול המחוז והודיעה על ביטול החקירה בשבוע הבא. הנהלת בתי הדין הרבניים: "מדובר באדם שהשיא ממזרים באופן פלילי ובניגוד לחוק"

 

בעקבות חקירתו במשטרה הבוקר (ה') של הרב הקונסרביטיבי שערך חופות – תגובות נזעמות, גם נגד המשטרה, וקריאות להפלת הממשלה. יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי לא ייתכן שהמשטרה תהיה "משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות", כדבריו. הוא קרא לגופים הרבניים הפורמליים: "תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה", ופנה למפכ"ל "לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

במשטרה הודיעו לאחר הפרסומים כי העבירו את הטיפול בנושא למחוז וכי הזימון לחקירה בשבוע הבא מבוטל והוא יזומן לפי הצורך. בהנהלת בתי הדין הרבניים העומדים מאחורי התלונה טוענים מנגד: "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון שבאותו הזמן היו ממזרים, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק. בנוסף, התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בתנועה הרפורמית הביעו "זעם וזעזוע" ופנו בדרישה מהיועץ המשפטי לממשלה "להורות על הפסקת החקירה המבישה המכוונת לא רק נגד הרב חיון, אלא נגד מאות רבנים קונסרבטיבים ורפורמים בישראל ועשרות-אלפי זוגות ישראלים הבוחרים בהם על מנת לערוך את חופותיהם", כדבריהם.

 

דב חיון ()
הרב דב חיון

 

"חקירה זו היא עוד ביטוי להתנהלות הדורסנית והכוחנית של הממסד הרבני בישראל, בגיבוי גורמי שלטון נוספים נגד היהדות הקונסרבטיבית והיהדות הרפורמית", אמרו. "התנהלות זאת לא תרתיע אותנו, ובסופו של יום היא תביא לקריסתו של המונופול האורתודוכסי".

 

פעילות לביטול החוק

ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), מי שמובילה את החוק לביטול עונש המאסר בגין טקס נישואין ללא רישום ברבנות, אמרה כי "מעצרו של אדם בגין טקס חתונה הוא מעשה לא יהודי ולא דמוקרטי, שמשקף אובדן עשתונות מוחלט.

 

"זה שלוש שנים שאני פועלת יחד עם 'עתים' לבטל את אחד החוקים המבישים ביותר שיש לנו בספר החוקים - זה המטיל עונש מאסר בגין טקס נישואים כדת משה וישראל, ללא רישום ברבנות. לכל אורך הדרך אומרים לי שאין מה לדאוג כי החוק לא ייאכף לעולם. והנה הבוקר, במעשה מביש וחסר תקדים, נשלף אדם ממיטתו לחקירה בגלל טקס חופה שקיים".

 

לביא המכהנת גם כיו"ר שדולת עם דת ומדינה, אמרה כי "עצם קיומו של הסעיף הזה בחוק הוא כתם בספר החוקים, ולכן אני שבה ומעלה את התיקון הקורא לבטלו. חוקים מסוג זה הם מה שמרחיק יותר ויותר צעירים מהממסד הרבני. לא ביהדות הם מאסו, אלא בבירוקרטיה הדתית המסואבת, בכפייה הבוטה, בכוחנות ובניתוק.

 

"המעצר הבוקר הוא אחת מנקודות השפל הגרועות ביותר שאליה הגיעו הרבנות הראשית, בית הדין בחיפה, והמשטרה שהפכה כאן לצערי כלי שרת בידי קיצונים. עצוב מאוד שבסמוך ל-ט' באב שוברים את הכלים ומרבים שנאת חינם בישראל. עוד היום אפנה ליועמ"ש שיבחן את חוקיות המעצר ואת השאלה האם הוא עולה בקנה אחד עם המדיניות שפירסם".

 

בעמותת "עתים" הוסיפו: "לא ייתכן שבמדינה יהודית ודמוקרטית, משטרת ישראל תחקור רב מכיוון שערך חופה וקידושין. 'עתים' זיהתה את הסכנה בחוק כבר בשנת 2013 לאחר שהוא עבר במחטף, ללא דיונים מוקדמים, וקבע שמדינת ישראל תהיה המדינה היחידה שתכלא אדם לשנתיים מכיוון שערך חתונה יהודית. לכן, אנו מקדמים הצעה לתיקון החוק יחד עם ח"כ עליזה לביא, שתביא לפתרון המצב האבסורדי ששורר היום".

 

"מישהו צריך לרסן את הרבנות"

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה כי "לא ברור מתי הפכה משטרת ישראל למשטרת דת שעוצרת אנשים על אמונתם וחתונה על פי דרכם. מה שכן ברור זה שהמהלך הכוחני הזה לא יעצור את עשרות-אלפי הזוגות שמתחתנים מכל שנה מחוץ לרבנות ואף אחד לא יצליח לשנות אותה. אני מתכוונת לפנות באופן דחוף לשר לביטחון פנים ולקבל דין וחשבון על ההחלטה הזאת".

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), בעצמה חברת התנועה המסורתית שאליה משתייך הרב חיון, הגיבה בזעם על עיכובו לחקירה: "לא מספיק שהחוק שמחייב רבנים לדווח לרבנות על טקסי חופות הוא בעייתי, מקרה כזה מלמד על ההקצנה המדאיגה בקרב הרבנות שמנסה להשליט כאן משטרת דת ומדיניות הלשנות. מה יהיה הצעד הבא? מעצר נשים שלא ילכו עם כיסוי ראש? עיכובו לחקירה של הרב חיון הוא בניגוד להנחיות היועמ"ש, ולכן פניתי בפנייה דחופה לשר לביטחון פנים ולשר הדתות להתערבותם המיידית".

 

ח"כ כהן פארן הוסיפה: "מישהו צריך לרסן את הרבנות ולהבהיר שבמדינת ישראל יש מקום לכל יהודי. העליונות של האורתדוכסים וניכוס שלהם את אלוהים הוא בלתי מתקבל על הדעת ומדיר את כל היהודים שלא משתייכים לזרם האורתודוכסי, ובהם ישראלים רבים וכמובן יהודי התפוצות. זה מהלך שיוצר קרע עמוק ויהיו לו השלכות על הדורות הבאים שירגישו עצמם חסרי כל זיקה לישראל".

 

סולידריות גם מזרמים אורתודוכסיים

ח״כ קסניה סבטלובה, יו"ר השדולה החילונית, אמרה כי "במקום להילחם נגד המחבלים מיצהר שיידו אבנים על לוחמי מג"ב ופצעו אותם; במקום לפעול ביד קשה וחד-משמעית נגד התוקפים החשוכים והאלימים בבית שמש הרודפים באלימות קשה נשים, המשטרה בראשות ארדן בוחרת לעצור רב מסורתי בגלל שהוא עורך חופות מסורתיות".

 

ח״כ סבטלובה הוסיפה כי "על פי התפיסה הזו יש לעצור את כל רבני הזרם הרפורמי והמסורתי, את כל המפורסמים והמפורסמות שעורכים חתונות ואת כל החרדים המתחתנים במסגרות משלהם, וכל מי שאינם משתפים את הרבנות בחתונתם".

 

בארגון "השגחה פרטית" שהודיע בחודש שעבר על מיזם חופות פרטיות עבור זוגות המעוניינים להינשא "כדת משה וישראל", אך לא ברבנות הממלכתית - אמרו כי "רדיפת עורכי חופות לא תחזיר זוגות לחיק הרבנות, אלא רק תרחיק אותם עוד יותר".

 

"אם פרטי המקרה נכונים, הרי שחקירת איש דת רק מכיוון שחיתן זוגות מחוץ לרבנות, מהווה שפל חסר תקדים במדינת ישראל", הוסיפו. "נראה שהחקירה הזו היא תוצאה של היסטריה הנובעת מאובדן אמון הציבור ברבנות הראשית, וירידה של 4% כל שנה בכמות הזוגות הנרשמים דרכה לנישואין. זה עצוב ומדאיג שיש מי שמעדיפים להלך אימים על אנשי דת, במקום לנסות ולתקן את המדיניות שמלכתחילה גורמת לזוגות להדיר את רגליהם משערי הרבנות.

 

"אנחנו לא נרתעים מההתפתחות ההזויה הזאת. בכוונתנו להתחיל לפעול כבר בשבועות הקרובים כדי לתת מענה אחראי, ותוך התמודדות עם מגבלות החוק, למי שמתחתנים כדת משה וישראל ללא רישום ברבנות. ראש קהילת ׳מוריה׳ בחיפה אינו קשור למערך החופות המתהווה של ׳השגחה פרטית׳ - אבל חשוב לנו להביע סולידריות איתו".

 

בתנועת נאמני תורה ועבודה אמרו כי "אם נכון שבשעת בוקר מוקדמת נלקח רב קונסרבטיבי לחקירה בגין טענות לעריכת חופות באופן לא מורשה, הרי שהדבר מעורר דאגה רבה. אנו מצפים להבהרות מצד רשויות החוק. המקרה מעלה מחדש את הצורך להסדרה מחודשת של נושא רישום הנישואין בחוק, דבר שיביא לחיזוק מוסד הנישואין כדת משה וישראל".

 

"גם הקונסרבטיבים מחויבים לשמור חוק"

מנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, המייצג את הרב חיון, הודיע כי יפנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה במחאה חריפה על העמדת משטרת ישראל לרשות הממסד הרבני האורתודוכסי, כדבריו, "כדי להיאבק את מאבקה נגד חופש דת ומצפון בישראל".

 

הרב אבי חיון ()
הרב אבי חיון

 

רגב מדגיש בפנייתו כי בעבר דרש את הבהרת מדיניות פרקליטות המדינה באשר להעמדה לדין על עריכת נישואין מחוץ לרבנות, והובהר לו בכתב כי החוק יופעל רק במקרים שבהם הנישואין מוכרים על ידי הרבנות על פי ההלכה (ולפיכך ניתן לרושמם). הוא אומר כי "ברור שזה אינו המקרה, ולפיכך נדרשו הפרקליטות והמשטרה לעצור את החקירה ואת הפגיעה הגוברת בחירות הנישואין וחופש הדת בישראל".

 

ח"כ אלעזר שטרן אמר כי  "כך נראית מלחמה מתוך ייאוש, כך נראית יהדות במצוקה, כך נראית רבנות שלא מבינה על מה נחרב בית המקדש ועל מה נצום בתשעה באב. חבל שמשטרת ישראל משמשת כלי שרת בידיה".

 

"הצבועים באופוזיציה"

בתנועת "האיחוד הלאומי" מסרו בתגובה כי "חייבים לזכור שמדינת ישראל היא מדינה יהודית וסמכויות הנישואין בה נמצאים על פי חוק אך ורק תחת הרבנות הראשית לישראל. ככל הידוע לנו גם אנשים קונסרבטיבים מחוייבים לשמור חוק במדינת ישראל, גם אם הם לא אוהבים אותו".

 

הם הוסיפו כי "דווקא בתקופה שגורמים ליברלים קיצוניים מנסים לפגוע בסמכויות הרבנות הראשית בענייני גיור, נישואין וכשרות, חשוב לשמור על הממלכתיות ועל שלטון החוק".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף מנגד את חברי האופוזיציה שהתבטאו נגד החקירה, וכינה אותם "צבועים": "איפה אתם כל אותם פוליטיקאים שזועקים שבר השכם והערב נגד הפגיעה בשלטון החוק? איפה אתם המתחסדים שמסבירים לנו בשצף קצף שאסור לתקוף את המשטרה? מה קרה? המעצר היום הוא בניגוד לאג'נדה אז אפשר לתקוף את המשטרה, אבי גבאי? אז שלטון החוק אינו חשוב, יאיר לפיד? אין גבול לפוזיציה?"

 

הוא אמר כי "לגופו של עניין, שליפה של אדם בשעת בוקר מוקדמת היא אכן פרקטיקה משטרתית מיותרת ומזיקה. אבל, וזה אבל גדול, חוק הוא חוק ומי שעובר עליו צריך לעמוד לדין. אני מחזק את ידיהם של הרבנות ושל משטרת ישראל. השארת תחום הנישואין והגירושין בידי הרבנות הראשית על פי דין תורה, היא חשובה וקריטית כדי שנישאר כאן עם אחד ונוכל להתחתן אחד עם השני גם בעוד כמה דורות ללא חשש ממזרות ומבלי שנצטרך לנהל ספרי יוחסין", הוסיף. "הדרישה קצרת הרואי לשנות את זה היא חסרת אחריות ונעשה הכול כדי למנוע אותה".

 

בארגון ליב"ה כינו את הרב הקונסרבטיבי "פורע חוק", ומסרו כי "לא מפתיע לראות איך פתאום נזעקים כל אבירי שלטון החוק על מעצרו של חיון". לדבריהם, "החוק במדינה, השומר על נישואין וגירושין בסמכות הרבנות הראשית, נועד לשמור על זהותה היהודית של המדינה ועל אחדות העם. חיון ותומכיו מאיימים במהלכים חסרי האחריות שלהם לפלג את העם, לחתור תחת המדינה היהודית ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה. מצער לראות איך כל הגורמים הליברליים שנזעקו פתאום לא מבינים את מה שהבין ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, ששמירה על נישואין וגירושין בסמכות הרבנות הראשית היא הערובה לשמירה על העם היהודי ועל המדינה היהודית".

 

עוד הוסיפו בליב"ה: "מדינת חוק שחפצה לשמור על זהותה היהודית, יסוד הקיום שלה, צריכה להמשיך ולאכוף את החוק נגד עבריינים שמאיימים להפוך את המדינה למדינת כל אזרחיה בדיוק כפי שכל אזרח לא היה רוצה ללכת ללכת לרופא מתחזה שעלול להביא למותו של הפציינט".

 

"אין זמן למעקפים"

ח״כ רחל עזריה (כולנו) הגיבה כי "לא יכול להיות שבשבוע של תשעה באב שבו חרב בית המקדש על שנאת חינם, נעשה מהלך כזה. אין שום בעיה הלכתית בקידושין אלו, זה רק עניין שימור הכח של מונופול הרבנות. הציבור בישראל הבהיר מזמן שהוא מעוניין ביהדות אך לא מוכן לשלם את מחיר מונופול הרבנות. אני קוראת לכל בעלי העניין לשבת יחד ולמצוא פתרון למשבר האמון החמור של הציבור ברבנות לטובת כולם״.

 

אהוד ברק אמר בתגובה לאירוע: "הטרפת משתוללת. ראש הממשלה נהיה סמרטוט. סמרטוט רצפה. מעצר הרב בחיפה, משום שחיתן על פי כללי הקהילה המסורתית, הוא מעשה מטומטם שפוגע ביסודות כל מה שמחבר אותנו ליהדות העולם - ובו זמנית בזכויות הפרט של כל אזרח במדינה. חרפה כזאת צריך להסיר. ממשלה שבה זה קורה - צריך להפיל".

 

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) אמר כי "האווירה המרעילה שמייצר 'חוק הלאום' מביאה לא רק לרדיפה אחרי דרוזים ומוסלמים, אלא גם אחרי יהודים מהזרם ה'לא נכון'. כל חטאו של הרב חיון הוא שאיחד בין זוגות וחיתן אותם לפי רצונם".

 

אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מסר בתגובה: "אין שום אפשרות אחרת מלבד חקיקה מיידית של חוק לנישואים אזרחיים, אין לנו יותר זמן למעקפים. עם תחילת המושב הבא תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק לנישואים אזרחיים, ואנחנו נראה מי תומך בישראלים ומי תומך ברבנות. עד אז, מצפים מראש הממשלה שממנו נושבת הרוח הרעה הזו להתקשר להתנצל בפני הרב חיון".

 

יו"ר נעמת, גליה וולוך, אמרה כי "מדובר בשערורייה מבישה ובמעשה לא שפוי. מעצר הרב מנוגד להיגיון הבריא. במקום לחבק רבנים שמנגישים את היהדות לציבור הרחב ופועלים לקירוב לבבות, מדינת ישראל עוצרת ומשפילה אותם. אני קוראת לממשלה ולמשטרה לשים סוף לטירוף הזה ומיד".

 

הרב דב חיון, רב קונסרבטיבי העומד בראש הקהילה המסורתית "מוריה" בחיפה, התעורר לפנות בוקר (ה') לקול דפיקות שוטרים על דלת ביתו. השוטרים הגיעו לקחת אותו לתחנת המשטרה בעיר בעקבות תלונה על עריכת חופות מחוץ לרבנות.

 

המשטרה: רשות שיפוטית קבעה - מחובתנו לחקור

במשטרת ישראל מסרו בתגובה כי "מחובתה של משטרת ישראל לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל", כדבריהם. "גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה בית הדין מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב, לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל.

 

"בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע, זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר (ה') - בסיומה שוחרר. יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק (הרשות המחוקקת) ולהחלטות שיפוטיות (הרשות השופטת). מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים על פי חוק לאכוף את אותן החלטות".

 

היועץ המשפטי לממשלה פרסם לאחרונה חוות דעת, שלפיה אין לפתוח בהליכים פליליים נגד חשודים בעבירה זו. הרבנות ביקשה למצות את הדין עם העבריינים, אך היועמ"ש כאמור קבע מדיניות אכיפה מקלה מאוד.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים