שתף קטע נבחר

רב קונסרבטיבי נחקר משום שערך חופות

לפנות בוקר הגיעו שוטרים לקחת את רב הקהילה המסורתית בחיפה לחקירה. העילה: תלונה על עריכת חופות מחוץ לרבנות, למרות חוות דעת של היועמ"ש כי אין לפתוח בהליכים פליליים בעניין. "איראן זה כאן", כתב הרב. "מתברר שבית הדין הרבני האורתודוכסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות"

הרב דב חיון, רב קונסרבטיבי העומד בראש הקהילה המסורתית "מוריה" בחיפה, התעורר לפנות בוקר (ה') לקול דפיקות שוטרים על דלת ביתו. השוטרים הגיעו לקחת אותו לתחנת המשטרה בעיר בעקבות תלונה על עריכת חופות מחוץ לרבנות. הוא שוחרר והתחייב להגיע לחקירה נוספת ביום שני.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בכנסת הקודמת חוקק חוק האוסר עריכת חופה פרטית על פי ההלכה מבלי לדווח על כך לרשויות וקובע עונש מאסר של שנתיים על כל אחד מבני הזוג ועל הרב המחתן. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

היועץ המשפטי לממשלה פרסם לאחרונה חוות דעת, שלפיה אין לפתוח בהליכים פליליים נגד חשודים בעבירה זו. הרבנות ביקשה למצות את הדין עם העבריינים, אך היועמ"ש כאמור קבע מדיניות אכיפה מקלה מאוד.

 

דב חיון ()
הרב דב חיון

 

בשנים האחרונות יש תופעה של זוגות שהמסורת חשובה להם, אך הם מאסו ברבנות, והם מתחתנים כדת משה וישראל עם רבנים "פרטיים" למרות הסיכון הכרוך בכך מבחינה פלילית.

 

"איראן זה כאן"

הרב חיון, כמו מאות הרבנים הקונסרבטיביים בישראל, שאינם מוכרים על ידי הרבנות, מקיים חתונות כבר שנים רבות, מיום שהוסמך לרבנות על ידי התנועה הקונסרבטיבית. הוא כיהן בעבר כנשיא כנסת הרבנים המסורתיים בישראל. "איראן זה כאן", כתב לעוקביו ברשת החברתית. "מתברר שבית הדין הרבני האורתודוכסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות". 

 

חיון עתיד ללמד היום בצהריים שיעור באירוע מיוחד לציון ט' באב בבית הנשיא, אירוע שכבר היה למסורת, ואשר בו מלמדים רבנים ורבות מזרמים שונים. מהתנועה המסורתית נמסר כי "האירוע פורסם זה מכבר, לרבות ברשתות החברתיות, וכנראה היה התמריץ לרבנות חיפה ומשטרה לקיים המעצר הבוקר כדי להעיב על האירוע ולהביך את בית הנשיא".

 

"פגיעה קשה בזכויות הפרט"

מנכ"ל חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, המייצג את הרב חיון, הודיע כי יפנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה במחאה חריפה על העמדת משטרת ישראל לרשות הממסד הרבני האורתודוכסי, כדבריו, "כדי להיאבק את מאבקה נגד חופש דת ומצפון בישראל".

 

רגב מדגיש בפנייתו כי בעבר דרש את הבהרת מדיניות פרקליטות המדינה באשר להעמדה לדין על עריכת נישואין מחוץ לרבנות, והובהר לו בכתב כי החוק יופעל רק במקרים שבהם הנישואין מוכרים על ידי הרבנות על פי ההלכה (ולפיכך ניתן לרושמם). הוא אומר כי "ברור שזה אינו המקרה, ולפיכך נדרשו הפרקליטות והמשטרה לעצור את החקירה ואת הפגיעה הגוברת בחירות הנישואין וחופש הדת בישראל".

 

במשטרת ישראל מסרו בתגובה כי "מחובתה של משטרת ישראל לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל", כדבריהם. "גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה בית הדין מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב, לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל.

 

"בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע, זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר (ה') - בסיומה שוחרר. יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק (הרשות המחוקקת) ולהחלטות שיפוטיות (הרשות השופטת). מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים על פי חוק לאכוף את אותן החלטות".

 

"זה שפל חסר תקדים"

בארגון "השגחה פרטית" שהודיע בחודש שעבר על מיזם חופות פרטיות עבור זוגות המעוניינים להינשא "כדת משה וישראל", אך לא ברבנות הממלכתית - אמרו כי "רדיפת עורכי חופות לא תחזיר זוגות לחיק הרבנות, אלא רק תרחיק אותם עוד יותר".

 

"אם פרטי המקרה נכונים, הרי שחקירת איש דת רק מכיוון שחיתן זוגות מחוץ לרבנות, מהווה שפל חסר תקדים במדינת ישראל", הוסיפו. "נראה שהחקירה הזו היא תוצאה של היסטריה הנובעת מאובדן אמון הציבור ברבנות הראשית, וירידה של 4% כל שנה בכמות הזוגות הנרשמים דרכה לנישואין. זה עצוב ומדאיג שיש מי שמעדיפים להלך אימים על אנשי דת, במקום לנסות ולתקן את המדיניות שמלכתחילה גורמת לזוגות להדיר את רגליהם משערי הרבנות.

 

"אנחנו לא נרתעים מההתפתחות ההזויה הזאת. בכוונתנו להתחיל לפעול כבר בשבועות הקרובים כדי לתת מענה אחראי, ותוך התמודדות עם מגבלות החוק, למי שמתחתנים כדת משה וישראל ללא רישום ברבנות. ראש קהילת ׳מוריה׳ בחיפה אינו קשור למערך החופות המתהווה של ׳השגחה פרטית׳ - אבל חשוב לנו להביע סולידריות איתו".

 

אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מסר בתגובה: "אין שום אפשרות אחרת מלבד חקיקה מיידית של חוק לנישואים אזרחיים, אין לנו יותר זמן למעקפים. עם תחילת המושב הבא תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק לנישואים אזרחיים, ואנחנו נראה מי תומך בישראלים ומי תומך ברבנות. עד אז, מצפים מראש הממשלה שממנו נושבת הרוח הרעה הזו להתקשר להתנצל בפני הרב חיון".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים